The Times: ЄС готує відповідь на шантаж Росії, через який ціна на газ досягла рекордних значень

Міністри енергетики країн Європейського Союзу на зустрічі 22 вересня обговорили план протидії газовому шантажу Росії. Через скорочення пропозиції газу на європейських хабах його ціна у вересні майже сягнула рекордних 900 доларів за кубометр.

Про це повідомляє The Times із посиланням на текст плану, який опинився в розпорядженні видання.

Документ, розроблений Іспанією, має на меті забезпечити незалежність ЄС від російських поставок природного газу. Державну компанію РФ «Газпром» звинувачують у створенні штучного дефіциту на ринку, що призвело до зростання цін на блакитне паливо.

У плані визнається, що ЄС не зможе скоротити залежність від російського газу в короткостроковій перспективі, але повинен готуватися до майбутніх подібних ситуацій. Ключова ідея — ведення перемовин щодо цін на газ від імені всього ЄС, а не на рівні окремих держав.

«Ми успішно застосували цей підхід під час перемовин щодо вакцин [проти коронавірусу] і повинні використати цю модель і в інших стратегічних галузях. Понад те, ми можемо посилити свої переговорні позиції», — йдеться в тексті плану.

Окремо документ зазначає, що ситуація на європейському газовому ринку «загрожує ініціативам зі скорочення шкідливих викидів», а також «підриває довіру» до законодавства Європейського Союзу в енергетичній сфері.

Ініціатива Мадрида повинна полегшити встановлення верхньої межі ціни на газ у ЄС, а також уможливити запасання газу в сховищах. Це, як стверджується в плані, повинно вберегти держави від ринкових коливань ціни на раз і тиску з боку Росії.

За даними The Times, документ будуть обговорювати лідери держав-членів ЄС на саміті у жовтні 2021 року. Окрім Іспанії, план підтримують Франція та Італія, які побоюються протестів через те, що їхні заходи з протидії змінам клімату вплинуть на ціни на енергоносії для громадян.

Це не перший крок ЄС для протидії зростанням цін на газ. Окремі члени Європейського парламенту закликали розслідувати діяльність «Газпрому». А 20 вересня із закликом вирішити ситуацію з кризою на газовому ринку Європи звернулося Міжнародне енергетичне агентство.

Своєю чергою Норвегія заявила, що готова збільшити свій видобуток природного газу для покриття дефіциту в ЄС.

Що сталося?

Із серпня 2021 року на європейських газових хабах зростає ціна на блакитне паливо. Серед причин цього явища видання Bloomberg називало аварію на одній з установок «Газпрому», а також скорочення прокачування газу до Європи російською стороною.

Останній чинник зокрема пов'язаний із добудовою російського газогону «Північний потік-2». Російська сторона навіть заявляла про наміри ввести його в експлуатацію до 1 жовтня. Але трубопровід перед тим повинен пройти сертифікацію з боку Німеччини та ЄС, що займе щонайменше шість місяців.

У разі введення «Північного потоку-2» в експлуатацію Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.

Наслідки скорочення транзиту газу з Росії відчуває на собі й Україна. 6 вересня «Укртрансгаз» повідомив, що запас газу в українських підземних сховищах становить трохи більш як 18 млрд кубічних метрів — це на 30% менше, ніж торік.