Експослиня США в Україні Марі Йованович (в центрі) дала свідчення у комітеті Палати Представників Конгресу, Вашингтон, округ Колумбія, США, 11 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SHAWN THEW

Колишня послиня Сполучених Штатів в Україні Марі Йованович протягом 10 годин давала свідчення перед Конгресом у справі про імпічмент американського президента Дональда Трампа. Хоча засідання відбувалося в закритому режимі, напередодні видання The Washington Post і The New York Times отримали письмову копію виступу Йованович.

Державний департамент США відмовився співпрацювати з американськими конгресменами, які ініціювали процедуру імпічменту. Але дипломатка Йованович погодилася дати свідчення Конгресу з власної ініціативи: їй навіть не направили відповідну повістку.

Про те, що нового Марі Йованович повідомила конгресменам і як це може вплинути на процедуру імпічменту Трампа, — в огляді hromadske.

«Я не порушувала присяги»

Починається 10-сторінковий текст виступу Йованович із наголошення на її професійності та тривалому досвіді роботи за президентів як із Демократичної, так і з Республіканської партій США.

«За час своєї кар’єри я не порушувала присяги, яку працівники Державного департаменту щодня складають і якої дотримуються… Я розуміла цю присягу як зобов’язання служити на основі виключної політичної неупередженості, сприяти зовнішній політиці, визначеній чинним президентом, і невтомно працювати для зміцнення нашої національної безпеки та сприяння нашим національним інтересам», — стверджувала дипломатка.

Далі вона окреслила кілька фактів із власної біографії, які мають підкреслити її відданість принципам американської демократії та зовнішньої політики: зокрема те, що її батьки були змушені тікати від радянського й нацистського режимів.


«Політику США в Україні підтримували як демократи, так і республіканці»

Третину свого виступу Йованович присвятила короткому аналізу подій в Україні останніх років, наголошуючи, що вони є важливими для розуміння подій, які відбуваються нині.

«Нашою політикою [в Україні], яку підтримали як демократи, так і республіканці, була допомога Україні в перетворенні на стабільну й незалежну демократичну державу з ринковою економікою, інтегрованою в Європу», — так Йованович описала свою діяльність на посаді послині в Україні у 2016-2019 роках.

Вона схарактеризувала Україну як «суверенну країну, чиї кордони є недоторканними і чий народ має право визначати власну долю». Геостратегічна позиція нашої держави, на думку Йованович, робить критично важливою для безпеки США її підтримку — зокрема у стримуванні «російської експансії».

«Якщо ми не зреагуємо на дії Росії, то створимо прецедент, про який Сполучені Штати шкодуватимуть наступні десятиліття», — наголосила експослиня в Україні й додала: політика США щодо України з підтримки її європейських прагнень була підтримана і чинною американською владою.

«Боротьба з корупцією в Україні вигідна США»

Окремо Йованович наголосила й на антикорупційній політиці українського уряду після 2014 року, яку підтримали США. Важливість боротьби з корупцією для Штатів вона пояснила так: «Чесні українські керівники, які дотримуються принципів підзвітності, додають більше надійності в українсько-американське партнерство і більшу його вагу для Сполучених Штатів».

Саме недостатній прогрес в антикорупційній політиці дипломатка визначає як одну з причин обрання президентом України Володимира Зеленського — людини за межами системи, яка обіцяла зробити боротьбу з корупцією пріоритетом номер один.

«Розуміння історії України останніх років, зокрема вагомого протистояння між тими, хто прагне змінити цю країну, і тими, хто бажає й далі наживатися звичним чином, є критично важливим для розуміння подій, про які мене попросили свідчити, — наголосила дипломатка. — Багато цих подій, про які я свідчитиму, та неправдиві оповіді, що постали з них, стали наслідком прикрого союзу між українцями, які й далі хочуть діяти в межах корумпованої системи, та американцями, які або цю систему не розуміли, або могли вирішити, з власних міркувань, її не помічати».

«Не знаю, чому Джуліані розгорнув проти мене кампанію»

Після тривалої розповіді про Україну Марі Йованович перейшла до стислого викладу подій, що відбувалися до, після та за часів її перебування на посаді послині.

Вона категорично заперечує, що вказувала українській владі на осіб, яких не можна переслідувати за корупційні злочини (про що говорив ексгенпрокурор Юрій Луценко), і що вона не дотримувалася вказівок Трампа, бо йому начебто «мали оголосити імпічмент». Так само Йованович відкидає звинувачення у допомозі Гіларі Клінтон на президентських виборах у США 2016 року.

Експослиня США в Україні стверджує, що не знайома з сином ексвіцепрезидента США Джона Байдена Гантером, який був членом наглядової ради компанії Burisma, яка фігурує в корупційних справах. А сам Джо Байден, з яким вона бачилася зі службових питань кілька разів, ніколи не згадував при ній ані про Burisma, ані про свого сина.

Щодо Рудольфа Джуліані — особистого адвоката Трампа, який є одним із ключових учасників історії з імпічментом американського президента, — Йованович говорить, що перетиналася з ним лише кілька разів зі сторонніх питань і не знає, чому він розгорнув кампанію проти неї.

«Але особи, яких ЗМІ називали пов’язаними з паном Джуліані, цілком могли вважати, що їхні особисті фінансові інтереси були обмежені нашою антикорупційною політикою в Україні», — додає вона.

«Не могла повірити, що мене вирішили відкликати з України»

Окрему увагу Йованович звернула на обставини її відставки з посади послині України в США. Ще на початку березня 2019 року Державний департамент звернувся до неї з проханням залишитися до 2020 року, але «наприкінці квітня різко сказали повертатися з України до Вашингтона «наступним літаком».

Причини раптової відставки Йованович дізналася в заступника Держсекретаря Джона Салівана. Той сказав їй, що Дональд Трамп утратив довіру до неї й не хотів більше бачити її на посаді послині. Також Саліван додав, що проти Йованович велася спланована кампанія, а на саме відомство ще з літа 2018 року тисли з метою домогтися відставки послині в Україні.

«Хоча я розумію, що працювала з волі президента, проте я не могла йняти віри тому, що уряд США вирішив відкликати посла на основі, м’яко кажучи, необґрунтованих і хибних заяв людей із явно сумнівними мотивами. Що ще гірше, все це сталося під час особливо складного періоду двосторонніх відносин з новообраним президентом України», — наголосила Йованович.

«Держдеп атакують і спустошують зсередини»

Під кінець свідчень Марі Йованович виголосила радше емоційну промову про місію працівників зовнішньополітичного відомства США, яке нині стало об’єктом дискредитації.

«Нині ми спостерігаємо, як Державний департамент атакують і спустошують зсередини. Його керівництво спільно з Конгресом повинне вжити заходів для захисту цієї величної інституції та тисяч її відданих та ефективних працівників. Нам необхідно відбудувати дипломатію як перший засіб для сприяння інтересів Америки та передову лінію її оборони», — заявила дипломатка.

У протилежному випадку американській дипломатії, на думку Йованович, буде завдано непоправної шкоди, що зіграє на руку «хіба що нашим стратегічним суперникам на кшталт Росії, які сіють хаос і нападають на інституції та норми, які США допомогли створити і які приносили нам користь останні 75 років».

За зачиненими дверима

CNN називає свідчення Йованович Конгресу «ключовою частиною розслідування демократів щодо імпічменту [Трампа] та України», хоча вона давала їх у закритому режимі й не коментувала у ЗМІ.

Однак джерело CNN повідомило, що вона розповіла конгресменам про деталі дискредитаційної кампанії, яку розгорнув проти неї Джуліані: зокрема, як той спілкувався про це з посадовцями з України. Журналісти також дізналися, що вона не знала подробиць затримання Сполученими Штатами військової допомоги Україні, оскільки пішла з посади до прийняття відповідного рішення.

Утім як республіканці, так і демократи повідомили, що відкрита частина свідчень Йованович, оприлюднена в ЗМІ, була найбільш викривальною частиною її промови в Конгресі.

«Не дивно, що Державний департамент намагався не дати Марі Йованович виступити. Її письмові свідчення Конгресу чітко й у найурочистіших обставинах висловлюють те, що тривалий час відчуває все більше американських дипломатів: що їхнє відомство розкладається зсередини», — пише вашингтонський кореспондент The Guardian Джуліан Борґер.

Водночас він додав, що ще рано казати, чи стануть свідчення Йованович поворотним моментом у справі про імпічмент Трампа, адже слід чекати «неминучої контратаки» з його боку.

А The Washington Post обережно стверджує, що слова експослині США в Україні «можуть збільшити кількість закликів до імпічменту президента», адже вони проводять зв’язок між президентством Трампа та дискредитацією зовнішньої політики США зацікавленими сторонами, які «значно деморалізували й виснажили дипломатичний корпус» країни.

Поділитись: