Світ

Обережно, томос: чи визнає грузинська церква незалежність ПЦУ

Світ/Обережно, томос: чи визнає грузинська церква незалежність ПЦУ
Зберегти
Вигляд
lead

Минуло вже більше десяти днів після того, як українська церква стала офіційно незалежною, а грузинська влада — і світська, і церковна — продовжують утримуватися від оцінки цієї події.

Єдиним священиком, який привітав Православну церкву України з набуттям незалежності, став митрополит єпархії Шемокмеді Йосеб.

«Я вітаю Православну церкву України з врученням Томосу і вважаю, що Україна заслужила автокефалію, тому що боролася за неї протягом сторіч. Прагнення до православної християнської єдності ще більше зміцнить її та наділить більшим авторитетом», — заявив митрополит Йосеб 13 січня.

Грузинська влада відмовчується, мовляв, що готова погодитися з будь-якою оцінкою патріархії. Раніше про це заявляли спікер парламенту Іраклій Кобахідзе і прем’єр-міністр Мамука Бахтадзе, а ввечері 15 січня до них приєдналася президентка Саломе Зурабішвілі.

«Особисто я би привітала українців із незалежністю їхньої церкви, але як на президента на мене накладається велика відповідальність. З огляду на певні обставини наша патріархія проявляє обережність, і я не погіршуватиму ситуацію», — таким повідомленням президент поділилася в Twitter.

Під повідомленням — десятки коментарів, у яких президента різними мовами критикують за неспроможність ухвалювати рішення незалежно від патріархії, а також звинувачують у посібництві Кремлю.

Водночас у грузинському суспільстві лунають дедалі наполегливіші заклики до влади та духовенства врешті офіційно визнати автокефалію української православної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Усюди в місті наші»: як Україні в Стамбулі вручали томос про автокефалію

Частина вірян опублікували петицію до Священного синоду ГПЦ. У ній Синод закликають підтримати автокефалію і взяти до уваги думку прихожан.

«Ми, діти Грузинської православної церкви, сподіваємося, що наша Церква не зганьбить історію власної автокефалії і підтвердить євхаристійну єдність з Православною церквою України», — йдеться в петиції.

Текст опублікований 15 січня на ресурсі change.org; петицію вже підписали майже 400 людей.

За кілька днів раніше в Тбілісі біля будівлі патріархії відбулася акція, яка закликала офіційно визнати незалежність ПЦУ. Це був своєрідний перформанс — учасники передали до Патріархії два документи: копію томосу, який передали українській церкві, і його переклад з грецької мови на грузинську.

За словами одного з ініціаторів акції, громадського активіста Володимира Цитлідзе, передача томосу патріархії — це відповідь на заяви грузинського духовенства про те, що воно не може робити офіційних заяв, допоки не ознайомиться з текстом томосу.

Заяви такого змісту були зроблені відразу після проголошення автокефалії: «Ми ж повинні спершу цей томос прочитати?! Хтозна що там написано», — так, зокрема, відповів на запитання грузинських журналістів один із представників ГПЦ митрополит Ніколоз 7 січня.

«Тепер вони нарешті зможуть ознайомитися з томосом і підтримати українську церкву», — сказав Володимир Цитлідзе в коментарі «Радіо Свобода».

Інші учасники акції підкреслили, що патріархії варто прислухатися до думки суспільства.

«За статистикою, в Грузії православними себе вважають 97% населення, їхню думку обов’язково треба враховувати», — цитує «Радіо Свобода» одну з учасниць акції Гванцу Амурвелішвілі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

В інтерв’ю «Кавказскому узлу» теолог Володимир Нарсія припустив, що Синод грузинської церкви відкладатиме ухвалення рішення «до пізньої весни» і оголосить свою думку лише після того, як дочекається рішення інших церков. Він вважає, що Синод, ймовірно, все ж таки визнає ПЦУ, адже позиції російської групи в ньому послабшали.

Інший грузинський теолог Важа Вардідзе додав, що Грузії важливіше зберегти гарні стосунки з Константинополем, ніж з Москвою.

«Грузія зацікавлена в тому, щоб зберегти своє гармонійне перебування в загальноправославному канонічному просторі», — сказав Вардідзе в інтерв’ю «Кавказскому узлу».

Авторка: Діана Петріашвілі, «Медиасеть», спеціально для Громадського
Пов`язані новини