З мітинку Трампа — на мітинг Клінтон. В останні години виборчої кампанії спецкор Громадського летить в інший кінець штату, щоб почути Гілларі

В останні години виборчих перегонів у США кандидати долають десятки тисяч кілометрів на день власними літаками, виступаючи по 3 — 4 рази у різних куточках величезної країни: з Флориди до Мічигана через Північну Кароліну. Обов'язкова зупинка в Огайо, яке має велику кількість виборців, що сумніваються.

Дональд Трамп щойно залишив штат, тоді як колишня Держсекретарка Клінтон має виступати в одному з ключових міст – Клівленді. На її підтримку приходить зірка #1 світового баскетболу, триразовий чемпіон NBD Джейсм ЛеБрон, родом з цього ж міста. Люди проголосують так, як він скаже.

Дістатися з однієї частини штату в Огайо непросто. Залізниця в США відійшла в минуле. Автобус долає 300 кілометрів за 10 годин. Мітинг Трампа відбувався у Вілмінгтоні, що на південному заході, Клівленд – на північному заході.

«Знаєш, тут, у Вілмінгтоні, у нас є знайомий пілот у відставці. Він має власний літак і погодився доправити тебе до Клівленда на зустріч з Гілларі», – говорять мені батьки приятеля, в яких я оселилася. У містечку, де мешкає 12 000 людей, — великий аеродром для вантажних перевезень. Тут чимало авіаторів, в тому числі на пенсії. Попри панічні розмови на політичних мітингах про занепад Америки, пенсіонерам Огайо ведеться відносно непогано.

Джон Лундблан — прихильник демократів там, де більшість — республіканці. Серед старшого покоління люди з різних партій приятелюють.

«А це ти той журналіст з України, що вчора зустрічалася з моїм другом?» (йдеться про лідера місцевих республіканців), – говорить один зі співробітників маленького аеропорту Вілмінгтона.

У цій передвиборчій гонці прихильники різних партій як ніколиполяризовані і не розуміють логіку своїх опонентів. Запитую Джона, як він для себе пояснює, чому його земляки віддають перевагу Трампу, коли слова кандидата-республіканця, якого звинувачують в расизмі і сексизмі, неприпустимі.

«Не знаю. Дійсно, не можу цього пояснити. Кажуть, що виборці Трампа бідні й неосвічені, однак, партійна символіка на його підтримку у моєму місті стоїть біля заможних і чепурних будинків. Я читав статтю, що великий відсоток людей по всьому світу підтримує авторитарну владу, бо простіше, коли тобі дають вказівки, аніж робити власний вибір», – говорить Джон.

Я читав статтю, що великий відсоток людей по всьому світу підтримує авторитарну владу, бо простіше, коли тобі дають вказівки, аніж робити власний вибір

Джон почав літати у 19 років. Зараз йому 72. Його номіновано на нагороду, що її дають льотчикам, які за півстоліття кар’єри не мали інцидентів. До Клівленда — година льоту, маємо трохи часу...

Джон був республіканцем, але став голосувати за демократів після першого терміну Рональда Рейгана у 1988-му. Його обурило, що американців почали лякати державою, ніби та ворог, який втручається в своободи громадян. «Зробимо Америку видатною знову», – головне гасло Трампа. Льотчик не тішиться, а остерігається, що прийшовши до влади, Дональд Трамп таки поверне країну в минуле, однак, не у величне, а у 1930 — 1940 роки, змарнувавши всі досягнення, які стосуються прав жінок чи спроб рятувати клімат.

Ми приземляємося в аеропорту Клівленда на узбережжі озера Ірі. Це на іншому березі Канади, куди жартома збираються перебиратися місцеві демократи у разі перемоги бізнесмена-телезірки. З аеропорту до зали, де виступатиме Клінтон, – 10 хвилин пішки.

Поки люди очікують на Клінтон, торговці продають значки «Нахабна жінка» – так Трамп назвав Гілларі, кілька хлопців закликають до революції. Наполягають, що «Трамп — фашист, але Клінтон — теж злочиниця, тож вибір меншого зла — не найкращий вихід».

На відміну від партріотичних пісень на мітингу Трампа, у Гілларі грають сучасники. Напередодні її концертами в Огайо підтримали Beyonce, Jay-Z  – зірки нового покоління. Найбільша хиба демократки – брак ентузіазму серед молодного покоління, яке зробило президентом Обаму, але не особливо захоплюється Клінтон, котру вважають холодною і надто технократичною.

«Дональд Трамп досі не визнає своїх помилок, хоча докази, аналіз ДНК, у нашій історії довели протилежне, довели нашу невинуватість», – говорить зі сцени Юсеф Салам. Він з п’ятірки хлопців, яких засудили за зґвалтування в Центральному парку Нью-Йорка у 1989.

Справа набула розголосу, Трамп розпочав медіакампанію проти підозрюваних, наприклад, заплатив 85 000 доларів за розміщення реклами в газетах, пропагуючи смертний вирок.

Через 13 років геть інша людина зізналася у нападі. Юсеф Салам на той час провів 13 років за ґратами. «Я – приклад того, що відбувається, коли Трамп ухвалює рішення, нетерпимість, ненависть і пиха повернуть нас до темних часів».

Я ріс не в найкращому районі цього міста. Був з тих, хто казав, що мій голос нічого не значить, але це не так. Прийдіть на дільниці

Джеймс Леброн, зірка баскетболу

Аж ось перед трибуною — зірка баскетболу і кандидатка в президенти.

«Я ріс не в найкращому районі цього міста. Був з тих, хто казав, що мій голос нічого не значить, але це не так. Прийдіть на дільниці. Я не буду говорити довго, а просто передам слово наступному президенту США», – закликає Джеймс Леброн.

Виступ Гілларі триває близько 20 хвилин. Менше розмов про Трампа та опонентів. Хіба лише про те, що кандидат-республіканець, попри націоналістичну риторику, у своєму бізнесі користується «усім китайським».

Клінтон обіцяє сталеварам Клівленда повернути роботу. Вона весь час говорить про робочі місця для лікарів, інженерів, вчителів. Студентам, які не мають такої змоги, обіцяє можливіть безкоштовної освіти. Працюючим американцям – право на лікарняний у разі хвороби близької людини. Робоче законодавство у Сполучених Штатах доволі жорстке. Багато хто має не більше тижня — двох оплачуваної відпустки на рік. Клінтон намагається не лякати.

«Вона, як я, – жартує Джон, перепитуючи мене, що саме було на мітингу. — Я теж людина деталей. Говорю по суті, але без емоцій. З мене б теж був поганий політик. Але нам потрібен президент».

Ми повертаємося в аеропорт. Треба зачекати – саме відлітає Клінтон. Джон із другим пілотом Деном лишався біля літака. Кажуть, що поки чекали, сфотографували для мене приліт колишньої держсекретарки. І відзначають: її команда розплачувалася за пальне в тій самій черзі, що й вони.

Літак, на якому прилетіла Гілларі Клінтон

За вікном світяться хмарочоси. За межами США мало хто усвідомлює, настільки значними і великими є міста в інших штатах, окрім відомих Вашингтона, Нью-Йорка, Лос-Анжелеса. Особливо великі й промислові центри, такі як Клівленд, Цинциннаті, Пітсбург. Саме в таких, як і в довколишніх селах, вирішиться, хто стане господарем Білого Дому.

Поділитись: