«Панамський архів»: фігуранти найгучніших розслідувань
3-го квітня міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) в рамках проекту «Панамський архів» (Panama Papers) опублікував масштабне розслідування про офшори сотень світових політиків, бізнесменів, спотрстменів та діячів культури. Йдеться про тіньові схеми, що дозволяють приховувати від оподаткування майно та мільярди доларів. Більш ніж 400 журналістів з 80 країн світу працювали над цим розслідуванням 12 місяців. Воно стало можливим завдяки масштабному витоку інформації, а саме — внутрішніх документів панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, що спеціалізується на офшорах. 11,5 млн документів потрапили до німецької газети Süddeutsche Zeitung, а вона поділилася ними з колегами.
Мова йде про найбільший витік даних власників офшорних компаній, про це в ефірі Громадського розповів редактор проекту «Центр з дослідження корупції та організованої злочинності» (OCCRP) Дрю Салліван.
Салліван наголосив, що зараз буде тяжко для всіх причетних політиків спростувати ці дані:
«Усе це записано – там, наприклад, є дані про реєстрацію. Ми це бачили в документах, ми можемо зайти, подивитися і виявити ці компанії, ці ділянки землі, та підтвердити, що це все так, — сказав він. Це сотні випадків, коли бізнесмени та політики перекидають гроші туди-сюди між офшорними рахунками, на підставних людей, використовують рахунки з інших країн. Це дуже величезний брудний світ, де люди нечесно граються з грошима», — підсумував журналіст.
Німецькій газеті Süddeutsche Zeitung, яка і поділилася даними із колегами зі світових ЗМІ, документи надходили кількома траншами. Останній анонімне джерело надіслало у березні 2015 року, на той час у розпорядженні видання опинилося 2,6 терабайти інформації, це в тисячі разів більше за обсяг іншого гучного витоку WikiLeaks (1,7 гігабайти).
Опубліковані матеріали можуть бути підставою для кримінальних розслідувань по всьому світу, але далеко не всі згадані в «Панамському архіві» можуть бути запідозрені в правопорушенні. Деякі компанії, якими керує Mossack Fonseca (наприклад, 6 компаній кінозірки Джекі Чана) не помічені у нелегальній діяльності, і немає жодних доказів того, що їх використовують у незаконних цілях. Тож факт порушення закону мають довести у судовому порядку.
Про саму Mossack Fonseca відомо наступне: компанія заснована у Панамі в 1986 році через злиття двох юридичних фірм Юргена Моссака і Рамона Фонсеки. Mossack Fonseca є посередником для тих, хто хоче зареєструвати компанію в «податковому раю» і користататися пільгами. З матеріалів «Панамського архіву» відомо, що Mossack Fonseca тісно співпрацювала з такими фінансовими гігантами як HSBC, Deutsche Bank та Credit Suisse, щоб допомогти їхнім клієнтам приховати свої кошти.
Кого знайшли у списках «Панамського архіву»
1. Президент Аргентини Маурісіо Макрі
Згідно із документами Mossack Fonseca брат і батько аргентинського президента були директорами компанії Fleg Trading Ltd, яку зареєстрували на Багамах в 1998 році (у 2009 році закрили). Попри це, у 2007 і 2008 роках Макрі не вказав у своїй декларації зв'язок із Fleg Trading Ltd. Лише задекларував 158 тис доларів іноземних активів у 2008 році, але не уточнив їхні джерела та місцезнаходження. Прес-секретар президента вже заявив, що той нібито не вкладав у компанію власні кошти, а тому не вказував її у переліку своїх активів. Але водночас, оскільки компанія була пов'язана сім'єю Макрі, він певний час був її директором.
2. Прем'єр-міністр Ісландії Сігмундюр Гюннлейгссон
Журналісти з'ясували, що прем'єр-міністр Ісландії Сігмундюр Гюннлейгссон ховав мільйони доларів інвестицій ісландських банків в офшорних компаніях. Згідно із документами, Гюннлейгссон та його дружина купили офшорну компанію Wintris у 2007 році, втім не зазначили її у декларації. У 2010 ісландський прем’єр продав 50% компанії Wintris своїй дружині за 1 долар. Після публікації «Панамського архіву» на прес-конференції Гюннлейгссону поставили питання про офшори, на що політик зазначив, що не готовий відповідати на такі запитання і вирішив припинити інтерв'ю. За даними ісландських ЗМІ, прем’єр збирається піти у відставку.
3. Колишній прем'єр-міністр Грузії Бідзіна Іванішвілі
Іванішвілі приховав від податкової той факт, що володіє компанією Lynden Management Ltd на Британських Віргінських островах. Екс-глава грузинського уряду не зафіксував її в жодній декларації. Через Lynden Management Іванішвілі та його партнери контролювали близько 20% акцій американської фармацевтичної компанії Raptor Pharmaceuticals. Іваншвіл поки що не прокоментував це розслідування.
4. Колишній прем’єр-міністр Йорданії Алі Абу Рагеб
Журналісти виявили, що за кілька місяців до закінчення свого терміну на посаді прем’єра Рагеб зареєстрував оффшорну компанію Jaar Investment Ltd, яка відкрила рахунки в Arab Bank у Женеві. Крім того, Рагеб разом із дружиною став директором Jay Investment Holdings Ltd на Британских Віргінських островах. До грудня 2014 року Рагебу належали три компанії на Сейшельських островах, а його діти були залучені в якості директорів в декількох інших компаній, в тому числі Desert Star Investment Capital Ltd, яка мала рахунки в Arab Bank в Женеві.
5. Колишній віце-президент Іраку Іяд Аллаві
Згідно із розслідуванням, у 1985 році Аллаві зареєстрував через Mossack Fonseca команію I.M.F. Holdings Inc. У 2013 році загальна вартість її активів становила 1,5 млрд доларів. Ще одна компанія, яку Аллаві не вказав у своїй декларації — Moonlight Estates Limited. В прес-службі політика заявили, що I.M.F. Holdings Inc зареєстрували для того щоб придбати нерухомість з «міркувань безпеки, після замаху на життя Аллаві».
6. Батько прем'єр-міністра Великої Британії Девіда Кемерона
Покійний батько британського прем'єра Девіда Кемерона Ієн Кемерон допомагав створити і розвивати офшорну компанію Blairmore Holdings Inc в 1982 році і був залучений до її діяльності аж до своєї смерті в 2010 році. У 1998 році Blairmore оцінили в 20 млн доларів.
7. Президент Азербайджану Ільхам Алієв
Алієв і його дружина в 2003 році купили компанію Rosamund International Ltd на Британських Віргінських островах. Тоді Алієв був депутатом парламенту, а пізніше зайняв пост президента. Відтак, Алієв, який був зазначений директором і співвласником Rosamund International Ltd, порушив закон, який забороняє президенту займатися бізнесом. У 2008 році дві дочки Алієва придбали компанії Arbor Investments, LaBelleza Holdings Limited і Harvard Management Limited. Директором цих трьох фірм виявився підприємець Хасан Гозал, який разом зі своїм братом Абдолбари володів десятьма компаніями, що входять у холдинг Intersun, де Абдолбари був президентом, а Хассан — віце-президентом. Таки чином, Intersun отримав кілька великих контрактів від державної нафтової компанії Азербайджану, де Алієв ще до обрання главою держави був першим віце-президентом.
8. Король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд
Згідно із «Панамськими архівами» через офшорні компанії король Саудівської Аравії володів яхтою і нерухомістю в Лондоні, яку оцінили в 34 млн доларів. На ім’я монарха зареєстрована низка компаній, серед них — Safason Corporation SA SPF, Verse Development Corporation, InRow Corporation, Crassus Limited та Park Property Limited.
9. Рамі і Хафіз Махлуф, двоюрідні брати сирійського президента Башара Асада
Згідно із розслідуванням, протягом багатьох років іноземні компанії, які прагнули працювати у Сирії, мали бути спершу затверджені Рамі Махлуфом, двоюрідним братом Башара Асада. Маклуф контролював такі ключові сектори економіки як нафта і телекомунікації. Підозрюють, що його брат Хафез, керівник сирійської розвідки, допомагав вести бізнес, а точніше залякував конкурентів. Через міжнародний тиск і санкції брати Махлуф ховали кошти в офшорних компаніях, зареєстрованих через Mossack Fonseca. Щоправда, Панамська компанія на початку 2011 розірвала зв’язки із братами Махлуф через міжнародні санкції.
10. Футболіст Ліонель Мессі
Згідно з оприлюдненими даними, футболісту Ліонелю Мессі та його батьку належить офшорна компанія Mega Star Enterprises, зареєстрована у Панамі. Вперше вона згадується в архівах Mossack Fonseca ще 13 червня 2013 року. На наступний день іспанська прокуратура висунула проти обох Мессі звинувачення в багатомільйонних податкових махінаціях.
11. Президент України Петро Порошенко
Згідно із розслідуванням, попри власні заяви Петро Порошенко досі не передав активи в сліпий траст. Водночас, він розпочав реструктуризацію активів компанії Roshen, створивши для цього три офшорні компанії, про які не згадав у декларації. Юристи президента при цьому зазначили: «Акції Prime Asset Partners Limited не мають номінальної вартості. Згідно з вимогами щодо декларування майна в 2014 році, включенню в декларації підлягала інформація про акції, які мають номінальну вартість». У той же час існує документ, який підтверджує, що президент є власником 1000 акцій, кожна з яких коштує 1 долар США.
12. Найближче оточення президента Росії Владіміра Путіна
В «Панамських архівах» згадують чотири компанії, пов’язані із Росією — Sonnette Overseas, International Media Overseas, Sunbarn и Sandalwood Continental. Усі вони зареєстровані в офшорах через Mossack Fonseca і пов’язані із оточенням Путіна. Так International Media Overseas і Sonnette Overseas належать близькому другу російського президента віолончелісту Сергію Ролдугіну. У розслідуванні крім того згадуються офшорні компанії прес-секретаря президента РФ Дмитра Пєскова, міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва, сина російського олігарха і друга Путіна Ігоря Ротенберга, та інших російських політиків. Сума виведена ними в офшори може сягати 2 млрд доларів, стверджують автори розслідування.
/Ольга Дацюк
/фото https://panamapapers.icij.org
- Поділитися: