Війна

Обвинувачення у справі про розстріл групи «Ендрю» мають бути обґрунтовані — комбриг

1 листопада, 2017 08:00
Війна/Обвинувачення у справі про розстріл групи «Ендрю» мають бути обґрунтовані — комбриг
Зберегти
Вигляд
lead
Військова прокуратура затримала двох військовослужбовців — колишніх розвідників 92-ї ОМБр Олександра «Змія» Свідра та Павла «Крима» Довженка.

Військова прокуратура затримала двох військовослужбовців — колишніх розвідників 92-ї ОМБр Олександра «Змія» Свідра та Павла «Крима» Довженка. Їх підозрюють у причетності до загибелі волонтера та співробітника фіскальної служби, які були у складі мобільної групи, машина якої підірвалася поблизу Щастя 2 вересня 2015 року (ст. 115 ч.2 «Вбивство, скоєне групою осіб»).

Командир 92-ї механізованої бригади Віктор Ніколюк у студії Громадського розповів про те, що не вважає своїх бійців винними у злочині, їхню провину досі не довели:

«Таке серйозне обвинувачення, як вбивство людини, яке тягне на довічне ув’язнення, має ґрунтуватися не на певних міркуваннях слідчих прокурорів, а саме на вагомих доказах, які мають чіткі неспростовні факти».

Командир 92-ї механізованої бригади Віктор Ніколюк подав до суду на військову прокуратуру сил антитерористичної операції у зв'язку з проведеним обшуком у військовій частині В6250 у справі про розстріл групи «Ендрю». Ніколюк просить відшкодувати завдану моральну шкоду, якої, на його думку, йому завдала військова прокуратура в особі одного з її слідчих — прокурора Юхимовича. Також просить визнати незаконною постанову цього слідчого про проведення обшуку. Комбриг оцінив моральну шкоду в 1 гривню. За його словами, було декілька позовів, але у Краматорському суді їх не задовольнили, тому вирішив звернутися до Чугуївського суду Харківської області. Перше слухання вже відбулося 15 лютого. Рішення не винесли, засідання перенесли на 1 березня.

92 бригада відкрита для розслідування, бійці надавали всі документи, які вимагали військові прокурори по суті справи, відповідали на запитання. Але версія, якої дотримуються слідчі «як сніг на голову» і викликає великі сумніви, каже комбриг. На думку Ніколюка, обвинувачення прокурора у Краматорському суді були висунуті на основі суджень про те, що окрім розвідників цей злочин ніхто не міг скоїти, затримані — фахівці у мінній справі, мають можливість виконувати завдання в тому числі й на окупованій території.

Віктор Ніколюк переконаний, що до розстрілу мобільної групи військових під Щастям причетна диверсійно-розвідувальна група бойовиків. Каже, кількох диверсантів помітили під час відступу з місця боєзіткнення.

«Військова група, яка першою прибула на місце подій, а конкретно — кулеметник БРТ, чітко бачив двох озброєних осіб, форма яких відрізнялась від форми українських військовослужбовців».

Коли бійці 92-ї прибули на місце події, каже Ніколюк, — побачили машину.

«Було двоє загиблих, «Ендрю» і «Байкер», як вже потім з’ясувалося, ще четверо військовослужбовців були поранені. Санінструктори з числа моїх військовослужбовців вже надавали їм медичну допомогу. Стан одного був критичний, двох – тяжкий, тому вирішили на тих машинах, на яких ми прибули, в першу чергу евакуювати поранених».

Тіла загиблих були вивезені на машині медичної служби бригади.

На запитання, чи є версія про те, що до загибелі волонтерів мобільної групи можуть бути причетні не диверсанти, а інші особи, Ніколюк відповів, що є матеріали прослуховування, які доводять причетність саме ДРГ, яка перейшла через річку з окупованої території.

«Було виявлено один мобільний телефон, який по трафіку прослідував за маршрутом Луганськ – Слов’яносербськ, і в подальшому він перебував на місці подій. Тобто вони перейшли через річку і вийшли на зв’язок із запитом організації коридору для проходження групи».

В одному з ефірів Громадського голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука розповідав про те, що на території Лобачаве – Лопаскіне – Щастя існує коридор, яким курсує контрабанда наркотиків. До цього можуть бути причетні представники 92-ї бригади, які контролюють саме цю територію. Комбриг Віктор Ніколюк каже, що про наркотрафік не знає, серед контрабандних товарів військові фіксували лише продукти харчування.

Чи були намагання інший військових підрозділів або батальйонів контролювати цю ділянку у зоні проведення АТО, окрім 92-ї бригади? На це запитання Ніколюк відповідає — батальйон «Київ-2» намагався взяти під контроль цю територію.

«Був випадок з «К-2». Військовослужбовці і підрозділ «Київ-2», які прибули для проведення певних заходів, не відповідали вимогам законодавства. Було написано відповідну скаргу на ім’я голови ВЦА Луганської області, на ім’я керівника сектора. Після ухвалення рішення з нашого району даний підрозділ відбув для подальшого продовження служби. Вони проводили так звану зачистку. Було знищено кілька човнів у місцевого населення, обрізано кабель електропостачання. Вживали заходів для затримки місцевого населення, яке не відповідає законодавству, скажімо так» — пояснив комбриг.

Нагадаємо, минулого тижня двох розвідників 92 бригади затримала військова прокуратура. Їх звинувачують у розстрілі мобільної групи поблизу Щастя другого вересня минулого року та у вбивстві волонтера Андрія Гралущенка «Ендрю». Тоді загинув також співробітник фіскальної служби,  а чотири людини були поранені. Затримані старшина розвідроти 92 ОМБ ЗСУ Олександр «Змій» Свідро та розвідник 92-ї ОМБр Павло Довженко «Крим». Їхні захисники та співслужбовці впевнені, — вони не причетні до вбивста, в момент інциденту обидва перебували в місці розташування бригади, мають алібі, яке можуть підтвердити інші військові.

/Hromadske.Схід

Більше про:
# справа «Ендрю»
Пов`язані новини