Окупанти застосовують однакові методи катувань на всіх захоплених територіях — ZMINA

Правозахисники виявили, що окупанти використовують однакові методи переслідування та тортур в усіх окупованих громадах України. За їхніми словами, катування є ключовим інструментом росіян для отримання інформації.

Про це 17 січня розповіли представники Центру прав людини ZMINA під час представлення аналітичних звітів про російські практики тортур на окупованих територіях.

Аналітик-документатор ZMINA Борис Петруньок вважає, що зібрані свідчення вказують на координацію дій російських підрозділів, а також свідчать про систематичність і масштабність скоєння злочину тортур. Так, випадки побиття й тортур електричним струмом є повсюдними.

Наприклад, 19 із 30 опитаних, які є потерпілими чи свідками утримання в ізоляторі міста Куп’янськ на Харківщині, підтвердили, що утримуваних катували під час допиту, найчастіше до них застосовували саме ці два види тортур. Окрім того, правозахисникам відомо про п’ять випадків сексуалізованого катування струмом, коли його під’єднують до статевих органів.

За даними Центру, психологічні тортури були постійними, зокрема, росіяни погрожували вбити чи прострелити коліно, відрізати пальці, вирвати нігті, відрізати вухо, зняти шкіру. Керівниця напряму документування воєнних злочинів ZMINA Єлизавета Сокуренко вважає, що умови тримання в ізоляторі теж можна кваліфікувати як тортури.

«На Харківщині, Херсонщині та Запоріжжі так звані катівні функціонували відкрито і підкреслено демонстративно. В такий спосіб росіяни всіх мешканців залякували тортурами. Крім того, на всіх окупованих територіях відбувалася "фільтрація" цивільного населення», — зазначив Петруньок.

Він додав, що, за свідченнями потерпілих, керівна роль у процесах фільтрації, затримання й тортур належить російській ФСБ. Опитані кажуть, що представники російської спецслужби часто носили цивільний одяг та балаклави, щоб їх не могли ідентифікувати.

«В усіх місцях тримання представники рф типово поводилися з утримуваними, що вказує на залучення поліційних підрозділів чи підготовку персоналу», — вважають правозахисники.

Унаслідок незаконного утримання, поганих умов і тортур потерпілі, за їхніми словами, мають проблеми зі здоров’ям. Зокрема, ідеться про безсоння, часті сновидіння про пережиті події, тривожність, панічні атаки, а в декого виникали суїцидальні думки.

Розслідування катувань

Правозахисники вказують, що не всі потерпілі, яких опитали правоохоронці, знають про відкриті кримінальні провадження, а частину людей не скерували для проходження всіх необхідних експертиз.

Водночас керівник слідчого управління Національної поліції в Харківській області Сергій Болвінов розповів, що нині офіційно потерпілими від дій окупантів у Куп’янській катівні визнали 67 людей. Однак поліціянтам відомо про катування більш ніж 150 потерпілих віком від 16 до 65 років.

Болвінов заявив, що розслідувати такі справи важко, тому що представники рф приховували свої обличчя. Але, за його словами, поліція найближчим часом оголосить серію підозр.