Північна Македонія підтримала угоду, яка може розблокувати їй шлях до членства в ЄС

Національна асамблея Північної Македонії підтримала угоду, яка може розблокувати їй шлях до членства в ЄС, 16 липня 2022 року
Національна асамблея Північної Македонії підтримала угоду, яка може розблокувати їй шлях до членства в ЄС, 16 липня 2022 року«Радіо Свобода»

Парламент Північної Македонії 16 липня після триденних дебатів підтримав пропозицію Франції, яка передбачає визнання болгарської меншини в країні. Це має зняти вето Болгарії на переговори щодо членства Північної Македонії в Європейському Союзі.

Про це пише «Радіо Свобода».

Рішення передбачає поправки до Конституції Північної Македонії, щоб визнати болгарську меншину, але залишає інші наявні суперечки для вирішення між Скоп’є та Софією. Як зазначає видання, це також залишає відкритим визнання Болгарією македонської мови.

Пропозицію ухвалили 68 голосами зі 120-ти в Національній асамблеї. Опозиційні депутати кілька тижнів критикували угоду, називаючи її «національною культурною зрадою», а під час голосування залишили залу парламенту.

Водночас президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн привітала Північну Македонію з голосуванням, яке «прокладає шлях для швидкого відкриття переговорів про вступ».

«Це була історична можливість. І ви нею скористалися. Великий крок на вашому шляху до європейського майбутнього. Вашого майбутнього», — написала вона.

Цього тижня тисячі македонців протестували в Скоп’є — поліція втрутилася і відгородила парламент від демонстрантів протягом перших двох днів дебатів. Під час ухвалення рішення близько 100 протестувальників перебували біля парламенту, вимагаючи відмовитися від пропозиції Франції.

Противники компромісу побоюються, що той завдасть далекосяжної шкоди національній ідентичності та культурі Македонії і не гарантуватиме, що Болгарія надалі не матиме заперечень на шляху до членства балканської країни в ЄС.

Трохи контексту

Північна Македонія є кандидатом на членство в Євросоюзі протягом 17 років, але її схвалення спочатку заблокували Греція через суперечку щодо назви, а тепер Болгарія — обидві країни є членами ЄС.

Щоб наблизитися до перемовин про вступ до ЄС, спершу Північній Македонії довелося виконати низку вимог Греції. У лютому 2019 року Македонія змінила свою назву на Північну Македонію, як це передбачає договір із Грецією, підписаний у 2018 році.

Проте, згодом своє право вето на переговори з ЄС про членство Північної Македонії застосувала Болгарія: країна не хотіла визнавати існування окремої македонської мови та національності.

Минулого місяця Франція, яка тоді головувала в ЄС, запропонувала взаємні поступки для вирішення розбіжностей між македонцями та болгарами. Протягом останніх двох років у Болгарії накладали вето на рамкові умови приєднання Македонії, але схвалили угоду, запропоновану Францією.