«Очевидне залякування»: Міжнародний інститут преси надіслав листа українській владі щодо журналіста Шульгата
Міжнародний інститут преси (IPI) скерував листа до органів української влади й попросив провести надійні внутрішні розслідування щодо спроби вручити повістку журналістові «Слідства.Інфо» Євгенію Шульгату після розслідування щодо керівника департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка.
Про це йдеться на сайті Інституту.
Звернення виконавчого директора організації Франє Мароєвіча адресоване голові Служби безпеки України Василю Малюку, головнокомандувачу Збройних сил України Олександру Сирському, генеральному прокурору Андрію Костіну та міністру оборони Рустему Умєрову.
В IPI підкреслили, що «добре знають про мобілізаційні положення в умовах воєнного стану». А втім, зазначається, що обставини спроби вручити повістку журналістові свідчать про те, що «посадовці не проводили звичайну операцію, як це передбачено законодавством України».
Там відзначили зусилля органів влади щодо інциденту, серед яких відкриття кримінального провадження. Інститут сподівається, що розслідування допоможе відповісти на питання IPI та української журналістської спільноти, зокрема щодо законності цієї спроби та існування процедур, які гарантують, що СБУ та інші органи не зловживають посадами для потенційного досягнення особистих інтересів.
«Ми закликаємо всі зацікавлені сторони, а саме СБУ, Міністерство оборони, а також Генеральний штаб Збройних сил України, провести власні надійні внутрішні розслідування щодо можливих порушень і зловживань владою в цій справі, результати якого повинні бути оприлюднені», — йдеться у листі.
Українську владу також закликали встановити системні запобіжні заходи, які не дозволять посадовцям СБУ нападати на журналістів чи інших критиків «для помсти за їхню роботу». Також органи просять захистити журналістів, які повідомляють про можливі неправомірні дії чи злочини співробітників СБУ.
«Такі інциденти викликають особливе занепокоєння в контексті останніх спроб залякування відомих журналістів-розслідувачів в Україні, а саме команди Bihus.Info та репортера Юрія Ніколова», — наголосив Мароєвіч.
Як кажуть в організації, попри те, що українська влада вжила заходів для розслідування всіх цих випадків, разом вони, «здається, показують закономірність залякування та переслідування журналістів-розслідувачів в Україні».
Що передувало?
Журналіст-розслідувач «Слідства.Інфо» Євгеній Шульгат зʼясував, що дружина очільника департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка у грудні 2023 року придбала квартиру в столичному житловому комплексі преміумкласу. «Слідство.Інфо» каже, що офіційного заробітку на цю квартиру Вітюку не вистачило б.
Після цього агенція журналістських розслідувань заявила, що представники військкомату намагалися вручити повістку їхньому журналістові Шульгату за вказівкою працівника СБУ. В такий спосіб спецслужбовці нібито хотіли покарати розслідувача за його матеріал про майно дружини Вітюка.
Пресслужба СБУ в коментарі hromadske розповіла, що українська спецслужба спільно з Міноборони та Генштабом ЗСУ проводять перевірку щодо інформації від «Слідства.Інфо» про такий інцидент. Службову перевірку доручив провести й головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
Зрештою правоохоронці відкрили кримінальне провадження, розслідуючи перешкоджання журналістській діяльності та можливе зловживання службовими повноваженнями з боку співробітників Служби безпеки України та територіального центру комплектування.
- Поділитися: