Олімпійський період у південнокорейському Пхьончхані завершився остаточно. Вслід за Олімпійськими іграми закінчилася й Паралімпіада. Дванадцята в історії та шоста для української збірної.

На Паралімпіаді-2018 Україну представляли 30 спортсменів. І в підсумку здобули 22 медалі: 7 золотих, 7 срібних та 8 бронзових. Цьогорічний результат по «золоту» — повторення рекорду 2006 року. Тоді на Паралімпіаді в Турині українська збірна теж виборола 7 медалей найвищого ґатунку. Щоправда, тоді ж 25 підсумкових нагород дозволили Україні зайняти третє залікове місце. На Паралімпіаді-2018 українці у підсумку опинилася на шостій позиції. Потрапили, так би мовити, «у квіткову церемонію».

Громадське підбиває підсумки змагання.

Герої Паралімпіади

Кожен спортсмен – вже приклад для наслідування. Втім для самих паралімпійців участь в подібних змаганнях дуже помічна в реабілітації справа, запевняє Дмитро Щебетюк, співзасновник ініціативи «Доступно.UA», майстер спорту з плавання та співведучий програми #@)₴?$0 з Майклом Щуром.

«Важко відповісти, чому паралімпійці успішніші за олімпійців. Просто якось так складається. Паралімпійський спорт часто рятував. Якщо особливо пригадувати його витоки. В СРСР же не було людей з інвалідністю! Відтак все ставало фактично недоступним. Паралімпійський спорт дозволяв реалізувати себе. Це поїздки по світу, долання перешкод з тренерською допомогою. Це одна із маленьких причин, чому паралімпійці здобувають так багато нагород. Спорт — це дуже класна реабілітація. Тому дуже часто майбутні олімпійці займаються ним просто для себе, а згодом це захоплення переростає у професійність», — ділиться власним досвідом Дмитро Щебетюк.

Найбільше медалей з-поміж українських спортсменів здобула Оксана Шишкова – спортсменка із Харкова, яка має вади зору. На її рахунку 5 медалей: 3 — у біатлоні (1 золото та 2 срібла), та 2 – в лижних перегонах (срібло та бронза).

По три медалі завоювали Ігор Рептюх (золото в лижній гонці та срібло і бронза в біатлоні) та Людмила Ляшенко (дві бронзи в біатлоні, одна – в лижній гонці).

По дві нагороди на Паралімпіаді-2018 виграли Олександр Казик (два срібла в біатлоні), Максим Яровий (золото і бронза в біатлоні) і Віталій Лук’яненко (два золота в біатлоні).

По одній медалі здобули біатлоністи Анатолій Ковалевський (бронза), Тарас Радь (золото), Юрій Уткін (бронза) та Юлія Батенкова-Бауман (золото). Бронзу в лижних перегонах виграв капітан збірної України Григорій Вовчинський.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Спецпроект «АБІЛІТАЦІЯ»: Директор​

«Паралімпійський спорт – не спорт»

«Чомусь така думка стала з’являтися лише цього року, що паралімпійський спорт – це міф, а не спорт. Дуже дивно, адже раніше я не зіштовхувався з неї. Це, мабуть, через допис у соцмережах від Національного олімпійського комітету, який назвав Паралімпіаду «фестивалем». Я не знайшов оригіналу допису, але бачив скріншот. Як на мене, СММ-ник НОКу, очевидно, був трохи «не в собі», — ділиться своїми міркуваннями Дмитро Щебетюк.

Він визнає, що паралімпійський спорт на початках виник як спосіб абілітації людей з інвалідністю.

«Так, це був більше соціальний проект. Спершу його ідея передбачала психологічне та фізичне відновлення військових, постраждалих від травм», — розповідає Дмитро.

Заперечував тезу про «непрофесійність» паралімпійського спорту ще під час проводів збірної у Південну Корею і капітан української команди Григорій Вовчинський.

«Сучасний паралімпійський спорт давно не паралімпійський. Ми вже зараз змагаємося із професійними спортсменами і показуємо хороші результати», — наголошував Григорій Вовчинський.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СПЕЦПРОЕКТ «АБІЛІТАЦІЯ» — ТАНГО

Згаданий допис НОКу опублікувала на своїй сторінці у  Facebook голова правління громадської правозахисної організації «Права людини» Уляна Пчолкіна. У ньому Національний олімпійський комітет зазначив, що мовляв «некоректно порівнювати паралімпійців та олімпійців, адже Паралімпійські Ігри – це соціальний, а не суто спортивний проект, це більше фестиваль, а не Ігри».

Винагорода

Вперше в історії українські паралімпійці за свої досягнення отримають фінансові винагороди, тотожні олімпійцям. А це: 125 тисяч доларів за золото, 80 — за срібло і 55 тисяч за бронзову медаль. Раніше паралімпійці отримували від держави майже втричі менші премії.

«Людям з інвалідністю справді важко в Україні. Але ми все робимо чесно. Я чув історії про китайців… У них же ж ледь не найсильніша збірна, приміром, в літніх видах спорту. Так от говорять, що дехто з них себе спеціально травмує, аби потрапити хоча б у паралімпійську збірну. Тому, що це можливість вирватися в люди, підняти сім’ю. Сподіваємося, що в нас такого не буде і ми навпаки лише розвиватимемося. Адже Україна стає інклюзивною», — підсумував співзасновник ініціативи «Доступно.UA», майстер спорту з плавання та співведучий програми #@)₴?$0 з Майклом Щуром Дмитро Щебетюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СПЕЦПРОЕКТ «АБІЛІТАЦІЯ» — Саша Чалапчій та його екопаливо

Поділитись: