Палата представників США підтримала нові санкції проти «Північного потоку-2». Це може зупинити його сертифікацію

Палата представників США, контрольована демократами, погодилася додати до проєкту оборонного бюджету Сполучених Штатів санкції проти «Північного потоку—2». Це може поставити під загрозу угоду між адміністрацією Джо Байдена та Німеччиною, якої сторони досягнули у липні.

Рішення ухвалили 22 вересня, передає «Радіо Свобода».

Палата представників одноголосно підтримала пакет поправок до оборонного бюджету США (NDAA — National Defense Authorization Act), зокрема й нові санкції. За NDAA Палата представників планує проголосувати 23 вересня.

Нові санкції можуть стосуватися юридичних і фізичних осіб, що беруть участь у будівництві газопроводу, зокрема тих, які мають сертифікувати проєкт. Але законопроєкт ще має схвалити Сенат і підписати президент Джо Байден.

«Слава Конгресу!.. Необхідний крок, щоб зупинити "Північний потік-2"», — написав після голосування Джон Гербст, колишній посол США в Україні.

У травні 2021 року Байден погодився скасувати санкції, введені Конгресом проти компанії-оператора «Північного потоку-2» та її очільника. Так він намагався налагодити відносини з Німеччиною, яка підтримує будівництво російського газопроводу. Це, зокрема, дозволило добудувати «Північний потік-2» на початку вересня.

Але рішення викликало негативну реакцію серед законодавців як Демократичної, так і Республіканської партій, тому вони представили новий законопроєкт, щоб скасувати домовленості США та Німеччини.

Росія добудувала «Північний потік-2»?

Так, і 13 вересня у Німеччині розпочався процес сертифікації російського газогону, необхідний для того, щоб його запустити. Відповідну заявку компанія-оператор газогону Nord Stream 2 AG подала у червні.

Російська сторона навіть заявляла про наміри ввести його в експлуатацію до 1 жовтня. Але трубопровід перед тим повинен пройти сертифікацію з боку Німеччини та ЄС, що займе щонайменше шість місяців.

Що треба знати про цей газопровід?

«Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

Тепер Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.