ООН не виявила насилля проти вірмен у Нагірному Карабасі, але вражена, як швидко вони покинули регіон

Місію ООН у Нагірному Карабасі вразило, як вірмени раптово покинули свої домівки, проте випадків насильства проти цивільного населення з боку азербайджанської армії не зафіксували.
Про це повідомляється на сайті ООН.
Представники міжнародної організації відвідали місто Ханкенді. До 2024 року це була столиця самопроголошеної «Нагірно-Карабаської Республіки». Місія ООН поспілкувалася з місцевим населенням і оглянула стан закладів охорони здоров’я та освіти.
В ООН зазначили, що в тих частинах міста, які відвідала їхня команда, пошкоджень цивільної громадської інфраструктури, включно з лікарнями, школами та житлом або культурними і релігійними спорудами, не було.
Водночас жоден магазин станом на 2 жовтня у місті не працював. За даними ООН, влада Азербайджану готується до відновлення роботи медичних і деяких комунальних закладів у місті.
«Місія була вражена тим, як місцеве населення раптово покинуло свої домівки, і тими стражданнями, які це, мабуть, спричинило», — заявили в ООН.
А втім, там зазначили, що місія не натрапила на жодні повідомлення — ані від опитаних місцевих жителів, ані від співрозмовників — про випадки насильства проти цивільних осіб після останнього припинення вогню.
З розмов, які вдалося провести групі, також важко визначити, чи має намір місцеве населення повернутися, додали в організації.
«Було зрозуміло, що існує потреба зміцнити довіру та впевненість, і це вимагатиме часу та зусиль з усіх сторін», — наголосили в ООН.
Також місія відвідала Лачинський коридор, яким за останні дні понад 100 тисяч етнічних вірмен виїхали з Нагірного Карабаху до Вірменії.
Місія не зустріла цивільних транспортних засобів, які прямували до Вірменії, водночас у Ханкенді представники ООН бачили автобус приблизно з десятком пасажирів, що їхали до Вірменії.
Трохи контексту
19 вересня Міноборони Азербайджану оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху після заяв про провокації з боку вірменських сил. Зрештою, невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка» 20 вересня погодилася на умови Азербайджану: бойові дії мають припинитися, також ідеться про повне роззброєння армії Карабаху та виведення важкої техніки з території невизнаної республіки.
Як уточнили в Міноборони Азербайджану, розташовані у Карабаському районі формування збройних сил складають зброю, залишають бойові позиції, а військових роззброюють.
Увечері 20 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про завершення «антитерористичних заходів» у Нагірному Карабасі. За його словами, країна за один день виконала всі поставлені завдання й відновила територіальну цілісність.
Алієв стверджує, що цивільне населення не постраждало, бо Азербайджан використовував високоточну зброю й не завдав ударів по цивільній інфраструктурі.
А втім, за даними Офісу омбудсмена Вірменії від 20 вересня, внаслідок обстрілів у Нагірному Карабаху відомо про 32 загиблих і понад 200 поранених, зокрема про п'ятьох загиблих цивільних дорослих і двох дітей.
28 вересня так званий президент невизнаної «Нагірно-Карабаської Республіки (Арцах)» Самвел Шахраманян підписав «указ», яким припиняє існування «республіки» з 1 січня 2024 року.
1 жовтня місія ООН уперше за останні 30 років вирушила до Нагірного Карабаху.
- Поділитися: