Упродовж останніх двох днів у Криму російські силовики розпочали неприховану кампанію із переслідування адвокатів. Причому саме проти тих, хто береться за «проблемні» справи — політичних в‘язнів, журналістів, проукраїнських активістів та членів Меджлісу.

Затримання чи викрадення?

Спочатку, 25-го січня, в центрі Сімферополя — на вулиці Сєрова шестеро співробітників ФСБ підійшли до російського адвоката Ніколая Полозова та фактично змусили його поїхати із ними до главку ФСБ на бульварі Франка. Полозов якраз прямував на суд до свого підзахисного Ахтема Чийгоза. Він встиг повідомити знайомих, що серед тих, хто затримував, був слідчий ФСБ із прізвищем Скрипка та колишній працівник СБУ, що нині перейшов до лав ФСБ, Шевченко. 

Володимира Шевченко. Фото Центру журналістських розслідувань

Це була не перша спроба тиску цих силовиків на Полозова. Адже саме слідчий Скрипка, який веде справу й іншого підзахисного Ніколая Полозова, заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова, вже намагався усунути із процесу «незручного» захисника, вимагаючи через суд дозволу допитати адвоката як свідка у справі його ж клієнта. Це заборонено законами Росії, і суд не дозволив цього.

Але цього разу Скрипка, Шевченко та інші вирішили взяти ініціативу в свої руки. Поки черговий ФСБ не пускав до затриманого Полозова інших адвокатів, вони намагались поставити йому питання як свідку у справі Умерова. Навіть, якби він офіційно відмовився свідчити, але поспілкувався із ними, це унеможливило б подальший захист Ільмі Умерова. Однак, захисник витримав тиск, свідчень не давав, та за пару годин ФСБ випустило його на волю.

Ніколай Полозов після виходу із ФСБ, відео Крим.Реалії

Спецоперація проти адвокатів

Наступного ранку кримські силовики влаштували, схоже, цілу спецоперацію із нейтралізації незручних адвокатів. Вони прийшли із обшуком в дім бахчисарайця Сейрана Салієва. Шукали причетність чи то до ІДІЛу, чи то більш традиційно — до Хізб ут-Тахрір. Поки під будинком збиралися небайдужі люди, із Сімферополя на допомогу Сейрану виїхали кримські адвокати Еміль Курбедінов та Едем Семедляєв. Втім, дорогою їх зупинив патруль ДПС. Як з'ясувалось, невипадково.

Затримання Еміля Курбедінова, Бахчисарай, АР Крим

Затримання Еміля Курбедінова, Бахчисарай, АР Крим

Озброєні силовики в масках, які вже чекали на захисніків, затримали Еміля Курбедінова. Представлялися співробітниками Центру протидії екстремізму — ЦПЕ або Центр «Е». Його повезли до Сімферополя, розпочали обшуки в офісі адвокатів та вдома у Еміля.

Адвокат Едем Семедляєв — про обшук в офісі адвокатів та затримання Курбедінова, Сімферополь, АР Крим

Обшук вдома у Курбедінова, відео Alim Aydamak. Сімферополь, АР Крим

До речі, до обшуку квартири Курбедінова, причому за його відсутності, долучилась і ФСБ, хоча за офіційною «легендою» ним нібито займаєтсья інше відомство — Центр «Е». До будинку показово підігнали Камаз-автозак.

Адвоката Еміля Курбедінова визнали виним у правопорушенні за ст. 20.3 КоАП за публікацію у соцмережах 2013 року — відео з мітинга Хізб ут-Тахрір у Криму. Попри те, що його адвокат просив обмежитись штрафом, йому присудили покарання у вигляді 10 діб арешту.

«Стаття 20.3. Пропаганда або публічна демонстрація нацистської атрибутики або символіки, або атрибутики чи символіки екстремістських организацій, або інших атрибутики чи символіки, пропаганда або публична демонстрація яких заборонена федеральними законами»

Під час судового засідання Курбедінов провину визнав частково:
«Вину признаю частично. Я действительно допускаю, что мною была размещена эта запись в социальной сети. Тогда, в далёком 2013 году, в Симферополе проходило много митингов Хизб ут-Тахрир, и я мог разместить видео и фотоматериалы. Но ни о какой пропаганде речь не идёт. Тогда Хизб ут-Тахрир не была запрещена в Крыму, действовала легально. Я разместил и забыл об этом. Если бы сотрудники ЦПЭ сообщили мне, что эта запись нарушает закон, я бы сразу удалил ее. Какого-то умысла не было. Я просто забыл о записи», — заявив Курбедінов.

Еміль Курбедінов з адвокатом у Залізничному суді Севастополя. Фото Едема Семедляєва 

За цією ж статтею бахчисарйцю Сейрану Салієву дали 12 діб арешту. Його також звинувачують за статтею 20.29 КоАП  — «поширення екстремістських матеріалів». 

Правозахисники називають це «ретроспективним правосуддям» — коли Росія судить людей за те, що вони зробили, не будучи росіянами, на території, яка не була Росією та ці дії не були порушенням тоді.

На думку Ніколая Полозова, можна говорити про початок цілеспрямованої та неприхованої анти-адвокатської кампанії у Криму.

«Російська влада обрала нову тактику. Тепер це не тільки переслідування політичних активістів, але й передусім, удару завдано по їхніх захисниках. Вчорашнє моє викрадення співробітниками ФСБ та спроба допиту, сьогоднішні обшуки в адвоката Еміля Курбедінова — свідчить про те, що очікується нова хвиля репресій. І російська влада ставить за мету зачистити захисників, які захищають людей у цих кримінальних справах. Я не виключаю, що стосовно Еміля може бути відкрито кримінальну справу», — каже юрист.

Помста та залякування?

Аби зрозуміти, наскільки заважає російській силовій та судовій системі купка адвокатів, яких можна буквально перерахувати на пальцях, зазначимо, якими справами вони займались та займаютсья. Саме Полозов вів справу Надії Савченко та захищає двох переслідуваних Москвою та Сімферополем заступників голови меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза. У їхніх справах, попри всі намагання слідчих, попри застосування каральної психіатрії та «таємних свідків» — бракує справжніх доказів вини підзахисних.

Більше того, на початку тижня саме Ніколай Полозов виступив на Парламентській асамблеії Ради Європи разом із кримськими правозахисниками та озвучив факти свавілля російських силовиків у Криму. Серед іншого казав і про тиск на адвокатів.

Еміль Курбедінов, іноді разом із Едемом Семедляєвим, веде справи одразу багатьох кримських мусульман, яких ФСБ оголосила членами Хізб ут-Тахрір та звинувачує у тероризмі та спробі захоплення влади в Росії.

На нещодавній прес-конференції у Києві справу «севастопольської групи Хізб ут-Тахрір» Курбедінов назвав провалом ФСБ в Криму: «Як ви знаєте, Північно-Кавказський окружний військовий суд присудив чотирьох хопців севастопольских до 5 років позбавлення волі, а Зейтулаєва — до  7 років (ФСБ вимагала 15 та 17 років — ред.) Таке рішення, такий вирок він сильно вдарив по авторитету ФСБ, в тому числі й служби, яка була у Севастополі. Це був ляпас».

Ба більше — саме Курбедінов, коли взявся за ще одну справу, виявив брехню та підтасовування доказів ФСБшниками. Мова про справу Редвана Сулейманова, якого влітку ФСБ оголосила спільником Євгена Панова та Андрія Захтея, українським диверсантом. І навіть оприлюднила відеозізнання Сулейманова у цьому. Наприкінці року Еміль Курбедінов повідомив, що в матеріалах цієї справи — жодного зв’язку із Пановим та Захтеєм, жодної диверсійної діяльності. Тобто, ФСБ збрехала.

Тож цілком можливо, що адвокати стали не просто юридичною перешкодою для слідчих, а ще й морально принизили ФСБшників. Тому за них і взялися посиленно. Намагаючись, як на полюванні, вбити одразу двох зайців — і помститися, і позбавити політв’язнів захисту.

Поділитись: