У самоназаній «ЛНР» ультраса луганської «Зорі» Владислава Овчаренка засудили до 17 років тюрми, його друг Артем Ахмеров отримав 13 років колонії суворого режиму. Обох хлопців «суд республіки» визнав винними в «шпигунстві на користь України».

У самоназваній «ЛНР» ультраса луганської «Зорі» Владислава Овчаренка засудили до 17 років тюрми, його друг Артем Ахмеров отримав 13 років колонії суворого режиму. Обох хлопців «суд республіки» визнав винними в «шпигунстві на користь України».

Їх затримали торік нібито за відео, викладене в інтернеті, на якому хлопці спалюють прапор «ЛНР». Зараз їхні прізвища — у списках на обмін полоненими. На переговорах у Мінську українська сторона домагається, щоб до хлопців пустили представників міжнародних організацій, зокрема ОБСЄ. Проте ні міжнародників, ні власних батьків на побачення до них не пускають.

Громадське поспілкувалося з матір’ю «засудженого» Влада Овчаренка, друзями луганських ультрасів та переговорниками, які займаються обміном полоненими про те, чи є шанси у проукраїнських мешканців Луганська бути обміняними, та що по них відомо зараз.  

«Ми вже рік нормально не говорили з сином, навіть не дають нормально спілкуватися з травня  цього року. Ми з чоловіком на дві хвилини зайшли до нього, спитали як здоров’я. Влад сказав, що сподівається тільки на Україну, такими були його слова».

 Вікторія Овчаренко — мати «засудженого» ультраса Влада Овчаренка не може добитися побачення із сином вже рік, не може передати навіть листи. Спочатку їм не дозволяли бачитися, доки триває слідство, потім — поки триває суд. Тепер жінці пообіцяли побачення, коли вирок набуде чинності (4 листопада). Тільки жінка у цьому не впевнена. Вона розповідає, що приходила до «міністерства держбезпеки ЛНР» і просила написати заяву, щоб після вироку сина нікуди не переводили, оскільки вона хвора і не зможе далеко їздити. Але їй відповіли: «піде по етапу».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ультрасам тут не місце»: за що в Луганску затримали фанатів «Зорі» і чи будуть їх обмінювати

Після того, як на сепаратистський сайтах з’явилася інформація про «вирок суду», на переговорах Тристоронньої контактної групи у Мінську згадали їхні імена. Ірина Геращенко звернулася до ОБСЄ з проханням відвідати Влада Овчаренка в Луганському слідчому ізоляторі під час візиту їхньго представника Тоні Фріша на Донбас. Проте Вікторія Овчаренко каже, що йому це не вдалося:

 «Я спілкувалася з представником ОБСЄ, їх не пустили до Влада, інших когось їм вдалося побачити, а от Влада — ні. Причин, звісно, не пояснили, але це і не важливо. Мені дуже хотілося почути хоча б щось про сина».

Владислав Овчаренко screenshot з відео допиту

Імена Влада Овчаренка та Артема Ахмерова є у списках на обмін, про це повідомляє громадському представник групи «Патріот» Олег Котенко, який займається питаннями полонених на сході України. Каже, спочатку затримали шістьох хлопців з ультрас «Зорі», потім двох відпустили, пізніше — ще двох:

«Вони там (в «ЛНР» — ред.) практикують таке — щоб затримані зізналися і потім відпускають їх або змінюють статус обвинувачених на свідків. А на відео записують зізнання чи розкаяння. От цих двох відпустили, коли вони на камеру відмовилися від обміну. Але вони залишаються у Луганську з «підпискою про невиїзд», тож їх можуть повернути в камеру будь-якої миті».

«Я зверталася до Ольги Кобцевої («омбудсмен» самоназваної «ЛНР» — ред.), вона підтвердила, що у списках він є. Ірина Геращенко теж каже, що він у списках, вони вже затверджені, справа лише за обміном, щоб він відбувся» — розповідає Вікторія Овчаренко.

Торік, коли хлопців затримали, дві доби батькам не повідомляли, де місцеперебування їхніх дітей, хоч мати Овчаренка телефонувала до «міліції» і розшукувала сина.  Тільки через два дні до їхнього будинку прийшли з обшуком. Лише тоді «слідчий міністерства держбезпеки» підтвердив батькам, що Влада та Артема підозрюють у шпигунстві.

Пізніше на сепаратистських сайтах виклали відео із зізнанням хлопців та з «обшуком», де знайшли «нацистські» листівки полку «Азов», наліпки та димові шашки:

«Вони казали, що шукали димові шашки, шукали в нього під ліжком. Обшукали будинок, сарай, нічого тоді не знайшли. Був у нас лише маленький український прапорець, я сказала «це мій», і наліпки чорно-білі ультрас. Ці всі речі, що вони опублікували на відео — там нічого нашого немає. Ніяких «Азову», «Правого Сектору» в нас ніколи не було», — каже Вікторія Овчаренко.

Знайомий Влада Овчаренка, який поїхав з окупованого Луганська і попросив не називати його ім’я, розповів, що скоріш за все на відео зі спалюванням прапора справді були хлопці із луганських ультрас:

«Це невелика кількість людей, які залишилися. І ие єдиний спосіб у тих обставинах проявляти свою позицію. Але за це не можна присуджувати 17 років суворого режиму, це ж абсурд».

Артем Ахмеров screenshot з відео допиту

Зараз друзі та знайомі Влада та Артема, теж ультрас луганської «Зорі», які переїхали з окупованого Луганська на підконтрольну Україні територію, зробили спільну заяву на офіційній сторінці із закликом не забувати про історію Влада та Артема. Вони також закликали міжнародну спільноту постійно нагадувати про ці незаконні ув’язнення:

«Звертаємося до представників футбольних рухів усього світу. До всіх, хто захищав свої прапори і палив прапори ворога. З метою привернути увагу міжнародної спільноти для порятунку життів наших побратимів. Просимо розповсюдити інформацію про Влада Овчаренка і Артема Ахмерова всіма дозволеним иі забороненими способами».

Просить підтримаи і не забувати сина і сприяти його звільненню чи обміну і мати Влада Вікторія Овчаренко:  

«Це найбільший вирок по українцям за такою статтею, найстрашніший. Я говорю спокійно, але в средині… Не почуваюся у безпеці, але найстрашніше що могло статися, вже сталося. Я намагаюся триматися, бо моя мета — витягнути його звідти. Я не можу покинути сина тут».

Поділитись: