Спортивний комплекс Джорджтаунського університету у Вашингтоні, США, 12 березня 2019 року. Джорджтаунський уныверситет потрапив у список американських вишів, яких федеральні прокурори США звинуватили у махінаціях під час вступу абітурієнтів. Заможні батьки підкуповували університетських тренерів та працівників тестувальних центрів, щоб забезпечити своїм дітям місце в престижних університетах. Зокрема, отримавши хабара, тренери видавали абітурієнтів за перспективних спортсменів
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Громадське розповідає, хто створив корупційну схему під час вступу до американських вишів, скільки це коштувало батькам студентів, і як до цього причетні голлівудські зірки.

Що сталося

У США розкрили масштабну схему підкупів та інших махінацій, пов’язаних із вступом до престижних вишів країни. Обвинувачують 50 людей, серед яких — відомі бізнесмени та голлівудські зірки. Як вважають слідчі, заможні батьки сплатили загалом понад 25 мільйонів доларів хабарів за те, аби їхніх дітей зарахували до елітних університетів.

«Спрощений» вступ до вишів зазвичай коштував батькам від 200 тисяч доларів до 6,5 мільйонів. За ці гроші їхні діти ставали студентами, наприклад, Єльського, Стенфордського та Джорджтаунського університетів.

Схема існувала з 2011 по 2018 роки. Її вже називають наймасштабнішою в історії вищої освіти США. Також є припущення, що це — лише верхівка айсберга, а сама система корупції при вступі до американських вишів та загалом проблема нерівності між абітурієнтами з багатих та незаможних сімей — набагато масштабніша.

Розслідування велося вже давно, до нього залучили 200 агентів ФБР. Операція отримала кодову назву «Varsity Blues» (можна перекласти як «університетський смуток»), яка є відсилкою до голлівудського фільму 1999 року про студентів-футболістів.

12 березня в окружному суді Массачусетса федеральні прокурори виступили з обвинуваченнями.

Засновник і виконавчий директор компанії Crown Reality and Development Роберт Флаксман з адвокатами біля будівлі Федерального суду у Лос-Анджелесі, Каліфорнія, США, 12 березня 2019 року. Флаксаману висунуті обвинувачення у двох схемах — підкупу тренерів на суму 250 тисяч доларів США, щоб його син вступив до Університету Сан-Дієго на «спортивних» пільгах, та хабарі на суму 75 тисяч доларів США, щоб підробити ACT (стандартизований тест для випускників старшої середньої школи у США) його доньки
Фото:

EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Хто організував схему

Організатором схеми був Вільям «Рік» Сінгер, голова компанії The Key, яка готує абітурієнтів до вступу. Компанія працює не тільки в США, а й у п’яти інших країнах.

Як повідомляв її сайт (який із початком скандалу перестав працювати належним чином), за останні 20 років Сінгер та його команда допомогли більш ніж 90 тисячам абітурієнтів та студентів.

Сінгеру 58 років. Він також є засновником онлайн-університету та автором книги «Getting In», присвяченої тому, як «вступити до коледжу своєї мрії».

Під час розслідування Сінгер пішов на угоду із ФБР, відтак викрив своїх співучасників. На судовому засіданні він зізнався, що все, в чому його звинувачує прокурор, правда та підтвердив, що «в неетичний спосіб» спростив вступ до вишів дітям з більш ніж 750 родин.

Крім, власне, участі у викритій схемі, йому закидають шахрайство з податками та відмивання грошей.

Як стверджують обвинувачі, у 2018 році Сінгер зізнався одному з батьків, яких він залучив до злочинної схеми, що хоче лише «допомогти дітям з найбагатших родин США гарантовано та без зайвих проблем отримати вищу освіту». Вже тоді Сінгер, можливо, співпрацював із ФБР, і ту розмову таємно записали.

За оцінкою юристів, Сінгерові можуть присудити до 65 років тюрми та більше мільйона доларів штрафу. Вирок мають оголосити 19 червня.

Організатор схеми підкупів та інших махінацій, пов'язаних із вступом до престижних вишів США, голова компанії The Key, яка готує абітурієнтів до вступу, Вільям «Рік» Сінгер пішов на угоду із ФБР та викрив своїх співучасників (на фото — Сінгер залишає будівлю Федерального суду в Бостоні, штат Массачусетс, США, 12 березня 2019 року)
Фото:

EPA-EFE/CJ GUNTHER

Як підтасовували вступні іспити

Сінгер придумав два способи, як гарантовано потрапити до вишів.

Перший — підтасовки під час складання вступних випробувань.

На іспити SAT або ACT (приблизні аналоги нашого ЗНО) замість абітурієнтів приходила інша людина, яка і складала тест. Зазвичай це був співучасник Сінгера, такий собі Марк Ріддел. Посадовці, які відповідали за ідентифікацію абітурієнтів під час іспитів, зазвичай були підкуплені Сінгером.

Наприклад, під час тесту ACT один хлопець (який навіть не знав про шахрайство, за нього із Сінгером домовилася мати) отримав стараннями Ріддела 35 балів із 36 можливих.

Також у деяких випадках Ріддел підміняв письмові відповіді абітурієнта своїми.

Крім того, підкуплені працівники іноді просто передавали майбутнім студентам правильні відповіді або виправляли помилки після тесту.

Як стверджують обвинувачі, були випадки, коли діти вдавали, що мають певні фізичні обмеження або інвалідність, щоб складати іспити в спеціально обладнаних місцях, де наглядачі за тестуванням теж були підкуплені.

Загалом розцінки Сінгера складали від 15 до 75 тисяч доларів за тест.

Як дітей робили «спортсменами»

Другий спосіб «допомоги» дітям із заможних родин — підкуп університетських тренерів та посадовців, які відповідають у вишах за спорт. Отримавши хабара, вони видавали абітурієнтів за перспективних спортсменів, які зазвичай у США отримують певні привілеї під час вступу до коледжів та університетів.

Сінгер створював на абітурієнтів фейкові спортивні досьє, для яких, зокрема, «фотошопив» зображення реальних спортсменів, додаючи їм обличчя своїх «клієнтів».

Розцінки у цьому випадку були в рази більшими. Наприклад, у 2017 році один із батьків сплатив Сінгеру 1,2 мільйони доларів за те, щоб його донька вступила до Єлю. З цих грошей тренер жіночої футбольної команди отримав 400 тисяч, після чого підтвердив, що йому потрібна ця гравчиня, хоча вона ніколи до цього не брала участі у серйозних змаганнях.

Всі хабарі батьки переводили на рахунки благодійного фонду, яким теж опікувався Сінгер. Що цікаво, він завжди стверджував, що цей фонд існує якраз для того, аби полегшити вступ до вишів дітям саме з незаможних сімей.

Хто був серед «клієнтів» Сінгера

Загалом із 50 обвинувачених 33 — батьки, які скористалися сумнівними послугами Сінгера. Серед них — бізнесвумен та письменниця Джейн Бакингем, інвестор Біл Макглешен, виробниця алкоголю Мерсі Палателла.

Але найбільше відомі широкому загалу голлівудські акторки Фелісіті Хаффман та Лорі Локлін.

Фелісіті Хаффман (виконавиця ролі Лінетт Скаво в серіалі «Відчайдушні домогосподарки») сплатила Сінгерові 15 тисяч доларів за те, щоб її старша дочка у жовтні 2017 року успішно склала тест SAT. Іспит зумисно перенесли до іншого тест-центру, який був під контролем Сінгера, і де дочці Хаффман допомагали наглядачі. Вона набрала 1420 балів — це на 400 більше, ніж спромоглася заробити на попередньому етапі тестування.

12 березня Фелісіті Хаффман постала перед судом Лос-Анджелеса, де суддя вирішив відпустити її під заставу 250 тисяч доларів. Також засідання відвідав чоловік Хаффман, актор Вільям Мейсі (відомий, зокрема, з телесеріалу «Фарго»), але проти нього не висунули жодних обвинувачень.

Акторка Фелісіті Хаффман чекає на початок слухання в коридорі Федерального суду в Лос-Анджелесі, Каліфорнія, США, 12 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Лорі Локлін (серіал «90210: Нове покоління») та її чоловік, дизайнер одягу Моссімо Джануллі, сплатили Сінгерові півмільйона доларів за те, щоб двох їхніх дочок зарахували до університету Південної Каліфорнії під виглядом нових спортсменок для місцевої команди з веслування. Для того, аби створити для дочок (які не мали до веслування жодного стосунку) фейкові спортивні досьє, батьки надіслали Сінгерові фото їхніх дівчат біля веслувального тренажера.

13 березня, вже після того, як скандал із хабарями став публічним, Локлін здалася федеральній владі у Лос-Анджелесі. Місцевий суд відпустив її та її чоловіка під застави по 1 мільйону доларів кожна.

Журналісти та фотографи чекають на акторку Лорі Локлін біля будівлі Федерального суду у Лос-Анджелесі, Каліфорнія, США, 13 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Поділитись: