Договір про зміну назви Македонії на Північну Македонію, який передбачав поправки до конституції, набув чинності 12 лютого.

Це означає офіційне перейменування країни, зазначили на сайті уряду республіки.

«Преспанська угода набуває чинності! Сьогоднішній день може бути початком довгої дружби між Грецією і Північною Македонією. Ми не можемо змінити наше минуле, але можемо і будемо створювати майбутнє, засноване на дружбі, партнерстві і співробітництві», — написав міністр закордонних справ Північної Македонії Нікола Дімітров.

9 лютого Грецький парламент ратифікував протокол про вступ Македонії до НАТО.

Раніше протокол про приєднання затвердили посли НАТО і тепер у Брюсселі визначають дату його підписання.

Якщо решта країн-членів Альянсу прискорять процедури ратифікації, Північна Македонія зможе стати членом НАТО вже на саміті у липні. Зазвичай процес ратифікації триває рік.

Нагадаємо, 25 січня Грецький парламент проголосував за зміну назви сусідньої Македонії на Республіку Північна Македонія. Парламент Македонії ратифікував відповідну угоду 11 січня. Аби змінити назву, тепер у Македонії повинні затвердити зміни до Конституції.

Македонія з часів розпаду Югославії сперечається з Грецією щодо назви. На вимогу Греції Македонія була прийнята в ООН в 1993 році під назвою Колишня Югославська Республіка Македонія (КЮРМ). Греція наполягає на тому, щоб назву Македонії було змінено, щоб уникнути плутанини з грецькою провінцією — історичним регіоном Македонія, яка межує з однойменною незалежною республікою.

Наприкінці вересня у Македонії відбувся всенародний референдум щодо цього питання. Однак його визнали таким, що не відбувся через недостатню явку виборців: на дільницях проголосувало лише 36,84% населення при необхідних 50%. Водночас з тих, хто взяв участь у референдумі, 91,46% підтримали зміну назви.

Неформальний дедлайн для виконання угоди, підписаної у червні між Грецією та Македонією, спливає у березні 2019 року. Таким чином грецький парламент зможе ратифікувати її до загальних виборів, на яких великі шанси на перемогу мають сили, що виступають проти угоди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ 5 питань про нову назву Македонії

Поділитись: