Зураб Аласанія
Фото:

Зураб Аласанія/Facebook

Очільник «Суспільного» Зураб Аласанія розповів про передумови арешту, який наклали на рахунки мовника, та наслідки, якими таке рішення загрожує.

Як стало сьогодні відомо, на рахунки «Суспільного» наклали арешт — роботу каналу заблоковано. Це пов'язано з тим, що 18 лютого Міністерство юстиції України відкрило виконавче провадження щодо стягнення із «Суспільного» боргу в сумі 10 млн 591 тисяча 224 євро 48 центів та 73 080 грн судового збору на користь акціонерного товариства «Євроньюз».

У «Суспільному» зазначають, що колишня державна Національна телекомпанія України почала співпрацювати з «Євроньюз» у 2010 році, тобто ще до створення «Суспільного мовника». Згодом з бюджету припинили виділяти кошти на оплату ліцензійних платежів за договором про створення українськомовної версії «Євроньюз», що й спричинило появу боргу та відповідний судовий процес.

У коментарі hromadske Аласанія розповів, що про арешт рахунків мовника ніхто не попередив. «Євроньюз» виграв судовий процес у цій справі ще три роки тому, тому незрозуміло, чому рахунки заарештували зараз. Він вважає таке рішення Мін'юсту політично мотивованим. На думку очільника «Суспільного», в уряді хочуть, аби мовник сплатив борги за кошти, які передбачені у бюджеті держави на його фінансування «Суспільного». Йдеться про 1,7 млрд грн. У такому випадку після сплати боргу в «Суспільного» залишиться обмаль коштів.

Він наголосив, що накладення арешту на всі рахунки «Суспільного» ставить під загрозу виплати для співробітників мовника.

Аласанія додав, що у Мін'юсті на звернення мовника не реагують.

У своєму Facebook він розповів, що у 2010 році тодішньому президенту Віктору Януковичу кортіло отримати рекламу в Європі, а прем'єр Микола Азаров розпорядженням Кабінету Міністрів України у 2010 році створив україномовну версію міжнародного каналу «Євроньюз». Аласанія наголосив, що договір уклали на 6 років, що є прямим порушенням законодавства України, яке не дозволяє укладати угоди довше ніж на один рік.

За договором Національна телекомпанія України мала виплатити «Євроньюзу» одноразову виплату у розмірі 8,5 млн євро, та 5,2 млн євро кожен рік. Задля цього було здійснено розподіл бюджетних призначень загального фонду за окремою бюджетною програмою.

Очільник «Суспільного» розповів, що у 2010, 2011, 2012 та перше півріччя 2013 року виплати проводилися. Загалом держава за ці роки витратила понад 20 млн євро. Сплати припинилися у другому півріччі 2013 року.

«У 2014 році змінилось керівництво НТКУ. Численні звернення НТКУ до нового уряду з приводу сплати боргу до результату не призвели. Ані у 2014 році, ані у 2015 році кошти з Державного бюджету України за окремою бюджетною програмою не виділялися. У 2015 році Договір було розірвано; борг на той момент склав 10,5 млн євро», — пояснює Аласанія.

«Суспільний мовник» отримав цей борг у спадок як правонаступник усіх прав та обов’язків колишньої державної Національної телекомпанії України, яка припинила свою діяльність.

Рахункова палата у 2015 році повідомляла про необхідність погашення Кабінетом Міністрів України фінансових зобов’язань НТКУ перед «Євроньюзом» задля уникнення банкрутства майбутнього новоствореного «Суспільного». Але Уряд України на рекомендації Розрахункової палати не звернув уваги так само, як і на численні звернення самого мовника, каже Аласанія.

Після цього «Євроньюз» почав подавати судові позови проти «Суспільного» як правонаступника НТУ на території України (і у 2015 отримало задовільне рішення). Також «Євроньюз» подав позов на території Швейцарії, після чого були «заморожені» 15 млн у швейцарському банку, куди їх розмістила Україна як гарантію проведення в Україні конкурсу Євробачення у 2017 році.

Ці гроші були свого роду гарантією з боку України на проведення Євробачення-2017. Їх поклали у швейцарський банк на вимогу власників конкурсу на випадок форс-мажору та термінового переносу конкурсу в іншу країну. В усіх інших випадках ці гроші були недоторкані й мали повернутися одразу по закінченню конкурсу в Україну. Але щось пішло не так. 

Оскільки з проведенням конкурсу Евробачення-2017 Україна впоралась успішно, гроші мали повернутися до України. Але «Євроньюз» подало позов в Женевський суд і той задовольнив вимогу про блокування цих грошей для забезпечення рішення українського Господарського суду від 2015 року на користь «Євроньюзу».

«Суспільне» та «Мін’юст» оскаржили блокування коштів в Женеві, суд у цій справі триває. Тому логіки в тому, що зараз Мін’юст відкрив провадження та арештував кошти мовника, очільник «Суспільного» не знаходить. 

«Справа політична, людська логіка тут не працює», — каже Аласанія.

Зараз роботу «Суспільного» заблоковано. Це унеможливлює трансляцією Олімпіади-2020, забезпечення участі України в Євробаченні 2020, а також загрожує блокуванням запуску нових проєктів та нової Суспільної студії.

Поділитись: