Опалювальний сезон-2017: чи готова Україна до зими?
Уже два роки Україна не купує блакитне паливо вРосії. Стільки ж одне з головних питань сезону: чинезамерзнемо взимку? Суперечки підігріваються невдалим досвідом попередніх років. Не дрімає йросійська пропаганда— мовляв, опалювальний сезон без їхнього газу неможливий.Отже, чиготова країна доопалювального сезону? Іякі запаси маємо на випадок, якщо вдарять екстремальні холоди?
Скільки газу в українських сховищах?
До початку опалювального сезону в українських підземних сховищах накопичили 16,7 мільярдів кубометрів природного газу. Цього, як запевняють в «Уктрансгазі» (УТГ), має вистачити на весь опалювальний сезон.
У минулі роки українці успішно зимували і з меншими обсягами. Приміром, у 2016 — 2017 роках Україна провела опалювальний сезон, маючи менше 15 мільярдів кубометрів природного газу в підземних сховищах газу (ПСГ). А по закінченні сезону один мільярд навіть залишався. Ще близько 6 мільярдів кубічних метрів — «технічний» газ, необхідний для підтримання тиску у сховищах.
Поза тим в УТГ заявляють, що в разі потреби трейдери можуть закупити додаткові обсяги в інших країнах уже під час опалювального сезону.
Який газ використовують українці?
В українських трубах тече газ українського видобутку та імпортований — зі Словаччини, Польщі та Угорщини. Лідер поставок — Словаччина. За 9 місяців цього року вони прокачали майже 8 мільярдів кубометрів. Трохи менше двох мільярдів отримали з Угорщини, менше 1 мільярда — з Польщі.
Чому не можна закачувати газ у газосховища протягом усієї зими?
В Україну газ надходить постійно. Протягом теплого сезону його закуповують більше, ніж використовують за добу. Решта потрапляє до підземних газосховищ. Звідси й формується запас на зиму. Чому не можна закачувати газ у ПСГ і протягом опалювального сезону? Усе просто — росте добове споживання й залишків немає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Тепло на папері»: скільки і як платять за опалення й гарячу воду в різних регіонах України
Але головна причина в тому, що потужності на вході в українську ГТС з європейських країн обмежені. Більше газу Україна може закупити лише в Росії. Утім, якщо жовтень теплий, то заощадити таки вдається. Так, цьогоріч додатково «назбирали» у ПСГ ще понад 200 мільйонів кубометрів газу за 2 тижні.
Чи вистачить вугілля на опалювальний сезон?
Станом на 11 жовтня, тобто за кілька днів до початку офіційного опалювального сезону, на складах зібрали понад півтора мільйони тонн вугілля. Це менше, ніж торік, коли в цей самий час запаси сягнули 2 мільйонів тонн. Так чи йнак, це все одно на півмільйона більше за допустимий мінімум.
Добове споживання вугілля в Україні — 62 тисячі тонн. Тож за приблизними підрахунками саме цього обсягу українцям вистачить на 24 дні. Тому вугілля обіцяють докуповувати постійно. Як українське — газове, так і антрацитове, приміром, зі США або Південної Африки.
Та якщо складнощі з вугіллям таки виникнуть, у «Нафтогазі» обіцяють підстрахувати.
«Цього року ми закачали в підземні сховища газу достатньо великий обсяг через цінові параметри та зміну поведінки «Газпрому». Тому я впевнений, навіть якщо будуть проблеми з вугіллям — а я думаю, що їх насправді не буде — газу точно вистачить», — розповів голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чому енергетична компанія Ахметова розпочала імпорт газового вугілля зі США
Крім того, низку теплових електростанцій модернізовують. Відтак вони зможуть використовувати як антрацит, так і газове вугілля. Саме тому українські енергетики почали імпорт палива марки Г. Перша партія зі США вже прибула в Україну.
Деякі теплові електростанції модернізують, щоб мати змогу використовувати як антрацит, так і газове вугілля (на фото — вугілля на території Трипільської ТЕС, Київська область, 27 січня 2015 року Фото: Віктор Ковальчук/УНІАН
Скільки доведеться чекати на американський антрацит цього року?
Американське антрацитове вугілля прямує до України 30 — 40 днів. Саме стільки часу потрібно для того, щоб відправити вугілля з порту на іншому континенті, транспортувати в Україну, вивантажити в одному з вітчизняних портів і довезти до ТЕЦ чи ТЕС.
Як відслідковувати залишки вугілля й газу?
За залишками газу можна слідкувати онлайн. Два роки тому в «Укртрансгазі» зробили платформу — «Укртрансгаз live». Там можна подивитися обсяги транзиту, закачування й відбору газу в реальному часі. У листопаді в Міністерстві енергетики планують запустити аналогічну сторінку й для запасів вугілля.
До початку опалювального сезону в українських підземних сховищах накопичили 16,7 мільярдів кубометрів природного газу (на фото — підземне газосховище «Дашава» неподалік українського міста Стрий, 14 лютого 2017 року). Фото: EPA/PAVLO PALAMARCHUK
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: