У звіті парламентської асамблеї Ради Європи про порушення прав людини в анексованому Криму і непідконтрольних Україні районах Донбасу вказано, що відповідальність за ситуацію має нести Росія. Про це повідомляє BBC.

12 жовтня ПАРЄ на основі звіту має схвалити резолюцію щодо ситуації з правами людини у Криму і окремих районах Донбасу. Документ підготувала доповідачка Марілуіза Бек й затвердив комітет ПАРЄ з юридичних питань та прав людини.

Він вказує, що «ДНР» і «ЛНР» створювались, контролюються та підтримуються за участі Росії.

Доповідачка відзначає, що ситуація безпеки на Донбасі дуже далека від умов для проведення виборів, як це передбачено Мінськими угодами. Звіт ґрунтується на особистих поїздках представників ПАРЄ до Криму та по обидва боки лінії розмежування на Донбасі.

«Потрібні умови достатньої безпеки протягом кампанії та голосування, а вони далеко не досягнуті», — зауважили у звіті.

Доповідачка навела приклад, що ОБСЄ не могла гарантувати безпеку навіть делегації ПАРЄ під час візиту у «республіки». На думку представниці ПАРЄ, спочатку там мають відновити легітимну владу та верховенство права, а це потребує українського контролю кордону з Росією.

«Чесні вибори потребують свободи слова для «проукраїнських» та «проросійських» ЗМІ, що важко уявити без встановлення українського закону та правопорядку», — зауважує вона.

«Асамблея різко засуджує анексію Криму РФ та російське військове втручання на Донбасі, що порушує міжнародне право та фундаментальні цінності Ради Європи», — йдеться у доповіді.

Авторка документу, який одноголосно затвердив профільний комітет, вказує, що прагнула бути «повністю об’єктивною», а не просто покладати вину на «обидві сторони».

«Корисно нагадати, хто є агресором, а хто жертвою агресії», — уточнює вона. «Самопроголошені народні республіки Донецька і Луганська створені, підтримувані та ефективно контрольовані РФ, не є легітимними згідно з українським або міжнародним правом», — вказує доповідачка.

Вона нагадує, що біля лінії розмежування досі тривають обстріли.

Спостерігачі ОБСЄ, як відзначають у документі, стикаються з обмеженнями у роботі з боку озброєних груп «народних республік». «Спостерігачі ОБСЄ зафіксували багато обстрілів, аналіз кратерів яких вказує на їх походження з контрольованих бойовиками територій», — наголошується у звіті.

У доповіді вказується, що на Донбасі досі є випадки позасудових вбивств, незаконних арештів, тортур. Хоча зараз подібна практика не так поширена, як у найгарячіший період конфлікту.

Доповідачка вказує, що у міжнародних правозахисних організацій є задокументовані випадки таких дій також і українською стороною, зокрема СБУ. Тут же вона вказує, що влада України вже має приклади розслідування таких випадків.

Доповідачка ПАРЄ наполягає, що наразі єдиним шляхом розв’язання конфлікту є Мінські угоди, тому обидві сторони мають їх виконувати. Проте тут же вказується, що у нинішньому вигляді вони конфлікт не вирішили, а тільки частково заморозили.

Поділитись: