Переворот у Судані: військові погодилися поновити на посаді прем'єр-міністра

Абдалла Гамдок
Абдалла ГамдокWikimedia Commons

У Судані військові 21 листопада уклали угоду з усунутим прем'єр—міністром Абдаллою Гамдоком та погодилися поновити його на посаді.

Про це пише The Associated Press.

Військові також зобов'язалися звільнити інших урядовців, яких заарештували після перевороту. Тепер Абдалла Гамдок має очолювати кабінет міністрів до проведення виборів у 2023 році.

Проте наразі незрозуміло, скільки повноважень протягом цього періоду матиме прем'єр-міністр. Також невідомо, чи всі політичні партії погодилися на таку угоду. Гамдок, який перебував під домашнім арештом, усе ще перебуває під наглядом військових.

Що сталося?

Військові 25 жовтня заарештували прем'єр-міністра Абдаллу Гамдока та інших членів перехідного уряду Судану. У країні оголосили надзвичайний стан.

Міністерство інформації Судану тоді заявило, що перехідна конституція надає право оголошувати надзвичайний стан лише прем'єр-міністру, тож дії військових є злочином. У міністерстві наголошували, що законним лідером є Абдалла Гамдок.

Натомість новим очільником Судану себе проголосив генерал Абдель Фаттах аль-Бурхан. Він розпустив Суверенну раду, яка мала забезпечити перехід країни до демократії після повалення одноосібного правителя Омара аль-Башира у 2019 році.

Бурхан пообіцяв провести вибори у липні 2023 року та потім передати владу вибраному уряду. Державний переворот засудили США, Велика Британія, ЄС, ООН та Африканський союз, членом якого є Судан. Світові лідери виступили з вимогою звільнити затриманих лідерів, які наразі перебувають у невідомих місцях.

Чому став можливий переворот?

Між військовими та цивільними групами Судану напружена ситуація залишається ще з часів повалення колишнього лідера Омара аль-Башира у 2019 році. Він прийшов до влади завдяки державному перевороту і керував країною одноосібно з 1989 року.

На тлі тривалих протестів Башир пішов у відставку, а його відправили під арешт. Політика вже засудили до двох років ув'язнення через відмивання грошей та корупцію. Триває розгляд справи про державний переворот, що привів Башира до влади.

Натомість у Судані створили перехідний уряд. Військові та цивільні чиновники ухвалили угод про розподіл повноважень між військовими та Суверенної ради. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління.

За час перехідного уряду Судан поступово виходив із міжнародної ізоляції. У 2020-му США виключили країну з переліку держав, які підтримують тероризм. Крім того, Судан мав проводити економічні реформи, щоб отримувати міжнародні кредити.

Однак напруга між військовими та цивільними чиновникам залишалась. У вересні 2021 року сталася невдала спроба державного перевороту. Тоді на протести вийшли як прихильники військового уряду, так і демократичного переходу.