«Плівки Шеремета»: експертиза підтвердила справжність голосу ексголови КДБ Білорусі на записах

Аналіз аудіозаписів, на яких начебто посадовці КДБ Білорусі обговорюють усунення політичних опонентів, зокрема, журналіста Павла Шеремета, підтвердив, що один з голосів належить колишньому голові Комітету державної безпеки Білорусі Вадиму Зайцеву.

Про це свідчать висновки експертизи автономної некомерційної організації «Криміналістична лабораторія аудіовізуальних документів», яку замовив телеканал «Настоящее время».

Для порівняння голосу чоловіка, що звучить на записах, з голосом Зайцева, експерти відібрали п'ять відео з публічних виступів посадовця.

Обидва етапи дослідження ㅡ аудитивно-лінгвістичного та інструментального аналізу мови ㅡ підтвердили, що саме Вадим Зайцев був одним із чоловіків на «білоруських плівках».

Експерти зазначили про невеликі відмінності, однак на це вплинули різниця у тоні, манері та стилі мовлення ексголови КДБ під час офіційних виступів та неформальних розмов.

Спеціалісти «Криміналістичної лабораторії аудіовізуальних документів», яке проводили дослідження, також працювали над відновленням фонограм з російського підводного човна «Курськ», що затонув у 2000 році, та експертизою записів переговорів у розслідуванні катастрофи авіалайнера Ту-154 під Смоленськом, на борту якого перебував президент Польщі Лех Качинський.

А що це за записи?

Записи розмов, імовірно, глави Комітету держбезпеки Білорусі у 2008-2012 роках Вадима Зайцева 4 січня виклав опозиційний «Білоруський народний трибунал». Записи також отримало брюссельське видання EUObserver.

У записі звучать слова Зайцева, записані прихованим пристроєм 11 квітня 2012 року під час інструктажу співробітників елітного контртерористичного підрозділу КДБ «Альфа» в офісі Зайцева в Мінську.

Зокрема на записі обговорюється спосіб вбивства Павла Шеремета, який тоді жив і працював у Росії. Ставиться завдання його підірвати. Зробити так хотіли, щоб вбивство стало публічним сигналом.

Також, за висновками журналістів, Лукашенко виділив більш як 1,5 мільйона доларів на «ліквідацію» колишнього начальника слідчого ізолятора №1 («Валадарка») Олега Алкаєва в Мінську, колишнього командира бригади спецзагонів Володимира Барадача й ексвиконувача обов’язків начальника відділу по боротьбі з корупцією В’ячеслава Дудкіна.

Операцію планували здійснити без слідів, інсценувавши нещасні випадки. Ці політичні замахи планувалися в Німеччині, але не були виконані.