Операція в Бєлгородській області: що відомо про «початок звільнення росії»

Операція в Бєлгородській області: що відомо про «початок звільнення росії»
hromadske

Два добровольчі формування росіян оголосили про «початок звільнення росії» — вони зайшли на територію Бєлгородської області рф. hromadske зібрало все, що відомо про цю операцію.

З чого почалося?

Бійці «російського добровольчого корпусу» (РДК) зранку 22 травня опублікували три відео. На них чоловіки стоять біля в’їзних знаків до населених пунктів Любимівка, Безлюдівка й Чуровичі Брянської та Бєлгородської областей рф. Майже одночасно звернення з’явилося на сторінці легіону «Свобода росії».

Добровольці оголосили про «повернення додому» та «початок звільнення росії» від путінського режиму. Цивільних жителів вони попросили не боятися і не чинити опір.

Уже після обіду добровольці з РДК та «Свободи росії» заявили, що повністю звільнили село Козинка в Бєлгородській області, пройшли населений пункт Гора-Подол і зайшли до міста Грайворон.

Бійці РДК повідомили, що їм вдалося захопити трофейний бронетранспортер.

Що відомо про добровольців?

Про створення «російського добровольчого корпусу» офіційно оголосили 11 серпня 2022 року. Тоді заявили, що вони разом з українцями будуть боротися за звільнення України, а потім продовжать боротьбу з путінським режимом у росії.

Ініціатор створення корпусу та його командир Денис Капустін (Нікітін) розповідав, що до цього нинішні бійці РДК воювали в різних українських підрозділах, зокрема в «Азові». Чисельність формування — невідома. Капустін казав, що до складу РДК входять колишні російські військові, експрацівники ФСБ, МВС, активісти націоналістичних неформальних рухів, які розчарувалися в ідеях «русского міра».

В одному з постів у Telegram ішлося, що нинішні члени РДК брали участь у боях за Бучу, Ірпінь, Мощун та Горенку, але у складі інших формувань. Також вони були залучені в операціях у Чернігівській, Миколаївській та Донецькій областях.

Легіон «Свобода росії» створили у березні 2022 року. За словами самих учасників, до угруповання входять військові рф, які здалися в полон, а також громадяни Білорусі. Чисельність легіону теж не розголошують.

У березні та квітні 2023 року бійці РДК вже заходили на територію Брянської області рф. Тоді вони казали, що виконали бойові завдання та поспілкувалися з місцевими жителями. Капустін у березні заявляв, що проведення операції погоджували з Україною.

Статус обидвох збройних формувань у складі Збройних сил України до кінця не зрозумілий. Подекуди вказують, що РДК та «Свобода росії» входять до Інтернаціонального легіону, який є частиною військ тероборони ЗСУ та підпорядковується Генштабу ЗСУ. Однак журналістам «Ліги» у Генштабі повідомили, що РДК не входить до складу ЗСУ.

Як відреагували в росії?

Губернатор Бєлгородської області рф В’ячеслав Гладков заявив, що на територію регіону зайшла «диверсійна група ЗСУ». Їм протидіють російські збройні сили, прикордонники, росгвардія та ФСБ.

За його словами, зранку 22 травня під ударом опинилися села Антонівка, Козинка, Гора-Подол, Замостя та місто Грайворон однойменного району. Станом на день 23 травня Гладков заявив про 12 поранених цивільних.

Увечері влада оголосила в Бєлгородській області контртерористичну операцію. Режим передбачає низку обмежень і заходів. Серед них — перевірка документів у людей, посилення охорони громадського порядку.

Окремий пункт — зупинка діяльності небезпечних виробництв та організацій, у діяльності яких використовуються вибухові, радіоактивні, хімічно та біологічно небезпечні речовини. За даними української розвідки, влада евакуює сховище ядерних боєприпасів «Бєлгород-22», що неподалік Грайворона. Також російська влада може змусити людей покинути окремі ділянки місцевості.

За словами Гладкова, з міста Грайворон і прикордонних населених пунктів виїхала більшість жителів. Уранці 23 травня він закликав евакуйованих поки що не повертатися. російські силовики продовжують зачистку в Грайворонському окрузі, додав він.

Президент росії володимир путін знає про події в Бєлгородській області, сказав його речник. У кремлі вважають, що «українські диверсанти» нібито намагаються «відвернути увагу від Бахмутського напрямку» через начебто великі українські втрати.

А слідчий комітет росії вже порушив кримінальну справу за фактом нападу на населені пункти Бєлгородської області. Справу відкрили за статтями про терористичний акт, посягання на життя співробітників правоохоронних органів, замах на вбивство, умисне знищення або пошкодження майна, незаконний обіг зброї та вибухових речовин.

У міноборони рф уже звітують, що нібито розгромили та відкинули на територію України добровольців. За даними москви, добровольці начебто втратили понад 70 своїх бійців, 4 БМП та 5 позашляховиків. Американський журналіст Крістофер Міллер написав, що нещодавно спілкувався з одним із командирів добровольців, який був у хорошому настрої.

«Зовсім не схоже на те, що 70 його бійців знищили. Насправді він сказав, що операція ще не закінчена», — написав Міллер.

Що кажуть в Україні?

Україна не бере на себе відповідальність за операцію російських добровольців. Але стежить за ситуацією.

Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов нам у коментарі розповів, що події на Бєлгородщині — це наслідок повномасштабного вторгнення та агресивної війни путінської росії проти України.

«Я думаю, що ми всі можемо лише привітати рішучі дії опозиційно налаштованих громадян рф, які готові до збройної боротьби зі злочинним режимом володимира путіна, що захопив владу в росії», — зазначив Юсов.

Він каже, що операція російських партизанів сприятиме створенню демілітаризованої зони — «певної зони безпеки у прикордонних регіонах росії, які межують з Україною». Юсов додав, що після перемоги Україна наполягатиме на продовженні існування цієї демілітаризованої зони безпеки.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що Україна «з цікавістю спостерігає» за подіями у Бєлгородській області, але не має безпосереднього стосунку до подій.

«Україна з цікавістю спостерігає за подіями в Бєлгородській області росії та вивчає ситуацію, проте не має до неї безпосереднього стосунку. Як відомо, танки продаються в будь-якому російському військторзі, а підпільні партизанські загони складаються все-таки з громадян росії», — зазначив Подоляк.

Як реагують партнери?

Речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що Вашингтон не заохочує Україну завдавати атак за межами своєї території. Проте додав, що саме росія продовжує здійснювати напади на цивільних українців, тож Україна має право сама вирішувати, як їй проводити військові операції. І за чиєї участі.

Зазначимо, що США поки не надають Україні далекобійну зброю через побоювання, що Київ буде завдавати ударів по території росії. Це нібито може призвести до більшого загострення конфлікту. Поки що тільки Велика Британія нещодавно передала Україні далекобійні ракети Storm Shadow.