Підвищення пенсій, запис на вакцинацію та «дешева» іпотека. Що зміниться для українців із 1 березня?

Уже в понеділок розпочинається не лише новий тиждень, а й весна. А новий місяць часто означає нові правила у найрізноманітніших сферах нашого життя. Тож на які зміни очікувати від 1 березня?
Тарифи
Складно сказати, що українців турбує більше, ніж тарифи, і саме тому з’явився цей блок. Бо насправді з березня нічого не змінюється.
Так, ціна на газ через державне втручання не зможе перевищувати 6,99 гривні за кубометр, а його доставлення (розподіл) — 1,79 гривні. Деякі постачальники пропонують навіть трохи менші ціни. Діятимуть фіксовані ціни ще в березні, а далі ми повинні повернутися до життя в умовах ринку, який тільки-но влітку запустився, але через зростання цін і тарифні протести влада поставила його на паузу.
Натомість у сфері електроенергії Україна поки не наважилася відмовитися від механізму ПСО. Він зобов’язує нашу гідро- та атомну генерацію задешево продавати частину свого продукту, аби населення платило за електрику не ринкову ціну. Зараз фіксований тариф — 1,68 грн/кВт-год. Працює він тимчасово, до 31 березня, а вже потім владі доведеться вирішувати, скільки ми платитимемо.
У випадку з цінами за опалення та гарячу воду влада також обрала шлях регулювання. Так, центральна влада домовилася з місцевою про те, що до кінця опалювального сезону тарифи не зростуть.
Тут читайте більше про зміни тарифів на газ.
Вакцинуємося диджиталізовано
У лютому Україні таки вдалося застрибнути в потяг до країн (там уже сиділи 94), де стартувала вакцинація. Тож у березні цей процес має тільки набирати обертів. І от міністр цифрової трансформації Михайло Федоров анонсував із наступного тижня, тобто з початком березня, можливість записатися в чергу на вакцинацію через застосунок та портал «Дія».
Це можуть всі, хто хоче? Так, але є нюанс — обрати дату можна «відповідно до етапу, який визначено Дорожньою картою з вакцинації». Тобто якщо ви не медик, не літнього віку, не в групі ризику, то на найближчий час особливо не розраховуйте.
Отже, спочатку треба визначити, яка ви категорія населення. Тоді стане зрозуміло, в який період у вас буде можливість зробити щеплення. Національний план вакцинації можна подивитися тут. Проте є сподівання, що додаток Мінцифри зможе визначити, хто в якій категорії перебуває. От у березні й побачимо, яке це працюватиме.
Звісно, додаток — не єдиний спосіб записатися. Раніше в МОЗ назвали три способи, як це можна буде зробити.
Індексація пенсій
За рішенням уряду пенсії українців із 1 березня будуть проіндексовані на 11%, у середньому це означає плюс 308 гривень, але не менш ніж 100 гривень. Стосується індексація тих, хто отримує пенсію:
- за віком;
- у зв'язку з інвалідністю;
- у зв’язку з утратою годувальника;
- за вислугою років (медпрацівники та вчителі, чий стаж становить не менш як 30 років роботи за професією).
Крім цього, підвищиться мінімальна пенсія українців, які мають тривалий страховий стаж (30 років для жінок та 35 років для чоловіків) — із 1 березня вона не може бути меншою за 2 200 гривень. Як кажуть у Мінсоцполітики, загалом пенсія стане більшою для 8 мільйонів людей.
Дешева іпотека
Принаймні дешевша, ніж є, і принаймні так обіцяє влада. З 1 березня має запрацювати державна програма «Доступна іпотека 7%».
Президент Зеленський залишився незадоволеним процентними ставками за іпотекою й доручив знизити їх до 7% річних. І от уряд затвердив постанову, яка передбачає, що Фонд розвитку підприємництва компенсує «зайві» відсотки. Тобто якщо ви візьмете іпотеку під 10% (хоч це і фантастика), держава компенсує 3%, щоби для вас ставка була 7%.
Які умови? Максимальна сума іпотечного кредиту не може перевищувати 2 млн грн, максимальний термін виплат — 20 років, мінімальний власний внесок позичальника — 15%.
Для прикладу можна взяти «зі стелі» квартиру за 40 тисяч доларів. Наразі це близько 1 млн 118 тисяч гривень. Перший внесок має бути щонайменше 15% — тобто одразу треба заплатити 167 700 грн. Решту 950 300 можна взяти в кредит на 20 років (можна й менше, але беремо максимально). Із 7-відсотковою ставкою впродовж 20 років треба буде платити 7 367,67 гривні щомісяця. До слова, в грудні 2020 року середня зарплата в Україні становила 14 179 гривень.
У Фонді розвитку підприємництва заявили, що на цю іпотечну програму витратять 300 мільйонів гривень. Проте взяти такий кредит у будь-якого банку не вийде, наразі до програми уряду доєдналися 7 банків:
- «ОТП Банк»;
- «ПриватБанк»;
- банк «Глобус»;
- «Мегабанк»;
- «Кредобанк»;
- «Ощадбанк»;
- «Укргазбанк».
Аграріям має стати краще
Хоча й не всім. Із 1 березня набуває чинності закон щодо зниження податку на додану вартість (ПДВ) для аграріїв. Стосується він низки категорій продукції, зокрема, великої рогатої худоби, пшениці, жита, ячменю, вівса, кукурудзи.
Якщо на всю-всю продукцію в Україні ставка ПДВ становить 20%, то для аграріїв тепер вона буде 14%. У нашому матеріалі ми пояснювали, чому цей закон очевидно лобістський і як влада фактично «розрахувалася» ним із депутатами, які «правильно» голосують.
Окрім цього, міністр аграрної політики Роман Лещенко анонсував із 1 березня старт роботи створеного знову Міністерства агрополітики.
Дорожчі потяги
Державна «Укрзалізниця» поставила собі амбітне завдання — 3,53 мільярда гривень прибутку у 2021 році. Як ви здогадалися, без підвищення ціни на квитки не обійдеться.
Так, із 1 березня ціни мають зрости на 2%, але, як записано у фінансовому плані компанії, це не підвищення, а індексація. Її проводитимуть щомісяця 2021 року, починаючи від березня. Тобто в березні квитки подорожчають на 2%, у квітні — на 2%, у травні так само тощо. Від цього УЗ розраховує отримати додатково 557,9 мільйона гривень.
Міністр інфраструктури Владислав Криклій підтвердив таку інформацію, назвавши це не підвищенням, а «легкою індексацією».
Відкриті кордони
А якщо ви хочете десь відпочити, то з 1 березня свої кордони відкриє Грузія. Перевізник SkyUp вже анонсував нові авіарейси з України до Грузії. Обіцяв відкрити свої кордони з 1 березня і Кіпр, але в останній момент вирішив відкласти таке рішення ще на місяць.
Якщо плануєте поїздку, у Міністерства закордонних справ є інтерактивна карта, у якій вказано, чи пропускає відповідна країна громадян України і якщо пропускає, то чи є якісь умови. Попри неї, МЗС радить українцям перед поїздкою детально дізнаватися про умови в’їзду до країни призначення.
- Поділитися: