1 травня набув чинності новий закон про житлово-комунальні послуги. Він змінює стосунки між комунальниками та користувачами їхніх послуг, а також вводить грошове покарання за невчасну сплату рахунків. Зміни торкнуться здебільшого містян.
1

Що за пеня і який її розмір?

З 1 травня українцям, які не вчасно сплачують за комунальні послуги, доведеться витрачати додаткові гроші. Згідно з новим законом, за кожен день прострочення нараховуватимуть пеню в 0,01 відсотка.

Якщо ваш борг — 1 тисяча гривень, вам щодня додаватиметься по 10 копійок. Тобто навіть при протермінуванні у 100 днів вам набіжить лише 10 гривень.

Сума дійсно незначна, але з кожною новою несплатою борг зростатиме, тому краще не затягувати. Крайній термін оплати комуналки — 20 число кожного місяця.

Ще одне нововведення — загальна сума пені не може бути більшою, ніж сума боргу. Тобто при заборгованості у 1000 гривень максимально з вас спишуть 1000 гривень пені. Але така сума набіжить лише через 27 років.

2

Чи всім нараховуватимуть пеню?

Є випадки, коли пеню не будуть нараховувати. Наприклад, якщо держава затримує субсидії. Або якщо житель будинку не проживав у ньому (наприклад, був у тривалому відрядженні). Також пеню не мають нараховувати, якщо на роботі вам затримують зарплату. Звичайно, все це потрібно буде підтвердити.

Експертка з питань комунальних послуг Марія Осипчук в ефірі Громадського розповіла, що тим, хто не живе у своєму помешканні, все ж доведеться платити, адже за новим законом всі послуги, які отримав будинок, повинні бути оплачені — недостача (тобто різниця між приватними та загальнобудинковим лічильником) буде розподілятися між усіма мешканцями. Наприклад, кубометри води, які не враховуються індивідуальними лічильниками, доведеться оплатити всім згідно з метражем. І саме на цю послугу у разі несплати можуть нарахувати пеню.

«Стосовно затримки зарплати — це повинна бути довідка з місця роботи. А ось ФОП (фізична особа-підприємець) — це самозайнята особа, вона отримує не зарплату, а прибуток, тому довести, що їй не виплачують грошей, вона не зможе», — розповідає Осипчук.

3

Чи можуть за несплату відключити світло або газ?

Однозначно ні. Ані світло, ані газ не можуть відключити. Що стосується інших послуг, то тут будьте уважні. В разі несплати, а також ігнорування попередження про прострочку платежа протягом 30 днів вас можуть відімкнути від води або інших послуг.

4

А що це за абонплата? За що її платити?

Абонентська плата — це річні експлуатаційні витрати постачальника комунальної послуги, рівномірно розподілені на кожен місяць. Тобто це гроші, які платяться постачальнику за використання мереж та розподіл по ним ресурсів — води, опалення та іншого. Це стандартна світова практика, яка дозволяє комунальникам планувати свої витрати, незалежно від сезону. Абонплату встановлює енергетичний регулятор, тобто Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Нараховуватиметься вона як на зовнішні, так і на внутрішньобудинкові мережі.

Її нараховуватимуть теж із травня. Сплачувати абонплату доведеться щомісяця, незалежно від того, чи користувались ви послугою (адже ви все одно підключені до мережі). Але вона буде нараховуватися в тому випадку, якщо між постачальником і споживачем укладено індивідуальний договір. На жаль, експерти кажуть, що прозорих методик розрахунку абонплати немає (наприклад, це довела ситуація із облгазами), тому наразі ситуація не до кінця зрозуміла.

5

Що зміниться в стосунках із постачальниками послуг?

Для мешканців сільської місцевості особливо нічого не зміниться, а ось на містян чекають зміни.

Зараз здебільшого українці сплачують за комунальні послуги за індивідуальними договорами. Завдяки новому закону можна буде обрати між кількома моделями, але у будинку може діяти тільки одна модель на конкретну послугу.

Перша — договори залишаться індивідуальними для всіх видів комунальних послуг, навіть вивезення сміття.

Друга — частина послуг буде оплачуватись на загальній основі компанії-управителю.

Третя — всі комунальні послуги, крім світла та газу, будуть сплачуватися для будинку в цілому. Тут головну роль виконуватимуть ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку), які й відповідатимуть за такі договори. Втім в такому випадку неясно, як ОСББ боротиметься із неплатниками всередині, хоча, як розповідають юристи, кожен окремий співвласник повинен відповідати самотужки за свій борг.

Загалом, новий закон передбачає більшу активність власників житла, зокрема, в частині об’єднання в ОСББ та управлінні своїм майном. Передбачається, що всі будинки мають перейти на ОСББ. ЖЕКи як такі зникають і перетворюються на компанії-управителі. ОСББ зможе домовлятись із управителями про вартість обслуговування будинку самостійно і шукати найбільш вигідні варіанти. Якщо немає ОСББ — проводяться збори співвласників.

Раніше ціну на обслуговування встановлював безпосередньо ЖЕК — як комунальний, так і приватний. Тепер можна буде зменшити квартплату та отримати більш якісні послуги. Наприклад, до створення ОСББ один із київських будинків сплачував приватному ЖЕКу за обслуговування 8 гривень за квадратний метр житла. Після створення ОСББ та пошуку нової компанії-управителя тариф вдалось знизити до 4 з половиною гривень.

Крім того, для співвласників буде невелике послаблення — якщо договір на споживання води буде колективним, можна буде не платити абонплату за користування мережами.

6

Коли почнуть діяти зміни?

Пеню почнуть нараховувати вже від травня. Але на старі борги — тобто до 1 травня — закон не розповсюджується. Що ж стосується посилення ролі ОСББ та переходу на нові моделі обслуговування — у громадян буде один рік.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile