Парламент Північної Ірландії поновить роботу — вперше за майже три роки
Законодавча асамблея Північної Ірландії — Стормонт — поновить роботу з 13 січня. До цього вона не збиралася майже три роки через конфлікт між двома головними партіями регіону — Демократичною юніоністською та «Шин Фейном».
Як повідомляє The Guardian, про це лідерка демократів-юніоністів Арлен Фостер і очільниця «Шин Фейну» Мішель О’Ніл оголосили в суботу, 11 січня.
Під час позачергового засідання Асамблеї Північної Ірландії Фостер обрали першою міністеркою Кабінету міністрів регіону, а О’Ніл — її заступницею.
За словами лідерки Демократичної юніоністської партії, «Північній Ірландії настав час знову рухатися вперед». «Я хочу, аби Північна Ірландія була домівкою для всіх — незалежно від наших відмінностей, ми маємо шукати точки дотику», — сказала Фостер.
Її підтримала й Мішель О’Ніл: «Партіям настав час виявити сміливість, обираючи надію замість страху, й увійти в нову політичну добу в цьому регіоні».
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон уже повідомив, що в понеділок, 13 січня, зустрінеться з першою міністеркою Північної Ірландії та її заступницею, аби висловити підтримку новообраному Кабінету міністрів.
У новому коаліційному уряді буде представлено п’ять основних північноірландських партій — окрім Демократичної юніоністської та «Шин Фейну», це також націоналістична Соціально-демократична партія, центристська Партія альянсу та Ольстерська юніоністська партія.
Один із ключових пунктів нової коаліційної угоди передбачає компроміс у мовному питанні. Зокрема, буде розширене представництво ірландської мови в публічному просторі країни, а регулюванням цього питання займатимуться комісари з культурно-мовних питань.
Зібрання Стормонту поклало край політичній кризі в Північній Ірландії, що тривала майже три роки. Цей крок важливий також і тим, що Асамблея грає одну з головних ролей в нових домовленостях між Великою Британією та ЄС щодо Brexit.
Передбачається, що Стормонт наприкінці перехідного періоду (тобто наприкінці 2024 року) проведе голосування за те, чи продовжувати визначені в угоді про Brexit домовленості. Залежно від рішення вони можуть тривати від двох до чотирьох років.
У січні 2017 року в Північній Ірландії виник скандал через ініціативу з фінансування переходу на альтернативні джерела обігріву. Фермам і компаніям платили значні гроші для встановлення бойлерів, що працюють на біомасі, сонячній та термальній енергії.
З’ясувалося, що внаслідок використання схеми ті, хто користувався бойлерами, отримували більше, ніж коштувало паливо для їхньої роботи. Так учасники ініціативи фактично заробляли за рахунок державних коштів — одному з фермерів вдалося отримати 1 млн фунтів стерлінгів за встановлення бойлера в пустому сараї.
Подальше розслідування встановило, що Північна Ірландія зазнала збитків на сотні мільйонів фунтів стерлінгів. Тодішня перша міністерка регіону Арлен Фостер, яка й ініціювала схему переходу на «зелену» енергетику, відмовилася йти з посади, аби Стормонт провів розслідування. Тоді про свою відставку оголосив її заступник Мартін Макґінес із «Шин Фейну» (нині покійний).
Оскільки Кабінет міністрів Північної Ірландії формується за принципом обов’язкового представництва (тобто там мають обов’язково бути присутні всі ключові партії Стормонту), а «Шин Фейн» відмовлявся від призначення нового заступника першого міністра, уряд регіону перестав функціонувати. Після цього припинила роботу й Асамблея Північної Ірландії, частиною якої є Кабінет міністрів.
- Поділитися: