Служба безпеки України відповідно до Конвенції проти катувань повинна була допустити місію підкомітету ООН до будь-якого місця.

Про це в ефірі Громадського сказав Богдан Крикливенко, керівник Секретаріату уповноваженого ВР з прав людини.

«2006 року Україна ратифікувала і взяла на себе зобов’язання в рамках факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань, мова йде про запровадження механізмів по контролю за запобіганням тортурам та нелюдському поводженню. Елемент контролю – це введення контролюючого органу – такого як підкомітет», – сказав Крикливенко.

«Зараз перебуваючи в Україні ще з наступного тижня місія нетаємно організовувала свій візит. Їй надаються «вірчі грамоти» – це документи, які дають їй право доступу туди, куди вона хоче заїхати. Вся робота підкомітету вона є абсолютно конфіденційною. Ніхто не знав про їхні плани… Їй видається дозвіл на відвідування будь-якого державного місця, де встановлений контроль держави», – пояснив він.

«Їй було видано СБУ такий дозвіл на відвідання виключно міста Києва. Але вони подивилися і сказали, що в них є прямі зобов’язання, відповідно до статті 4 факультативного протоколу, там написано «будь-яке місце, де тримаються або потенційно можуть триматися….». Ми розповідаємо, що там звичайний режим роботи. Виникає питання: чому не допустили? Впустити, показати, вони пересвідчаться, проведуть перевірку і напишуть відповідний звіт. Виникає питання, що не допустивши ми створили цілий ряд підозр: а що ж там насправді відбувається? І у всіх тепер виникло ще більше питань: а що ж там відбувається насправді?», – сказав представник обмудсмена.

«Якщо підкомітет ООН має інформацію, що десь людину тримають на приватній території, вони мають право туди зайти, і всі зобов’язані це забезпечити такий міжнародний стандарт. Такі правила діють в Україні уже 10 років», – сказав Крикливенко.

«За нашою інформацією їх (підкомітет ООН – ред.) не допустили у 4 місця. 2 місця вже сьогодні було озвучено. СБУ може назвати куди саме ще їх не пустили. Вони кажуть, що нас допустили виключно до приміщень СБУ», – сказав Крикливенко.

Нагадаємо, напередодні СБУ не пустила підкомітет ООН у свої управління через присутність в місії росіянина. Пізніше у СБУ пояснили заборону підкомітету ООН відвідати районні підрозділи.

Поділитись: