25 жовтня українці обирали владу на місцях. Текстовий онлайн

В Україні у неділю, 25 жовтня, відбулися місцеві вибори. Дільниці відкрилися о 8 годині та працювали до 20—ої. Ми ведемо текстовий онлайн та слідкуємо за усіма важливими подіями цього дня.
Спочатку новіші
У порядку додавання
Сьогодні українці обирають місцеві органи виконавчої влади: депутатів обласних, районних, міських, селищних та сільських рад, а також міських, селищних та сільських голів.
За новим виборчим законодавством, українці тепер самі визначають, хто має представляти ту чи іншу партію в органах місцевої влади. Тобто список, який початково формує політична партія, може кардинально відрізнятися від того, який ми отримаємо після голосування. Усе залежить від виборців.
Скільки бюлетенів?
Переважно — 4:
1. Міський/селищний/сільський голова;
2. Депутати міської/селищної/сільської ради;
3. Депутати районної ради;
4. Депутати обласної ради.
Але є винятки. Наприклад, у Києві виборці отримують 2 бюлетені. Обирають мешканці столиці лише міського голову та депутатів міської ради.
Детальніше про те, за якою процедурою відбуваються місцеві вибори 25 жовтня, читайте тут.

Міський голова Києва Віталій Кличко сказав, що сьогодні голосувати не піде. Напередодні в нього виявили COVID-19.
«Сьогодні вперше за багато років я не голосую на виборах. Лікуюся вдома, на самоізоляції», — написав Кличко у своєму Telegram-каналі.
Якщо ви перебуваєте на самоізоляції, то могли до 23 жовтня включно попросити дільничну комісію про голосування вдома. А якщо у вас, як у Кличка, коронавірус виявили вже після цього числа, то ніщо вам не заважає прийти на дільницю й проголосувати в окремій кабінці (яку у вас мали б обладнати).
Більше про те, як коронавірус вплинув на організацію місцевих виборів і про які заходи безпеки треба пам'ятати, ми писали тут.
Не всюди дільниці відкрилися вчасно, не всюди вистачає кабінок і скриньок для голосування, а у Хмельницькому виборець пересвідчився, що фото з паспорта не дорівнює паспорту.
Зібрали найбільш поширені порушення протягом перших двох годин виборів у невеликому матеріалі.
«День тиші» перед голосуванням виявився не таким і тихим. Поліція каже, що отримала 24 жовтня 1041 заяву й повідомлення про порушення.
Загалом правоохоронці склали 128 протоколів про адміністративні порушення виборчого законодавства. А за 48 фактами почали кримінальні провадження.
648 зафіксованих порушень пов’язані з незаконною агітацією, а найбільше їх виявили у Харківській (73), Рівненській (68), Дніпропетровській (67), Донецькій (51) областях та Києві (49).
МВС провело перший брифінг про ситуацію на місцевих виборах.
За порядком у день голосування в Україні стежать майже 140 тисяч правоохоронців, повідомив на брифінгу перший заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Яровий.
За його словами, станом на 10-ту ранку не відкрилися лише чотири виборчі дільниці (Донецька, Івано-Франківська, Житомирська і Полтавська області), ще 65 розпочали роботу із запізненням.
Від початку 25 жовтня поліція отримала 383 заяви й повідомлення про порушення. За їхнім фактом склали два адміністративні протоколи, а також відкрили шість кримінальних проваджень.
Як уточнив начальник Національної поліції Ігор Клименко, в останньому випадку йдеться переважно про підкуп виборців. Такі факти фіксували на Дніпропетровщині й Києві — там затримали два автобуси з виборцями, яких завезли з Луганської області.
А на Одещині затримали три автобуси з виборцями, яких просили проголосувати за 400 гривень. Чоловіка, підозрюваного в організації опитування, затримали — ним є громадянин Росії, сказав Клименко.
МВС нагадало, що про порушення можна повідомити через чат-бот у Telegram.
Президент України Володимир Зеленський разом із дружиною Оленою Зеленською вже проголосували на виборах. Узяли вони участь і в ініційованому самим Зеленським опитуванні.
На виході з дільниці до Зеленського підбігла дівчина, яка підняла перед ним червону сукню. На ній було написано «ZEXIST». Охорона президента дівчину швидко затримала.
Голова Верховної Ради Дмитро Разумков також проголосував на виборах, але в опитуванні участі не брав: на його дільниці воно не проводилося.

Паралельно з голосуванням на місцевих виборах 25 жовтня українці можуть узяти участь у так званому опитуванні, ініційованому президентом Володимиром Зеленським. Волонтери, які його проводять, різняться у свідченнях: одні отримують за це гроші, інші — ні.
Одні опитувачі взагалі не проти, аби одна людина проголосувала кілька разів. А ще серед них помітили неповнолітніх. Зібрали невеликий матеріал про те, як відбувається всенародне опитування Володимира Зеленського.
У Центральній виборчій комісії констатували, що вибори в Україні почалися вчасно. Затримки з відкриттям окремих виборчих дільниць голова ЦВК Олег Діденко пояснив «питаннями технічного характеру».
Також, за словами Діденка, повідомлення про порушення, які отримує ЦВК, «не мають системного характеру і не впливають на проведення виборів».
У місті Кролевець на Сумщині напередодні виборів двоє невідомих у поліцейській формі підстрелили одного з кандидатів у депутати міськради та побили його дружину.
Поліція Сумщини повідомила, що одного з нападників затримала, а інший встиг втекти. За фактом нападу на кандидата відкрили кримінальну справу за ч. 4 ст. 187 Кримінального кодексу (Розбійний напад).
Тим часом МВС відзвітувало про припинення ще однієї «каруселі»: два автобуси начебто привезли до Києва 130 людей із Житомирської області, яким за голосування за «певного кандидата» в столиці пообіцяли 1000 гривень. 200 гривень заплатили як завдаток, а ще 800 начебто пообіцяли після голосування.
У Комітеті виборців України повідомляють про такі порушення на дільницях, як недопуск спостерігачів, незаконна агітація та використання брендованих масок. На одній з дільниць у Рівному жінка прийшла у масці з символікою партії «Рівне разом». Голова комісії дав виборцю ще одну звичайну маску, яку одягнули поверх брендованої.

У Херсоні кандидат на посаду мера від партії «Слуга Народу» прийшов в приміщення для голосування в масці з партійною емблемою та зробив фото, як він голосує й розмістив це на своїй сторінці у Facebook.
У місті Рубіжне Луганської області голова ДВК намагався не допустити на дільницю спостерігача КВУ через те, що на дільниці вже зареєструвалося багато спостерігачів (17).
Колишній президент Петро Порошенко разом зі своєю дружиною Мариною Порошенко, яка очолює список «ЄС» у Київраду, вже проголосували. Вони не брали участь в опитуванні Зеленського.
Тим часом поліція продовжує фіксувати порушення, зокрема викрили підкуп виборців у виші в Київській області. Командир Університету державної фіскальної служби зобов'язував курсантів прийти на одну з дільниць в Ірпені та проголосувати за конкретних кандидатів у депутати від конкретної партії
За це курсантам обіцяли понад півтори тисячі гривень. А тепер командиру загрожує позбавлення волі від 5 до 7 років із позбавленням права обіймати певні посади до 5 років.
За чотири години голосування поліція отримала 1280 заяв і повідомлень про порушення виборчого процесу, повідомили в МВС.
За кількістю звернень лідирують Київ (151), Київська (132) і Донецька (110) області. Найменше про порушення повідомляли на Буковині (5) та Житомирщині (11).
Також правоохоронці склали 25 адмінпротоколів і відкрили 14 кримінальних проваджень.
«ОПОРА» повідомляє, що в селищі міського типу Тиврів на Вінниччині надійшло повідомлення про мінування виборчої дільниці. Туди прибула поліція, а всіх, хто перебував на дільниці, попросили покинути приміщення.
У поліції Вінниччини повідомили, що наразі перевіряють інформацію про замінування, і наголошують, що перед відкриттям дільниці перевірили її на наявність підозрілих предметів — таких там не було.
У Києві з дому будуть голосувати 7711 людей, із них тільки шість хворі COVID-19. Про це розповів на брифінгу керівник апарату Київської міської державної адміністрації Дмитро Загуменний.
Він також додав, що через карантинні обмеження час, необхідний для голосування, можуть збільшити.
Місцеві вибори 25 жовтня відбуваються в кращих умовах, ніж вибори до Верховної Ради в 2019 році, кажуть у громадянській мережі «ОПОРА». Спостерігачам на дільницях майже не перешкоджали, і вони могли стежити за виборчим процесом.

Наша Мар'яна Пєцух нині у Львові, і на своїй виборчій дільниці побачила окремі скриньки для голосування для людей із «ознаками ОРВ» (: Мабуть, маються на увазі люди із симптомами ГРВІ, гострих респіраторних вірусних інфекцій.
Нова статистика від МВС: станом на 13:00 — 1623 заяви й повідомлення про порушення на виборах. Правоохоронці склали 30 адмінпротоколів і порушили загалом 18 кримінальних проваджень.
Для порівняння — дані станом на 12:00: 1280 заяв і повідомлень про порушення виборчого процесу, 25 адмінпротоколів і 14 кримінальних проваджень.
Координаторка «ОПОРИ» Ольга Айвазовська повідомила, що в Конотопському районі на Сумщині працює незаконна дільнична виборча комісія. Річ у тім, що громада в ній відмовилася входити до складу ОТГ, а тому вибори проводить окремо — навіть бюлетені надрукували самі.
«Біля фейкової дільниці грає музика і людей запрошують на голосування, вони йдуть на самопроголошену дільницю замість справжньої, а на справжній дуже низька явка, адже вона в глибині села знаходиться і біля неї нічого не відбувається, люди не знають, що туди насправді потрібно йти», — додала Айвазовська.
В «ОПОРІ» кажуть, що робота ДВК порушує статті 353 (Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи) і 110 (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу.
За даними «ОПОРИ», явка виборців станом на 12:00 по країні становила 13,5% (прогнозована похибка 1,2%).
Для порівняння: на парламентських виборах 2019-го станом на 12:00 явка складала 20%.
Офіційних даних від ЦВК поки немає.
Поліція склала адмінпротокол щодо активістки руху Femen, яка підняла спідницю перед Зеленським
На активістку, ім’я якої не називають, склали адмінпротокол за статтею 173 Кодексу про адміністративні правопорушення (Дрібне хуліганство).
Санкція статті передбачає штраф від 51 до 119 гривень, 40-60 годин громадських робіт, 1-2 місяці виправних робіт або 15 діб адміністративного арешту.
Більше деталей читайте тут.

А поки Центральна виборча комісія не оприлюднила попередні дані щодо явки виборців, свої підрахунки представили в «Слузі Народу». Там кажуть, що станом на 12:00 явка становила 14,5%.
Нагадаємо, що, за даними громадянської мережі «ОПОРА», явка виборців станом на 12:00 по країні становила 13,5% (прогнозована похибка 1,2%).
Для порівняння: на парламентських виборах 2019-го станом на 12:00 явка складала 20%.

В опитуванні Зеленського беруть участь неповнолітні: одні — як опитувачі, інші — як респонденти. Чи це законно?
У мережі з’являються свідчення участі неповнолітніх людей в так званому опитуванні, ініційованому Володимиром Зеленським. У різних областях України діти працюють волонтерами або й навіть отримують бланк для відповідей на запитання.
Зібрали останні приклади (а також те, чи це законно) в цьому невеликому матеріалі. А про загальну атмосферу проведення опитування можете прочитати тут.

Упс, мер Львова Андрій Садовий, який перебуває на цій посаді 14 років, не зміг проголосувати на місцевих виборах. А все тому, що замість паспорта громадянина України показав на дільниці закордонний.
Садовий пояснив: не зміг знайти український паспорт, тому взяв закордонний. «Не робіть як я, тримайте паспорти в одному, надійному місці», — додав він.
В МВС кажуть, що загалом вибори «проходять спокійно», але є деякі порушення. Станом на 15:00 отримали 2401 заяву та повідомлення про порушення на виборах. Найбільше у Києві, Київській та Дніпропетровській областях.
Правоохоронці склали 63 адмінпротоколи і порушили загалом 28 кримінальних проваджень. Для порівняння — дані станом на 13:00: 1623 заяв і повідомлень про порушення виборчого процесу, 30 адмінпротоколів і 18 кримінальних проваджень.
Також у міністерстві запевнили, що перевіряють інформацію про участь неповнолітніх у проведенні опитування Зеленського. Детальніше про це обіцяють повідомити після закінчення виборів.
У місті Ізмаїл на Одещині зранку 25 жовтня не відкрилися чотири виборчі дільниці. Вони розташовуються на території двох лікарень, які приймають хворих із коронавірусним захворюванням.
Глава Ізмаїльського міського тервиборчкому Євген Данильченко розповів нам у коментарі, що спецділянки не відкрилися через те, що не вдалося сформувати виборчі комісії. Водночас запевнив, що територіальна виборча комісія в Ізмаїлі була готова забезпечити виїзне голосування для людей, але до них ніхто не звернувся.
За даними «ОПОРИ», станом на 15:39 опитування президента проводять біля 55% виборчих дільниць. Похибка дослідження — 4%. Найбільша кількість дільниць покрита на Півдні — 78,65%, найменша на Заході — 37,81%, у Центрі — 55,79%, на Сході — 56,87%.

У Києві станом на 13:00 явка виборців становить 16%. Відносно найменш активні виборці Солом'янського району — проголосувати прийшли 14%, а найактивніші на Оболоні — 17%.
Також у столиці не зафіксували грубих порушень виборчого процесу, але станом на 24:00 правоохоронці отримали 226 повідомлень про порушення.
Громадська організація «Fight For Right» повідомляє про не тільки «фізичні бар'єри, а й бар'єри у ставленні до людей з інвалідністю». На виборчій дільниці №121033 у місті Кам'янське встановили окрему кабінку «для хворих та інвалідів». Там нагадують, що лише декілька днів тому президент Володимир Зеленський просив посилити підтримку людей з інвалідністю під час епідемії коронавірусу.
Центральна виборча комісія повідомляє, що орієнтовно найвища явка станом на 13:00 в Одеській області (без міста Одеса) — 26%, Донецькій — 22% та Чернігівській областях — 20%. В інших регіонах явка менше за 20%:
- Вінницька область – 17,2 %
- Волинська область – 17,0 %
- Житомирська область – 18,3 %
- Закарпатська область – 15,3 %
- Івано-Франківська область – 14 %
- Кіровоградська область – 18,6 %
- Миколаївська область – 15,5 %
- Полтавська область – 16,6 %
- Сумська область – 15,7 %
- Тернопільська область – 17,0 %
- Харківська область – 15,5 %
- Черкаська область – 17 %
- Чернівецька область – 14 %
- Луганська область – 18 %
- Тернопільська область – 17 %
- Херсонська область – 16,7 %
- Київська область – 15,6 %
- м. Київ – 16,2 %
До закриття виборчих дільниць залишається трохи більше, ніж 2 години. Ми готуємо спецефір про те, як пройшли місцеві вибори, про перші результати та чи були порушення. Приєднуйтеся до нас о 20:00.
Нацполіція повідомляє станом на 17:00 про 3323 заяви та повідомлення про порушення виборів, більшість із них стосуються агітації у день виборів. Правоохоронці склали 148 адміністративних протоколів та порушили 51 кримінальне провадження.
Зокрема на Херсонщині вкрали скриньку для відповідей на «5 питань Зеленського». За це загрожує адміністративна відповідальність.

В «ОПОРІ» повідомляють, що станом на 16:00 явка складає 27% по всій Україні. Похибка – 0,84%. Водночас на місцевих виборах 2015 року явка була 36,2%.

У «Слузі Народу» будуть проводити паралельний підрахунок голосів, перші результати мають оголосити завтра, 26 жовтня. Обіцяють, що буде «спеціальний дашборд» із даними, які оновлюються у режимі реального часу.
Спроба №2. Мер Львова Андрій Садовий, який на посаді вже 14 років, завдяки тещі все-таки знайшов свій український паспорт та зміг проголосувати на місцевих виборах.
Спершу він прийшов на виборчу дільницю з закордонним паспортом, а для голосування необхідний саме паспорт громадянина України.
Якщо ви, як Андрій Садовий, взяли не той паспорт чи просто забули про вибори, у вас є ще час до 20:00 обрати депутатів обласних, районних, міських, селищних та сільських рад, а також міських, селищних та сільських голів.

Правоохоронці розпочали розслідування роботи фейкової дільниці в Конотопському районі на Сумщині. Вони відкрили кримінальну справу за ч. 3 ст. 157 Кримінального кодексу — перешкоджання здійсненню виборчого права. Так, за декілька днів до виборів місцевим жителям розіслали запрошення на голосування, а сьогодні, 25 жовтня, облаштували у будинку культури незаконну дільницю. Бюлетені надрукували «власними силами».
Про фейкову дільницю першими розповіла «ОПОРА». Кажуть, що біля неї грала музика, людей запрошували на голосування, хоча справжня дільниця розташована в глибині села, про неї люди не знали.
Станом на 19:00 (тобто за годину до закриття дільниць) поліція отримала 4003 заяви та повідомлення, пов’язані з виборчим процесом, найбільше — у Києві (484), на Київщині (465) та у Дніпропетровській області (371). Найчастіше вони були пов'язані з агітацією у день виборів — 1547 із загальної кількості заяв.
Поки правоохоронці склали 187 протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, а також порушили 68 кримінальних справ.
У Кропивницькому на дільниці № 350885, що розташована на території Центральної міської лікарні, у трьох членів комісії виявили коронавірус. Про це повідомляє ОПОРА.
«У трьох членів комісії не було жодних ознак хвороби. Але тест показав, що організм бореться з COVID-19. Після обробки приміщення комісія працює, вистачає кворуму», — розповіла Оксана Аветесян-Бершадська, заступниця голови комісії.
ОПОРА нагадує, що, згідно з постановою уряду, якщо в одного з членів комісії виявлять коронавірус, решта може працювати далі в разі відсутності симптомів респіраторних захворювань.
О 20:00 дільниці в Україні закрились, а соціологи почали публікувати дані екзит-полів. У Києві очікувано з великим відривом лідирує чинний мер Віталій Кличко (47,8%), як свідчить опитування групи «Рейтинг». Але через те, що він не набрав 50% + 1 голос, у столиці буде другий тур.
На друге місце і вихід до другого туру претендують троє кандидатів: Олександр Попов з ОПЗЖ (8,6%), Сергій Притула з «Голосу» (8,3%) та Ірина Верещук від «Слуги Народу» (8%). Враховуючи статистичну похибку опитування в 1%, зайняти друге місце може будь-хто з них.
Також є дані екзит-полу щодо виборів до міськради Києва:
- УДАР — 21,3%;
- «Євросолідарність» — 18%;
- «Слуга Народу» — 9,5%;
- «Голос» — 7,2%;
- «Єдність Омельченка» — 6,8%;
- ОПЗЖ — 6,7%;
- «Батьківщина» — 6,6%.
А ось молода для української політики партія проросійського блогера Анатолія Шарія вже демонструє результати у південних і східних регіонах. У Маріуполя «партія Шарія» стала третьою на виборах до міської ради, а в Одесі та Харкові — п'ятою.
Як ви пам’ятаєте, крім справжніх виборів сьогодні українці могли відповісти на 5 запитань Зеленського. Соціологічна група рейтинг оприлюднила дані екзит-полу щодо того, як відповіли українці на запитання президента.
З тих, хто прийшов на дільниці, 67% вирішили відповісти на запитання президента, ось їхні відповіді:
- за довічне ув'язнення за корупцію 81% людей, проти — 16%;
- за вільну економічну зону на Донбасі 45%, проти — 33%;
- скорочення парламентарів до 300 підтримали 95%, проти — 4%;
- за легалізацію канабісу в медичних цілях 70%, проти — 24%;
- право України щодо гарантій Будапештського меморандуму підтримали 78%, проти — 10%.
Явка на цих виборах була низькою — близько 36-37%. У 2015 році, для порівняння, вона склала 46,5%, а на виборах у Раду минулого року — 49,3%.
«Рейтинг» провів телефонне опитування (метод CATI), в якому взяли участь 1200 людей, що не пішли на вибори, аби дізнатись, чому українці проігнорували волевиявлення. Усі причини:
- 20% — за станом здоров'я;
- 19% — не живу за місцем прописки;
- 15% — зайнятий;
- 14% — не знаю, за кого голосувати;
- 12% — не цікаво;
- 10% — через епідемію;
- 4% — немає виборів;
- 4% — немає у списках»
- 1% — бо черги.
Остаточну явку ЦВК обіцяє оголосити завтра, 26 жовтня. Тоді ж (а можливо і пізніше) ми дізнаємося офіційні результати місцевих виборів.
ЦВК оновила інформацію про явку виборців на місцевих виборах 25 жовтня - вона склала 36,88 %. Найбільша кількість виборців проголосувала у Тернопільській області (44, 68%) та найменша у Донецькій (31, 67%).
На Вінниччині двоє п’яних чоловіків напали на членів виборчої комісії, звинувативши їх у фальсифікаціях і намагаючись відібрати бюлетені. Нападників затримали правоохоронці.
На виборах у Кіровоградській області перемогу здобуває колишній народний депутат який відсидів у в’язниці близько 6 років за вбивство.
Дивіться сюжет про екс-парламентаря.
«Слуга Народу» опублікувала попередні результати опитування президента Володимира Зеленського. Поки опрацювали 74% анкет.
Очільник Івано-Франківська, представник «Свободи» Руслан Марцінків в ефірі hromadske назвав очікуваним успіх ОПЗЖ на виборах у східних областях, але вважає, що в цьому винні і самі проукраїнські сили.
Дивіться наш спецефір про місцеві вибори.
У «Слузі Народу» розповіли, що будуть робити з опитуванням Зеленського. Голова партії каже, що почати планують зі скорочення кількості народних депутатів.
Колишня очільниця Слов’янська Неля Штепа, яка юридично перебуває на лаві підсудних у справі про захоплення міста бойовиками так званої «ДНР», не пройшла до другого туру виборів мера міста.
Водночас за цю посаду далі змагатимуться кандидати від проросійських «Опозиційної платформи – За життя» Павло Придворов (32% голосів) та «Опозиційного блоку» Вадим Лях (30,78%). Останній є чинним мером Слов’янська. У 2015 році він переміг на виборах, заявляючи, що підтримує Нелю Штепу.
Україна заборонила в'їзд двом високопоставленим особам з Угорщини через агітацію в Закарпатській області під час виборчого процесу на місцевих виборах. Як повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, один з них — це державний секретар канцелярії прем'єр-міністра Угорщини. Посади іншого чиновника не назвав.
- Поділитися: