«Трампотур»: що треба знати про перший візит президента США за кордон
Президент Дональд Трамп 19травня розпочав свій перший світовий тур, під час якого має намір задев’ять днів відвідати Саудівську Аравію, Ізраїль, Палестину, Ватикан, Бельгію, депройде саміт НАТО таІталію, дебуде зустріч G7.
Президент Дональд Трамп 19 травня розпочав свій перший світовий тур, під час якого має намір за дев’ять днів відвідати Саудівську Аравію, Ізраїль, Палестину, Ватикан, Бельгію, де відбудеться саміт НАТО та Італію, де буде зустріч G7.
Команда Трампа оголосила про три амбітні мети цієї поїздки — підтвердити глобальне лідерство США, налагодити контакти з керівниками інших держав та об’єднати друзів Америки. Втім чи є передумови для втілення цього плану в життя?
Інструкція до Трампа
Перший візит Трампа за кордон — не абияке випробування для президента. Труднощі пов’язані не лише із політичними домовленостями. Як пише Reuters, Трамп — не прихильник довгих подорожей, а скоріше фанат домашнього комфорту. Навіть подорожуючи Сполученими Штатами під час власної президентської кампанії, за можливості, він намагався якомога менше ночувати за межами дому, і поспішав власним літаком в стіни Трамп-Тауера в Нью-Йорку.
Журналістам таку забаганку він пояснював необхідністю щоранку присвячувати деякий час своїй бізнес імперії. Але оточення президента в коментарях ЗМІ зізнається — Трамп любитель посидіти вдома «на дивані перед телевізором із чізбургером в руках».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Танці, нафта і стволи – чому Трамп першою відвідав Саудівську деспотію
Але цей тур є випробуванням не лише для нього, але і для керівництва тих країн, куди вирушає глава Білого Дому. Як пише New York Times, із Вашингтона в столиці держав, які відвідає Трамп вже прийшли інструкції із порадами як краще вести переговори з американським президентом.
«Скоротіть промови, ніяких 30-ти хвилинних монологів, інакше ви втратите його увагу, не думайте, що він знає історію ваших країн, хваліть його перемогу на виборах, порівнюйте з Бараком Обамою, відзначаючи, що Трамп кращий, запропонуйте йому таку угоду, яку він вважатиме власною перемогою».
Про те, що Трампу важко зосередитися на певному питанні підтвердили і його радники. За інформацією американських ЗМІ, на двох сторінках інструктажу щодо поїздки, команда президента згадала ім’я Трампа так часто, як тільки змогла — аби втримати його увагу.
Із Вашингтона в столиці держав, які відвідає Трамп прийшли інструкції із порадами як краще вести переговори з американським президентом, наприклад, скоротити його промови та виступи Фото: EPA/ABIR SULTAN
Дипломатія у танці із мечем
Адміністрація Трампа зволікала із першим відрядженням президента 4 місяці. Його попередник Барак Обама за цей же період встиг відвідати 9 країн, і почав з Оттави, продовживши давню традицію американських президентів передусім їхати до сусідів.
Втім, Трамп навіть не розглядав варіант Канади чи Мексики. Вибір ним першої країни для власного візиту американські ЗМІ пояснюють бажанням уникнути зустрічі із неблизьким по духу канадським прем’єром Трюдо та втекти від конфронтації із мексиканським президентом Пенья Ньєто.
Натомість першою точкою на карті обрали Саудівську Аравію — країну, яка, напевно, радо зустріне Трампа. Окрім того, що Вашингтон здавна стратегічний партнер Ер-Ріяда, жорстка риторика Трампа щодо Ірану викликала схвалення збоку саудитів, які останніми роками були вкрай незадоволені політикою Обами на Близькому Сході.
Тож обидві сторони зацікавлені у налагодженні відносин. Адміністрація Трампа оголосила перемови з саудитами «кроком до могутньої коаліції проти екстремізму».
Втім, як зазначає Project Syndicate, за останні 30 років саме Саудівська Аравія була одним з головних споносорів ісламістських рухів, вклавши в фінансову підтримку екстремізму близько 100 млрд доларів.
Першою країною для офиційного зарубіжного візита Трампа його адміністрація обрала Саудівську Аравію, будучі впевеними, що там радо зустрінуть нового очільника Білого Дому Фото: EPA/SAUDI PRESS AGENCY HANDOUT
Мир на Близькому Сході: амбіції та реальність
Поїздка Трампа в Ізраїль та Палестину оголошена адміністрацією Білого дому «миротворчою». Президент США збирається здійснити те, що жоден світовий лідер не може зробити вже протягом майже 70 років — помирити євреїв та арабів.
Принаймні таку заяву Трамп зробив під час візиту палестинського лідера Махмуда Аббаса у Вашингтон у травні цього року. Головною умовою миру є так зване two-state solution, тобто створення двох держав — Держави Палестини поряд з єврейською державою Ізраїлем.
Втім Палестина не пристане на таке рішення, поки Ізраїль не відмовиться від нелегального будівництва поселень на території Західного берегу ріки Йордан. Прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху нині перебуває в центрі корупційного скандалу і не буде ще більше ризикувати своїм рейтингом, заради примирення із палестинцями.
Тож, як аналізують американські медіа, подорож Трампа в Ізраїль, найімовірніше, не зрушить з мертвої точки питання примирення двох народів.
Відповісти перед Папою
24 травня Дональд Трамп зустрінеться з Папою римським Франциском у Ватикані.
Зустріч відбудеться в апостольському палаці. За цими переговорами уважно спостерігатимуть, адже в американського президента і Папи Римського діаметрально протилежні погляди щодо низки питань: дипломатії, біженців, кліматичних змін та іншого.
З Папою римським Франциском Трамп зустрінеться у Ватикані 24 травня Фото: EPA/ANGELO CARCONI
Під час президентської кампанії Трамп примудрявся сперечатися із багатьма, зокрема із Понтифіком. Після оголошення Трампом наміру звести стіну на кордоні із Мексикою, Франциск засумнівався у прихильності Трампа до ідей християнства, зазначивши, що «той, хто будує стіни замість мостів, не є християнином».
Цей коментар Папи Трамп назвав ганебним. Тоді ще кандидат у президенти відповів Понтифіку на власній сторінці у Facebook: «Якщо на Ватикан — жаданий трофей терористів — нападуть бойовики з ІДІЛ, Папі Римському лишатиметься тільки шкодувати, що Дональд Трамп не став президентом, інакше б цього не сталося. ІДІЛ був би знищений, а не вижив би завдяки нашим настільки балакучим і настільки ж бездіяльним політикам».
Щоправда, сьогодні обидві сторони налаштовані більш дружньо, Франциск заявив, що не хотів би засуджувати опонента, не вислухавши його, а в адміністрації Трампа запевнили, що президент із нетерпінням чекає зустрічі з Папою для обговорення свободи віросповідання, а також співробітництва в гуманітарних місіях.
Присоромити НАТО, подружитись із «сімкою»
На саміт НАТО Трамп прибуде 25 травня. За словами радника американського президента з національної безпеки Герберта Макмастера, у Брюсселі Трамп вкотре «підтвердить зобов’язання Вашингтона перед союзниками та нагадає їм про необхідність чесно платити свою частину (2% від ВВП на оборону) і демонструвати відповідальність».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Новий президент Франції: хто такий Еммануель Макрон?
На «полях» саміту у глави Білого Дому заплановано зустрічі із новообраним президентом Франції Еммануелем Макроном, главою Європейської Ради Дональдом Туском, президентом Європейської комісії Жан-Клодом Юнкером, а також з королем Бельгії Філіпом і бельгійським прем’єром Шарлем Мішелем.
При цьому, в Брюсселі Трампу готують «прохолодний прийом». Напередодні приїзду президента США запланований марш під назвою Trump not wellcome (Трампа не вітають), участь в якому планують взяти понад 9 тисяч людей. На вулицях міста в цей день чергуватимуть понад 3 тис. поліцейських.
26 — 27 травня на Сицилії Трамп стане учасником саміту G7. Як зазначили в адміністрації президента, в Італії він буде «відстоювати економічне лідерство Америки, а також приділить увагу питанням торгівлі». При цьому ЗМІ очікують від Трампа подробиць щодо майбутнього деяких торговельний угод, які президент США не раз називав невигідними для Америки.
Президент США збирається здійснити те, що жоден світовий лідер не може зробити вже протягом майже 70 років — помирити євреїв та арабів (на фото зліва направо: президент Ізраїлю Реувен Рівлін, президент США Дональд Трамп та ізраїльський прем'єр Біньямін Нетаньяху 22 травня у місті Лод) Фото: EPA/JIM HOLLANDER
Тур на дипломатичних милицях
Турне президента США ускладнюється тим, що Трамп вирушає у поїздку так і не призначивши главу дипломатичного протоколу. Це особа, що складає детальний план поїздки глави держави за кордон, а також інформує щодо звичаїв, традицій, та історичного підґрунтя різноманітних політичних питань.
Цю посаду в адміністрації президента США ввели в 1961 році, традиційно її займали колишні посли Сполучених Штатів в різних країнах. Одне з головних завдань глави протоколу — не дати президенту зганьбитися чи потрапити в незручну ситуацію.
Приміром, коли в 2009 році Мішель Обама на зустрічі із королевою Великої Британії Єлизаветою II злегка обійняла її за плечі, британська преса вибухнула критикою. Саме глава протоколу мав попередити першу леді про неприпустимість такої фамільярності щодо монарха.
Його кандидатуру Сенат затверджує упродовж багатьох місяців, а іноді й протягом року, а у команди Трампа поки навіть немає претендента на цю посаду, тож у цій подорожі вона позбавлена привілею наперед прорахувати всі можливі порушення протоколу. Саме тому доведеться «на ходу» реагувати на позаштатні ситуації.
Найімовірніше, що на саміт на Філіпінах та у В’єтнамі, а також на зустріч із Єлизаветою ІІ в Лондоні, що мають відбутися восени цього року, Дональд Трамп також вирушить без головного дипломатичного радника.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: