Нова бізнес-афера під прикриттям турботи про інвалідів

Лікарні, поліклініки, владні будівлі, суди – в більшості випадків для них поза доступом. Про революцію в судовій системі, яка обіцяла розвернути Феміду обличчям до інвалідів, писали всі профільні видання.

ВАЛЕНТИНА СІМОНЕНКО, голова Ради суддів України:

- Організація інвалідів звернулася з пропозицією укласти спільну програму щодо сприяння інвалідам в доступі до правосуддя.

Та «Слідство.інфо» з’ясувало, що під ширмою соціального блага в українських судах реалізується банальний комерційний проект. І вигідний він не людям з обмеженими можливостями.

 

НАТАЛЯ КРУК, адвокат:

- Під виглядом допомоги людям з інвалідністю – люди просто заробляють, в мене є численні приклади.

«Право на справедливий суд для людей з обмеженими можливостями» - програму з такою амбітною назвою Рада суддів схвалила ще минулого літа.

Лобіювала запровадження проекту громадська організація «Правозахисна спілка інвалідів». На перший погляд, усе чинно та благородно.

ВАЛЕНТИНА СІМОНЕНКО, голова Ради суддів України:

- З огляду на те, що саме інваліди цим зацікавилися – хто як не вони найкраще знає, що їм потрібно.

Про те, що насправді було потрібно громадським активістам – трохи згодом.

Наталю Крук колеги і клієнти жартома називають «адвокат, яку носять на руках». Адже в Україні потрапити до приміщень судів, якщо ти прикутий до візка, практично неможливо. 

НАТАЛЯ КРУК, адвокат:

- Жоден районний суд міста Києва не є доступним архітектурно для маломобільного населення…

Відсутність пандусів, непрацюючі ліфти, завузькі «рамки» контролю – реалії багатьох судових установ України. Та ключовим напрямом соціальної програми, яка мала допомогти інвалідам в судах, визначили встановлення… платіжно-інформаційних терміналів. Перше, що здалося дивним – за реалізацію проекту вартістю під 50 мільйонів гривень взялася некомерційна організація «Правозахисна спілка інвалідів». 

ОЛЕКСАНДР ВОЗНЮК, голова ГО «Правозахисна спілка інвалідів»

- Завдання наших партнерів – встановити всю Україну.

Вся Україна – це майже 800 судових установ різних інстанцій і юрисдикцій. Ось як яскраво описуються всі блага від терміналів: людина на візку оплачує на місці судовий збір – отримує квитанцію – несе її в канцелярію установи. Хіба не перемога? Була б, якби не одне але. В Україні інваліди 1-ї та 2-ї груп він цього самого судового збору – взагалі звільнені. А далі – більше.

Диво-термінали для людей з обмеженими можливостями можна побачити на власні очі у п’яти судових установах Києва.

НАТАЛЯ КРУК, адвокат:

- Біля мене стоїть платіжний термінал і написано, що він встановлений за сприяння правозахисної спілки інвалідів. Думаю, раз – значить, має бути доступним – намагаюся потягнутися – не можу! І це при тому, що в мене не активний візок – активні візочки ще нижчі.

Наразі апарати працюють в тестовому режимі – сплатити тут можна лише судовий збір. У звичайному режимі будуть ще й функції класичного терміналу  – оплата комуналки, поповнення мобільного, банківські операції, купівля квитків.

«Слідство.інфо» влаштовує експеримент. Разом з громадською активісткою Юлією Ресенчук їдемо інспектувати нововведення. Перше випробування – дістатися до терміналу.

Юлія прискіпливо оглядає термінал. Вердикт:

- Дуже незручно. Картинку не бачу – бачу лише літери, якщо трошки нижче – нічого не бачу. Апарат жодним чином не адаптований для людей з інвалідністю – ані візочників, ані тих, хто має вади зору. Для людей, які погано бачать або взагалі не бачать, тут мають бути шрифт Брайля або якісь тактильні речі. Тут нічого такого немає.

Чому? Це як мінімум нелогічно. Та насправді логіка в цьому є. Комерційна.

«Слідство.Інфо» з власних джерел отримало типовий договір, який громадська організація укладає з територіальними підрозділами державної судової адміністрації. Розміщуються термінали в приміщеннях судів за цією угодою -  безоплатно. Мовляв, проект то соціальний.

Голова «Правозахисної спілки інвалідів» Олександр Вознюк каже, що є кілька договорів – і з безоплатним розміщенням, і зі сплатою оренди. Мовляв, власники приміщень самі вирішують, на яких умовах співпрацювати.

- В Києві ви зараз сплачуєте орендну плату?

ОЛЕКСАНДР ВОЗНЮК, голова ГО «Правозахисна спілка інвалідів»:

- Ми нещодавно поставили ці термінали… Ми їх тільки 15-16 квітня їх запустили, тому подивитися динаміку – яким чином використовується, ми не знаємо.

І в програмі, і в договорах на виконання програми – фігурує виключно «Правозахисна спілка інвалідів». Саме вона має розміщувати і обслуговувати термінали. Звідки у некомерційної організації кошти на такий проект? Виявляється, за спілкою інвалідів стоять конкретні приватні структури. Інвестувала в проект компанія, яка виробляє апарати. А платіжні операції проходять через банк «Михайлівський», який ЗМІ наполегливо пов’язують з оточенням Януковича.

 

ВАЛЕНТИНА СІМОНЕНКО, голова Ради суддів України:

- Якщо це якийсь комерційний проект, і він незаконний, і ми встановим, що це незаконно – будуть відповідне реагування. Поки таких даних нема.

А тепер про зиск комерційних структур від цього проекту – і втрати держави.

Той, хто розміщує 1 термінал, скажімо, в київському підземному переході, щомісяця сплачує за нього щонайменше 5 тисяч гривень. У супермаркетах чи торговельних центрах плата може сягати кількох десятків тисяч гривень на місяць. А тепер уявіть, який це успіх – безкоштовно розмістити майже 800 терміналів по всій країні – і все це під виглядом соціальної програми в судових установах, де завжди повно людей.

У державній судовій адміністрації, яка укладає договори на розміщення терміналів та опікується виконанням соціальної програми, від інтерв’ю відмовилися. Мовляв, очільник установи в відпустці – а без нього ніяк не можна.

Уже після нашого звернення в державні установи голова громадської організації інвалідів Олександр Вознюк повідомив, що встановлені термінали будуть демонтовані, а на їхньому місці з’являться нові, все ж адаптовані для інвалідів.

ОЛЕКСАНДР ВОЗНЮК, голова ГО «Правозахисна спілка інвалідів»:

- Ми сьогодні запустили лінію – спеціальну лінію, які будуть адаптовані, де для осіб з вадами зору, вадами слуху – буду розроблено спеціально для людей з обмеженими можливостями.

Запам’ятайте ці слова: для осіб з вадами зору і слуху. Під виглядом клієнтів ми звернулися до компанії-виробника терміналів – та спитали чи можна замовити спеціальні термінали для інвалідів.

- Они только для людей на коляске, там двойной экран идет, для слепых или каких-то других они не предназначены.

Голова ж Ради суддів – органу, який погоджував програму «Право на справедливий суд людей з обмеженими можливостями», радить не поспішати з висновками та дати громадським активістам час.

ВАЛЕНТИНА СІМОНЕНКО, голова Ради суддів України:

- Зараз треба почекати, якщо ні – ми програми цю звернемо.

У громадської організації та її партнерів відповідно до програми час є. Адаптовані термінали мають бути встановлені в усіх судах України до грудня цього року. Часу немає тільки у людей з інвалідністю, які хочуть повноцінно жити вже зараз. А їхня держава на пару з кмітливими підприємцями підклала їм чергову свиню.

ЄВГЕНІЯ МОТОРЕВСЬКА, Слідство.Інфо

 

Поділитись: