ОБСЄ критикують. Це певний доказ нейтральності та об’єктивності місії - Адам Кобєрацькі
Адам Кобєрацькі, заступник голови генеральних операцій ОБСЄ, розповів hromadske.tv про спалені в Донецьку автівкі Спеціальної моніторінгової місії та проблеми із підбором спостерігачів.
- Ми уважно слідкуємо за роботою Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, щоб зрозуміти як вона підходить до контролю над виконанням Мінських угод. Що могло би бути пристосованим та зміненим в цілій структурі? Тому що є багато скарг, що це досі неефективно, що іноді немає доступу, і що ОБСЄ обмежена умовами договору між сторонами. Наприклад, на українсько-російському кордоні немає повного доступу відповідно до мандату організації. Отже, які найбільш важливі речі потрібно змінити, щоб зробити місію та всю структуру ефективнішою?
- Я б не дивився на структуру, щоб покращити ситуацію. Що Спеціальна моніторингова місія справді потребує, це справжнього виконання Мінських угод усіма сторонами. Це означає все: доступ до всієї території Донбасу, безпеку для спостерігачів. Але чарівної палички не існує. Той факт, що Спеціальна моніторингова місія критикується, є в певному сенсі доказом нейтральності та об’єктивності місії. Ми до цього звикли. Наша мета - спостерігати та звітувати країнам-учасницям ОБСЄ. А що столиці роблять з цією інформацією - це питання їхньої політичної волі, але не СММ, яка є просто інструментом.
- Як спалення автівок місії у Донецьку може вплинути на майбутню роботу? Звичайно, і до того було багато проблем, але це дуже відома ситуація.
- Минулого року ми пережили кризу з заручниками. Було набагато важче, коли наших спостерігачів взяли у заручники. А щодо машин... якщо це стане трендом, якщо подібне повторюватиметься, тоді це стане проблемою. Поки таке сталося лише раз і ми це пережили. Звичайно, якщо такі погрози будуть продовжуватись, це стане проблемою. На даний момент це не проблема.
- Ви сказали, що все добре з фінансами. Але ми говорили з представниками ОБСЄ в Україні, і вони сказали, що не вистачає машин, працівників, аби поїхати у всі потрібні місця одночасно через брак бюджету, забезпеченого країнами-учасниками.
- Достатьної кількості машин немає, бо Спеціальна моніторингова місія потребує спеціальних броньованих машин. Їх неможливо просто поїхати і придбати, такі машини потрібно замовляти. Це забирає час. Немає достатньої кількості спостерігачів, але проблема не у бюджеті, вона полягає у кандидатах, яких пропонують країни-учасники. Не всі кандидати, запропоновані країнами-учасницями, підходять на цю роботу. Це проблема. Останні чотири роки та три місяці я був директором Центру попередження конфліктів. Повірте мені, в останні півтора роки, з самого початку ми мали певні фінансові проблеми зі Спеціальною моніторинговою місією, та наразі проблема полягає у знаходженні кандидатів та обладнання, а зовсім не коштів, аби за нього платити. І взагалі, чи Ви колись зустрічали офіційного представника будь-якої міжнародної організації, який не жалівся би на нестачу коштів?
/ Наталя Гуменюк, Роман Скрипін
hromadske.tv
- Поділитися: