Берег Камчатки, усіяний викинутими на сушу тваринами
Фото:

Анна Стрельченко / Радио Свобода

На початку жовтня мешканці Північно-Курильська почали масово викладати фото й відео з мертвими тваринами, яких викинуло на берег. Гіпотезу про те, що тварини загинули через екологічну катастрофу, підтверджують і симптоми отруєння у місцевих серфінгістів. До того ж, за словами місцевих жителів, вода біля Халактирського пляжу, де і сталося лихо, давно вже змінила колір і стала небезпечною для здоров’я.

Розповідаємо, що наразі відомо про катастрофу та що могло її спричинити.

Сотні мертвих тварин та жовта вода

Світлини й відео мертвих тварин на тихоокеанському узбережжі Камчатки почали з’являтися в мережі наприкінці вересня. Точна кількість загиблих невідома, але очевидці писали про «сотні» океанічних мешканців, зокрема морських їжаків, восьминогів, крабів, риб і навіть морських котиків, викинутих на Халактирський пляж. 

Це — найпопулярніше місце для серфінгу на Камчатці. Власне, ще за кілька тижнів до події саме серфери першими помітили, що з водою щось не так.

«Вперше я відчув щось дивне, коли вийшов на берег після чергового запливу: у мене щипало в очах, а зображення було мов крізь білу плівку. Такі ж симптоми були й у моїх товаришів. Тоді було яскраве сонце, і ми подумали, що це, ймовірно, опік сітківки. Симптоми на ранок минули, однак повторювалися щоразу, коли ми заходили в океан. Вирішили, що це через водорості чи планктон. Але у 20-х числах вересня вода стала геть поганою, із характерною гіркотою. Тоді ми зрозуміли: це хімія. Списались із іншими серферами — у них була та сама проблема», — розповідає місцевий серфер Роман Безвершенко.

Він каже, що відтоді вже ніхто не займався серфінгом, але навіть після звичайної прогулянки узбережжям у людей з’являлися симптоми отруєння: нудота, головний біль, ускладнення дихання, часом навіть підвищувалася температура.

Місцеві мешканці розповідають: розуміння, що з океаном щось сталося, з’явилося, коли вода змінила колір. Навіть на супутникових знімках помітна велика жовтувата пляма біля берега.

«Вода ставала все дивнішою — мутною, густою. Халактирський пляж почав перетворюватися на кладовище. З різних кінців узбережжя приходили фото й відео того, що відбувається щось страшне — гори мертвих морських мешканців усюди», — розповідає місцева мешканка Ела Зікратова.

View this post on Instagram

Камчатка. Авачинская Бухта. Маленькая бухточка Безымянная. Ровно 4 дня назад @lefffu именно там сняла свое видео, которое я опубликовала на своей странице. Это видео снято сегодня утром. Жуткий запах. Мой товарищ нырял сегодня в двух местах. Чуть позже выложу видео, что он там увидел. Сегодня мы на моторной лодке с ним посетили 4 места. Бухта Станицкого, Безымянная, район бухты Гротовой (как раз на выходе из бухты в Тихий Океан), бухту Шлюпочную. Последняя находится на другой стороне Авачинской бухты. Последствия, конечно, видны везде. Местами у берега цвет воды очень мутный, визуально видно границу где вода чище. На берегу Безымянной и Шлюпочной выброшены морские ежи, животные, крабы, рыбы. #спаститихий #safetheocean #kamchatka #pacificocean @_svetlana__radionova_ @greenpeace @greenpeaceru @snowave_kamchatka @lefffu @yuridud.life @yurydud

A post shared by Kristy Fury (@kristy_rozenberg) on

Екологічна катастрофа

2 жовтня природоохоронна організація Greenpeace заявила, що це «екологічна катастрофа», і звернулася до влади РФ із вимогою негайно розслідувати причини. Зокрема, до Міністерства оборони оскільки місцеві пов’язують забруднення з військовими навчаннями, які відбувалися неподалік пляжу саме у вересні.

«Забруднення акваторії поблизу Халактирського пляжу уже призвело до загибелі морських тварин, отруєння людей. Унікальна природа Камчатки перебуває під загрозою. Один із найкращих пляжів для серфінгу у Росія, одна з головних туристичних принад тепер небезпечна для життя і ставить під сумнів розвиток туристичного потенціалу регіону», — зазначив керівник Greenpeace у Росії Василь Яблоков.

Наступного дня Міністерство природи Камчатського краю оприлюднило відео з Халактирського пляжу, де стверджувало: нібито все в нормі. «Колір води нормальний, запах повітря звичайний, пляж абсолютно чистий», — прокоментували представники місцевої влади.

Свідчення, утім, дуже відмінні від того, що розповідають очевидці: вони викладають нові світлини й відео з мертвими восьминогами Дофлера та іншими, меншими тваринами на узбережжі.

Активіст Олексій Петров у розмові з «Новой газетой» розповів, що річ не обов’язково в тім, що влада приховує реальну картину: хвилі припливу у другій половині дня справді могли тимчасово очистити пляж.

Нафтова пляма?

Найперша офіційна версія пояснювала ситуацію так: неподалік пропливало судно, з якого стався викид у воду нафтопродуктів і фенолу. Як пише державне агентство ТАСС, це могло статися через протікання на комерційному танкері. На якому саме — поки незрозуміло.

Однак, як зазначає «Новая газета», тут є логічна суперечність. Халактирський пляж — це 30-кілометрова смуга вздовж океану, і обсяг викидів має бути колосальним, щоби не просто перевищити норму, але й спричинити такі сильні наслідки.

У Greenpeace теж радять не дуже довіряти цій версії. На думку природоохоронців, забруднення сталося через викид у воду інших токсинів: якби це була нафта, серфінгісти помітили б на поверхні характерну плівку.

Згодом офіційну версію про нафтову пляму поставила під сумнів і начальниця Камчатського управління з гідрометеорології й моніторингу довкілля Віра Полякова. Вона заявила, що забруднення сталося у придонному шарі — саме тому зібрані на поверхні проби не показали критичних перевищень норми вмісту нафтопродуктів та фенолу. Водночас, на її думку, уже мертвих тварин на берег викинув шторм.

«Найвірогідніше, стався збіг обставин: відбулося забруднення, потім штормовий вітер підняв усі тіла в бік берега. Якби шторм не стався, тварин би не викинуло на берег, а вони просто почали б розкладатися в товщі води. Водночас ті тварини, яких викинуло на берег, не могли загинути внаслідок шторму», — пояснила Полякова.

Хімікати з річки?

Ще одна версія — хімікати могли потрапити в морську воду з річки.

Власник школи серфінгу на Халактирському пляжі Антон Морозов, якому вдалося зазнімкувати пляму із забрудненням неподалік берега, каже, що на світлинах від початку вересня помітно, що «ріка вже тоді виливала тоннами отруту в океан».

Йдеться про Наличеву, яка впадає у місцеву затоку. У затоці попередні проби води показали перевищення вмісту нафтопродуктів у чотири рази та фенолу вдвічі. На думку експертів, у воду міг потрапити забруднювач, подібний до технічного масла. 

Втім, за словами очільника регіону Володимира Солодова, перші проби води не виявили жодних забруднювальних речовин у ріці.

Військовий полігон, сховище пестицидів чи землетрус?

Коли стало відомо про катастрофу, підозри впали також на бухти з кораблями російського військово-морського флоту, танковий полігон (іноді навчання проводять на ньому, а часом і просто на пляжі), і на захоронення хімікатів та пестицидів у підніжжя вулкану Козельський. Там з 1970-х років зберігається понад 100 тонн небезпечних речовин. Ще в 2000-х ішлося про те, що захоронення під Козельським небезпечне для довкілля, однак потім його так і не законсервували.

У 2015-му у воді поблизу Халактирського пляжу зафіксували порушення норми вмісту небезпечних хімікатів, хоча й некритичне. Цікаво, що за попередні 13 років даних подібних досліджень чомусь немає.

У бухті неподалік підводні човни можуть скидати гідразин — дуже токсичне ракетне паливо. Отруєння ним може мати симптоми, подібні до тих, що були у серферів на Халактирському пляжі. 

Водночас тихоокеанський флот заявляє, що непричетний до забруднення води на Камчатці. У пресслужбі Східного військового округу кажуть, що кораблі ВМФ не перевозили поблизу пляжу великі партії нафтопродуктів, а останні навчання на полігоні із використанням важкої бойової техніки проводилися ще в червні.

Ще одна версія геть інакшого характеру є у лідера російського «Альянсу Зелених» Олександра Закондиріна — сейсмічна активність регіону. Мовляв, землетрусами, які відбуваються в 30-150 км від узбережжя, можна пояснити смерть тварин. А от чим пояснити симптоми отруєння у серферів?

Поділитись: