Парламент Вірменії удруге не зміг призначити прем’єра і саморозпустився. Це останній крок до дострокових виборів

Нікол Пашинян на переговорах щодо Нагірного Карабаху в Москві, Росія,11 січня 2021 року
Нікол Пашинян на переговорах щодо Нагірного Карабаху в Москві, Росія,11 січня 2021 рокуMikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Національні збори (парламент) Вірменії в понеділок, 10 травня, другий раз не змогли обрати прем’єр—міністра країни після відставки Нікола Пашиняна. Згідно з вірменською конституцією, це означає саморозпуск парламенту та призначення дострокових парламентських виборів.

Про це повідомляє JAM-News.

Провал голосування за кандидатуру прем’єр-міністра був формальністю: перед тим владна й опозиційні партії домовилися про проведення дочасних виборів — на тлі політичної кризи у Вірменії, що триває з осені 2020 року через війну в Нагірному Карабаху.

Першого разу за кандидатуру нового прем’єра вірменські депутати голосували 3 травня. За конституцією Вірменії, дострокові вибори призначаються на сороковий день після саморозпуску парламенту — цього разу це 20 червня.

Пашинян оголосив про свою відставку 20 квітня після досягнення домовленості з опозицією щодо проведення дочасних виборів. Водночас до них він залишатиметься на посаді виконувача обов'язків очільника уряду.

Політична криза у Вірменії

З листопада 2020 року у Вірменії тривали акції опозиції, яка вимагала відставки Пашиняна. Його звинувачують у поразці на війні в Нагірному Карабаху, що тривала із серпня по листопад 2020-го. За її підсумками Вірменії довелося підписати мирну угоду на вигідних Азербайджану умовах.

Зокрема, Єреван віддав Баку фактично весь так званий пояс безпеки — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни. Вони мали забезпечувати безпеку невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки. Ті райони НКР, які Баку вже зайняло, також залишаються під контролем Азербайджану.

Крім припинення вогню, країни домовилися, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.

Також політичне загострення сталося 25 лютого, коли відставки Пашиняна зажадали Збройні сили Вірменії. Сталося це після того, як звільнили першого заступника начальника Генштабу Збройних сил Вірменії Тирана Хачатряна. Той раніше розкритикував слова прем'єра про неефективність російських ракетних комплексів «Іскандер».

Пашинян у відповідь заявив про спробу військового перевороту в країні й подав президенту клопотання про звільнення начальника Генштабу.