За кілька днів до публікації Panama Papers у 2016 році, кіпрські юристи президента Петра Порошенка просили адміністраторів з юридичної фірми Mossack Fonseca, яка і була основою витоку для Panama Papers, внести термінові зміни до документів офшорної компанії Порошенка.

За кілька днів до публікації Panama Papers у 2016 році, кіпрські юристи президента Петра Порошенка просили адміністраторів з юридичної фірми Mossack Fonseca, яка і була основою витоку для Panama Papers, внести термінові зміни до документів офшорної компанії Порошенка.

Про це йдеться у розслідуванні Анни Бабінець для програми розслідувань «Слідство.Інфо»

За даними журналістів-розслідувачів, юристи, зокрема, намагалися вивести персонально Порошенка з власників компанії, передавши його акції українському фонду.

«Наприкінці березня 2016 року кіпрські юристи компанії Prime Asset Partners Порошенка відправили кілька листів своїм колегам з Британських Віргінських Островів з проханням внести зміни у документи компанії», — йдеться у розслідуванні.

Зазначається, що кіпрські юристи вирішили збільшити загальну кількість акцій у Prime Asset Partners з 1000 до 50 000.

«До цього компанія мала лише 1000 акцій і одного акціонера — Петра Порошенка. Документами від 25 березня 2016 року юристи збільшили кількість акцій та передали всі акції Порошенка в український фонд «Прайм ессетс кепітал», напряму пов’язаний з Петром Порошенком. Однак запропоновані юристами дії фактично звільнили би президента від персональної відповідальності за офшорну компанію», — додали журналісти.

Скани документів: slidstvo.info 

Зазначається, що прохання було подане через кілька днів після того, як журналісти Слідства.Інфо та OCCRP у 2016 році надіслали у Адміністрацію Президента, а згодом і юристам Порошенка, запит із детальними питаннями щодо віргінського офшору.

Наголошується, що представники Mossack Fonseca неодноразово зверталися до юристів Порошенка із запитом про детальнішу інформацію щодо українського фонду, який пропонувався новим власником компанії з БВО. Вони просили паспортні дані директора фонду, а це — батько президента Олексій Порошенко.

«Отримані файли не містять жодних доказів того, що адвокати Порошенка надали затребувані документи. Навпаки, дані показують, що Порошенко, як і раніше, зареєстрований єдиним акціонером у документах Mossack Fonseca – саме такі дані були надані слідчим органам БВО на їхні запити. Схоже, що зміни, які так швидко намагалися провести кіпрські юристи Порошенка, так і не були впроваджені», — йдеться у розслідуванні.

Зазначається, що ця інформація стала відома журналістам завдяки тому, що німецька газета Süddeutsche Zeitung отримала нову порцію Panama Papers та поділилася нею з  OCCRP.

«Це — понад мільйон документів, які охоплюють період з 2015 по 2017 рік і дозволяють зрозуміти, що відбувалося у фірмі Mossack Fonseca перед самою публікацією архіву та після неї. Слідство.Інфо, як партнерська організація OCCRP, також отримала доступ до цих документів», — повідомляють розслідувачі.

Зазнчається, що серед них знову зустрічається офшорна компанія Prime Asset Partners Ltd. з Британських Віргінських Островів, яку Порошенко зареєстрував, коли обійняв президентську посаду.

Крім того, у розслідування йдеться, що за три місяці до оприлюднення Panama Papers юристи Порошенка просили Mossack Fonseca змінити дані щодо вартості акцій компанії.

«Оригінальний сертифікат щодо вартості акцій, виданий у серпні 2014 року, засвідчував, що компанія мала 1000 акцій, вартістю — 1 долар США кожна. Усіма акціями володів Петро Порошенко. Це створювало певні проблеми, бо якщо ці акції мали цінність, Порошенко мав би задекларувати їх у своїй щорічній декларації про доходи та активи», — заявляють розслідувачі.

«Як видно з нового витоку даних, у лютому 2016 року юристи направили новий сертифікат, у якому зазначалося, що акції Порошенка не містять ніякої номінальної вартості. Оригінальний сертифікат скасували. Тобто оскільки такі зміни були проведені лише у 2016 році, президент мав би зазначати у своїх щорічних деклараціях за 2014 та 2015 роки володіння тисячею акції віргінської компанії. А він цього не робив», — підкреслила журналістка «Слідство.Інфо».

Нагадаємо, що у квітні 2016 року Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) в рамках проекту «Панамський архів» (Panama Papers) опублікував масштабне розслідування про офшори сотень світових політиків, бізнесменів, спортсменів та діячів культури.

Компанія Mossack Fonseca виконувала функції посередника для тих, хто хоче зареєструвати компанію в «податковому раю» і користуватися пільгами. Компанія була заснована у Панамі в 1986 році через злиття двох юридичних фірм бізнесменів Юргена Моссака і Рамона Фонсеки. 

З матеріалів розслідування «Панамського архіву» відомо, що Mossack Fonseca тісно співпрацювала з такими фінансовими гігантами як HSBC, Deutsche Bank та Credit Suisse, щоб допомогти їхнім клієнтам приховати свої кошти.

Журналісти-розслідувачі «Слідство.Інфо» були співавторами проекту Panama Papers, який отримав Пулітцерівську нагороду 2017 року в категорії «Пояснювальна журналістика».

У матеріалах розслідування розкривалися зв'язки світових лідерів і бізнесменів з офшорними компаніями. У списку фігурували люди з оточення президента Росії Володимира Путіна, президента України Петра Порошенка, прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона та інших.

З цих документів стало відомо, що Порошенко заснував три офшорні компанії з управління активами, включаючи кондитерську корпорацію Roshen, не вказавши відомостей про це у своїх майнових деклараціях.

Поділитись: