Після ухвалення закону про українську мову в другому читанні двоє депутатів з «Опозиційного блоку», Вадим Новинський та Олександр Вілкул, подали до Верховної Ради проект постанови про скасування результатів голосування. За їхніми словами, постанова блокує підписання закону.

Відповідну заяву оприлюднено на сайті партії «Опозиційний блок».

Причиною подання проекту в «Опоблоці» називають порушення під час постановки законопроекту на голосування. Також, за словами партії, голова Ради Андрій Парубій виніс на голосування законопроект з порушенням регламенту Ради.

«Якщо в коаліції не було голосів, законопроект мали зняти з розгляду», — ідеться у заяві партії.

Також закон в «Опоблоці» назвали таким, що «розколює суспільство».

Голова фракції Вадим Новинський додав, що добиватиметься скасування закону в Конституційному суді.

У коментарі Громадському Олександр Вілкул розповів, чому фракція голосувала проти мовного закону:

«Тому що цей закон не про захист української мови, це закон про заборони говорити, окрім як у побуті та при релігійних богослужіннях, будь-якою іншою мовою, окрім української. Крім того, він вводить дуже небезпечний термін «неповаги» до української мови, вони не прописують що таке неповага, але прирівнюють це до наруги над національними символами. От якщо продавець відповість пенсіонеру щось румунською, угорською мовою, це повага чи ні? Якщо це будуть вирішувати такі лінгвісти, як Парубій, то очевидно, що спочатку це штраф, а потім до трьох років позбавлення волі. Наша сила в тому, що ми мультикультурна, мультимовна, мультинаціональна країна».

Зазначимо, що за процедурою, в Раді мають поставити цей проект на розгляд і якщо він не набере необхідну кількість голосів — президент зможе підписати закон про мову, документ набуде чинності. .

25 квітня Верховна Рада ухвалила законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Перед голосуванням біля Ради люди влаштували акцію й вимагали ухвалення закону.

У першому читанні парламент ухвалив цей законопроект ще 4 жовтня 2018 року. Відтоді його доопрацював комітет з питань культури й духовності.  

Законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної» покликаний унормувати законодавство України про мову після того, як Конституційний суд скасував ухвалений у 2012 році так званий закон «Колесніченка-Ківалова». Він передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%. Низка обласних та місцевих рад визнали російську мову регіональною. Окрім того, регіональною у західних областях було визнано угорську мову, молдовську та румунську.

Поділитись: