П’ятий президент України Петро Порошенко заявив, що не має стосунку до розробки формули «Роттердам+» для формування ціни на вугілля для виробництва електроенергії.

Про це він сказав в ефірі програми «Рандеву з Яніною Соколовою» на «5 каналі».

«Ніякого стосунку я до цієї формули не маю і ніколи в очі не бачив до того, як вона була запроваджена і почала публічно обговорюватися», сказав Порошенко.

Порошенко зазначив, що до застосування формули «Роттердам+» ціни на електроенергію встановлювалися через ручне управління.

«Формула це крок вперед відносно ручного керування», сказав експрезидент.

За його словами, якби критика «Роттердам+» була справедливою, то після скасування формули ціни на електроенергію впали б.

«Виявляється, якби ціна була завищена і якщо є ринковий принцип формування ціни, на цих 10 чи 18 мільярдів ціна мала впасти, якщо є ринок. А що ми бачимо: після скасування «Роттердаму» ціна виросла», додав Порошенко.

Формула «Роттердам+» — це методика формування ціни на вугілля при виробництві електроенергії тепловими електростанціями. Вона діяла з травня 2016 року, а журналісти-розслідувачі та деякі народні депутати називали її однією з найбільш корумпованих схем

Вартість вугілля, яке спалювали українські ТЕС, формувалася так: ціна на нього в портах Амстердама, Роттердама та Антверпена плюс доставка через море в Україну. Насправді теплові електростанції, більшість з яких належать групі ДТЕК Ріната Ахметова, спалювали або імпортоване російське вугілля, або видобуте на українських шахтах.

Формула «Роттердам+» спричинила зростання вартості кіловат-години, отриманої від теплових електростанцій.

Формула втратила свою актуальність після запровадження нового ринку електроенергії 1 липня 2019 року. 

Поділитись: