Підрив у суді Києва: Рада суддів ініціює перевірку розгляду справ, де підсудних тримають під вартою понад 5 років

Рада суддів України ініціює вивчення стану розгляду справ у судах, де обвинувачуваних (підсудних) тримають під вартою понад 5 років. Таке рішення ухвалили після підриву обвинуваченого в Шевченківському райсуді Києва, який очікував на вирок майже 8 років.

Про це йдеться у заяві Ради.

Там заявили, що інцидент із підозрюваним Ігорем Гуменюком 5 липня викрив «суттєві проблеми» у процедурних питаннях Кримінального процесуального кодексу України: можливість зловживання сторонами своїми процесуальними правами, а також формалізовану участь присяжних у процесах, що передбачають довічне ув’язнення.

Саме через вибуття з процесу одного присяжного напередодні стадії судових дебатів слухання по справі Гуменюка розпочалися спочатку, зазначають у РСУ.

Причому ситуація із тривалим розглядом справ у кримінальних провадженнях, які передбачають участь присяжних, характерна для більшості судів, що розташовані у великих містах. Рада наголошує, що необхідно удосконалити процедурні питання та законодавство.

Окрім того, в РСУ наголошують на потребі посилення механізмів конвоювання підсудних та системи охорони в судах, «особливо в тих, які розглядають складні, резонансні, соціально-значимі кримінальні справи».

Більшість судів не обладнані залами судових засідань у достатній кількості, належними приміщеннями для утримання підсудних, матеріально-технічним забезпеченням.

Рада суддів України, своєю чергою, ініціює вивчення стану розгляду справ у судах, де обвинувачуваних тримають під вартою понад 5 років, щоб у майбутньому не допустити та запобігти подібному розвитку подій. Обіцяють зібрати інформацію не лише про кількість таких справ та причини їх тривалого розгляду, а й про стан матеріально-технічного забезпечення цих судів.

«Розумні строки розгляду справ мають стати не тільки рядком в законодавстві України, а й реальною основою для забезпечення законного і справедливого судочинства без порушення прав людини та норм міжнародних конвенцій», — наголошують в органі.

Що сталось у Шевченківському райсуді?

Увечері 5 липня поліція Києва отримала повідомлення про вибух у суді. Військовослужбовці конвойної служби Нацгвардії привезли до приміщення суду Ігоря Гуменюка, якого звинувачують у теракті під Верховною Радою в серпні 2015-го, коли загинули четверо нацгвардійців.

За попередніми даними, він після судового засідання спочатку закрився в туалеті, після цього прочинив двері та кинув у караул вибуховий пристрій. Потім підозрюваний намагався несанкціоновано покинути залу суду.

Коли військовослужбовці конвою його зупинили пострілом у повітря, Гуменюк повернувся та забарикадувався в окремому приміщенні. Працівники КОРД його намагались деблокувати, бо чоловік не йшов на контакт. Коли двері деблокували, Гуменюк кинув у КОРД вибухонебезпечний предмет, через що поранення отримали двоє військових. Нині їхньому життю нічого не загрожує.

Сам правопорушник загинув на місці події. За попередньою інформацією, він підірвав себе. Наразі правоохоронці з'ясовують, як він проніс вибухівку до суду.

Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом спроби втечі підсудного з-під варти, вчиненої у спосіб, небезпечний для життя багатьох людей (ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 393 Кримінального кодексу України).