Газопровід «Північний потік» запрацював після профілактичних ремонтних робіт, що тривали майже два тижні — з 17 липня. Цим газопроводом з Росії до Європи дном Балтійського моря прокачують до 170 млн кубометрів  газу на добу.

Газопровід «Північний потік» (Nord Stream) запрацював після профілактичних ремонтних робіт, що тривали майже два тижні — з 17 липня. Цим газопроводом з Росії до Європи дном Балтійського моря прокачують до 170 млн кубометрів  газу на добу.

У газотранспортного оператора Словаччини повідомили, що уже з 30 липня заявка на прокачку газу з Росії через Україну за ужгородським напрямком зменшилася з 198 до 156 млн кубометрів  на добу, передає федеральне агентство «Интерфакс».

Та експерт з питань нафтогазової галузі Михайло Гончар пояснив, що транзит через Україну не впав, а знизився до попередніх — доремонтних — значень.

«Насправді, транзит газу через Україну не впав. Два тижні тому газопровід Nord Stream розпочав технічні регламентні роботи. За цей період українська ГТС змогла збільшити прокачку газу, оскільки потреба Європи не змінилася. Тому те зниження, яке ми бачимо зараз, — це фактично повернення до попередніх показників. Просто за час технічних робіт Україна змогла отримати додатковий прибуток через тимчасовий ріст обсягів транзиту», — зазначив президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

Відзначимо, зупинка Nord Stream збіглася з датою тристоронніх переговорів із питань взаємодії в газовій сфері між Росією, Україною і Європейською комісією.

Слова експерта підтверджують і дані з сайту «Укртрансгазу»  — державної компанії, що займається прокачкою та збереженням газу в Україні. Так, станом на 16 липня, перед початком ремонту «Північного потоку», номінальна прокачка за одним із європейських напрямків — Ужгород-Будінце (Словаччина) — становила 167,6 млн кубометрів, наступного ж дня, з моменту початку ремонту заявка на транзит збільшилася до 188,9 млн кубометрів газу на добу. До кінця ремонтних робіт обсяги транспортування через Україну за цим напрямком зростали до 197,7 млн кубометрів газу на добу.

В оператора української газотранспортної системи «Укртрансгаз» 18 липня наголошували, що у зв’язку з зупинкою «Північного потоку» очікували збільшення добового обсягу транзиту українською ГТС орієнтовно на 30 млн куб м (+10%) до 300 млн кубометрів за всіма напрямками.

У Центральному диспечерському департаменті оператора газотранспортної системи підтвердили різке зменшення сьогоднішньої заявки від Газпрому по транзиту — на близько 50 млн кубоментрів, повідомили Громадському в прес-службі «Укртрансгазу».

Загалом Україна перекачує в Європу газ за кількома напрямками, найпотужніший із них — ужгородський, яким щодня транспортують до 70% від загального обсягу транзиту.

«Найбільший обсяг блакитного палива був протранспортований через ужгородський коридор, тому інформація про зменшення заявки — прогнозована, адже з 30 липня має відновити свою роботу «Північний потік». Після цього орієнтовно добовий обсяг транзиту буде більше як 210 млн метрів кубічних. Потреба у транзитних потужностях України буде зберігатися через закачування газу в європейські сховища, а також забезпечення пікових потреб Європи в добовому споживанні газу», — повідомив кореспондентці Громадського радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України Максим Білявський.

За оперативною інформацією від Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, станом на ранок понеділка, 30 липня, від початку року через Україну для європейських споживачів протранспортовано 50 млрд кубометрів газу. Для порівняння, за аналогічний період 2017 року цей показник складав 52 млрд кубометрів, а у 2016-му — 42,4 млрд метрів кубічних блакитного палива.

Нагадаємо, що тристоронні переговори за участю Росії, України та Євросоюзу проходять в Берліні 17 липня. Україну на них представляє міністр закордонних справ Павло Клімкін та очільник Нафтогазу Андрій Коболєв. Російську сторону представляє міністр енергетики Росії Олександр Новак та представники Газпрому.

25 травня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що Україна вестиме тристоронні переговори з ЄС та Росією про транзит газу.

Також, президент Росії Володимир Путін повідомляв, що Росія не планує відмовлятися від транзиту газу через територію України після будівництва «Північного потоку-2».

Також напередодні переговорів Нафтогаз запропонував оновити методику розрахунку тарифу за транзит газу, зробивши його дешевшим за вартість прокачки газу через «Північний потік-2».

Поділитись: