Перший удар ATACMS по окупантах та викрадення шевронів з могили Джуса: головне за 17 жовтня

Українські військові вперше застосували американські ракети ATACMS проти росіян. Рада ухвалила законопроєкт про довічний статус політично значущих осіб. На могилі пілота 40 бригади тактичної авіації Андрія Пільщикова (позивний Джус) невідомі вже вдруге вкрали шеврони. Зібрали головні новини за 17 жовтня.

Перше застосування ATACMS

Президент Володимир Зеленський підтвердив, що українські військові застосували американські ракети ATACMS.

«Сьогодні особлива вдячність Сполученим Штатам. Наші домовленості з президентом Байденом виконуються. Виконуються дуже влучно — "атакамси" себе показали», — заявив президент Зеленський.

У ніч проти 17 жовтня Збройні сили України завдали ударів по гелікоптерах та обладнанню російсько-окупаційних військ на аеродромах поблизу окупованих Луганська та Бердянська. Видання Wall Street Journal писало, що для цього вони могли вперше застосувати ATACMS.

Військові зазначили, що під час цієї операції, яка має назву DRAGONFLY («Бабка»), у містах вдалося знищити:

  • 9 гелікоптерів різних модифікацій;
  • спеціальну техніку, яка була на аеродромах;
  • пускову установку ППО;
  • склад боєприпасів.

Також пошкоджено злітні смуги аеродромів.

Як розповіли в ССО, склад боєприпасів у Бердянську детонував до 4 години ранку, а детонація в Луганську тривала до 11 години ранку. Втрати у живій силі противника становлять десятки загиблих і поранених.

На могилі Джуса знову вкрали шеврони

На могилі пілота 40 бригади тактичної авіації Андрія Пільщикова (позивний Джус) невідомі уже вдруге вкрали шеврони, розповіла його дівчина Меланія Подоляк 16 жовтня.

Уже 17 жовтня поліція Києва повідомила, що під час моніторингу мережі була виявлена публікація про те, що на одному зі столичних кладовищ із могили українського захисника викрали речі.

За фактом наруги над могилою військовослужбовця слідчі відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 297 Кримінального кодексу України. Правоохоронці встановлюють зловмисників.

Рада ухвалила закон про РЕР

Народні депутати ухвалили в цілому законопроєкт про посилення фінансового моніторингу PEP (політично значущих осіб). Тепер, замість трьох років після посади високопосадовці будуть фактично мати статус РЕР довічно.

Так, закон передбачає жорсткіший нагляд за статками українських РЕРів та посилення відповідальності суб'єктів первинного фінмоніторингу, наприклад банків, за необґрунтовану відмову користувачам фінансових послуг.

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зазначив, що це дуже важливий крок на євроінтеграційному шляху України.

РЕР — politically exposed persons, або політично значущі особи, — особи, наділені важливими державними функціями, через що вони становлять вищий ризик потенційної причетності до хабарництва, відмивання грошей, корупції, незаконного збагачення через свою посаду тощо.

Повернення українських дітей

Україна повернула на підконтрольну територію трьох дітей. Вони перебували у тимчасово окупованій частині Херсонської області.

Коли росіяни зайшли в Херсон, батьки 10-річного Олександра, 8-річної Дарини та 6-річного Якова вирішили відправити дітей у село до бабусі, сподіваючись на більшу безпеку. Невдовзі обласний центр звільнили, а бабуся з онуками залишилися на тимчасово окупованій території.

Також у межах плану дій Bring Kids Back, яку ініціював президент Володимир Зеленський, до України повернули ще одного хлопчика.

Депутат Дубневич у розшуку

Національне антикорупційне бюро України оголосило в розшук чинного народного депутата, члена депутатської групи «За майбутнє» Ярослава Дубневича.

В агентстві зазначили, що його розшукують, тому що підозрюють в організації заволодіння природним газом на суму понад 2,1 мільярда гривень і в легалізації незаконно отриманого прибутку.

Дубневич не прибув до НАБУ за повісткою для повідомлення йому про підозру. У бюро сказали, що розв'язується питання про обрання запобіжного заходу депутатові.

Однак у день оголошення в розшук Дубневич дистанційно під'єднався до засідання суду в межах іншої справи — щодо заволодіння 93 млн гривень «Укрзалізниці».

За даними «Центру протидії корупції», Дубневич сказав, що зараз перебуває в лікарні на території України. Інформації про те, що парламентар перетнув кордон, у прокурора не було. У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі hromadske уточнили, що місцеперебування депутата невідоме.

Оголошення в розшук парламентаря Ярослава ДубневичаСкриншот із сайту НАБУ

Інші важливі новини