Остання «мажоритарка». Як голосували у Бахмачі, де Ляшко має шанс повернутися до Верховної Ради

92-річна Тетяна Василівна чекає, поки прийде сусідка й допоможе їй поставити свій голос на п'яти бюлетенях, 25 жовтня 2020 року. Жінка живе сама, нею опікуються соціальні служби
92-річна Тетяна Василівна чекає, поки прийде сусідка й допоможе їй поставити свій голос на п'яти бюлетенях, 25 жовтня 2020 року. Жінка живе сама, нею опікуються соціальні службиОлександр Хоменко/hromadske

25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. Однак мешканці Бахмацького, Борзнянського, Куликівського, Менського, Талалаївського та частини Ічнянського району Чернігівської області цього дня, окрім стандартного набору, отримали ще один, додатковий бюлетень. Адже ці райони входять до 208-го виборчого округу, де разом із місцевими виборами відбулися довибори у Верховну Раду України.

На двох попередніх виборах, 2014 та 2019 років, перемогу у цьому окрузі здобував Валерій Давиденко. Але 23 травня 2020 року народного депутата знайшли з простреленою головою в туалеті свого офісу. Поліція відкрила провадження за статтею «Умисне вбивство», розслідування наразі триває, а крісло Давиденка у парламенті пустувало.

Головною особливістю довиборів у Верховну Раду по 208-му округу є те, що це останні «мажоритарні» вибори до парламенту. Адже у грудні 2019 року депутати ухвалили новий Виборчий кодекс, відповідно до якого наступні вибори до парламенту відбуватимуться винятково за пропорційною виборчою системою, яка передбачатиме голосування за партію та можливість обрати конкретного кандидата від цієї партії в межах запропонованого списку. Відповідно виборчі округи будуть скасовані, а самовисуванці більше не зможуть подавати документи до ЦВК.

На місце «останнього мажоритарника» претендують 18 кандидатів, але реальні шанси здобути перемогу мають тільки три: лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко, дружина загиблого депутата Валерія Давиденка Людмила, а також уродженець Чернігівщини Анатолій Гунько, висуванець партії «Слуга Народу».

Окружна виборча комісія розташована в місті Бахмач. Загалом у 208-му окрузі 199 виборчих дільниць (192 звичайні та 7 спеціальних). Олег Ляшко вже перемагав тут у 2012 році, його активно підтримують виборці літнього віку. Також про підтримку ексдепутата раніше заявила лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко.

Члени виборчих комісій в середині дня в приватних розмовах говорили про доволі низьку явку виборців. На вході до дільниць — обов’язковий скринінг температури та пляшка з антисептиком. Крім того, кабінки для голосування кожні дві години мають дезінфікувати.

Біля кількох дільниць у Бахмачі журналісти hromadske бачили людей з анкетами «5 питань Володимира Зеленського», однак вони здебільшого відмовлялися спілкуватися з пресою і відверталися від камери. А спостерігачі заявляли про те, що перебування людей з анкетою від президента України на території виборчих дільниць є нелегальним.

Голосування вдома також не надто активне. З 30 виборців, які подали заявку на голосування вдома на звичайній виборчій дільниці №740010 у Бахмачі, зрештою проголосували тільки 19 людей. Зокрема це було зумовлено й тим, що дехто з виборців у день голосування перебував на карантині, захворівши на СOVID-19.

Тим часом лідер Радикальної партії Олег Ляшко вже оголосив у Twitter про свою перемогу на довиборах до Верховної Ради, подякувавши виборцям. У коментарі журналістам hromadske він пояснив свою впевненість даними соцопитування.

Однак у штабі Ляшка, який розташувався в кафе-барі «Шансон» на виїзді з Бахмача, ще далеко до святкування. Тут збирають дані з дільниць і побоюються можливих махінацій із голосами виборців.