У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №3250, що передбачає проведення пленарних засідань парламенту та засідань його комітетів у форматі відеоконференції. Документ має як переваги, так і недоліки.

Про це повідомляє громадянська мережа ОПОРА.

Там уточнили, що через пандемію парламенти багатьох країн світу змінюють традиційний формат роботи і переходять у віддалений режим, Україна не стала винятком.

Серед переваг мережа називає:

  • наявність процедури ухвалення парламентом виняткових рішень у разі загострення епідеміологічної ситуації;
  • наявність покрокової процедури ідентифікації депутата і встановлення його волевиявлення під час голосування на засіданні у режимі відеоконференції;
  • забезпечення трансляції дистанційної участі народних депутатів засіданні парламенту на ТБ та радіо, на вебсайті парламенту.

Серед недоліків, зокрема, відзначають:

  • дискусійність відповідності законопроєкту Конституції України:
  • відсутність «права вето» депутатських груп та фракцій на ініціативу із проведення пленарного засідання;
  • відсутність альтернативності обговорення законопроєктів за повною процедурою та ухвалення законопроєктів виключно у порядку голосування за основу і в цілому;
  • відсутність вимог до системи відеоконференції та процедури контролю за її належним функціонуванням;
  • відсутність процедури внутрішньопарламентського оскарження результатів голосування в разі неособистого голосування або інших порушень.

«Тільки Конституційний Суд має визначати відповідність законодавства основному закону. Можна знайти аргументи «за» і «проти» конституційності пленарних засідань у форматі відеоконференції. Але парламент зобов’язаний вивчити проблему до ухвалення остаточного рішення для попередження можливого визнання рішень парламенту неконституційними», — зазначили в ОПОРІ.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє комітетам засідати онлайн.

Згідно з законом, засідання комітетів можуть проводитися у режимі відеоконференції з можливою одночасною трансляцією на офіційному веб-сайті Верховної Ради України, за попередньою згодою більшості від затвердженого Верховною Радою кількісного складу комітету.

Поділитись: