Похід невизнання. Що сталося з британським есмінцем у Чорному морі?

Есмінець Королівського флоту Великої Британії HMS Defender
Есмінець Королівського флоту Великої Британії HMS DefenderWikimedia Commons

Російські військові повідомили, що зробили попереджувальні постріли по британському військовому кораблю, який підійшов до берегів Криму. Велика Британія не заперечує, що корабель, що йшов з України до Грузії, справді перетнув територіальні води. Але не Росії, а України — оскільки Лондон не визнає Крим російським. Демонстрація політичної солідарності Заходу з Україною цього разу вперше призвела до стрілянини.

Російські військові кораблі й літаки відкрили попереджувальний вогонь в напрямку есмінця «Дефендер» Військово-морських сил Великої Британії. Як повідомляє «Нова Газета», інцидент стався 23 червня у Чорному морі поблизу мису Фіолент в Криму.

За повідомленням російського міністерства оборони, британське судно порушило російський державний кордон. Через що російський бомбардувальник Су-24М виконав попереджувальне бомбометання — за курсом руху есмінця скинули чотири осколково-фугасних бомби.

Крім того, попереджувальну стрільбу відкрили і прикордонні вартові кораблі.

Британський корабель «на попередження не відреагував», додали в міноборони. Після стрілянини «Дефендер» усе ж покинув 12-мильну зону.

Військового аташе Великобританії в Москві викликали через інцидент в міноборони Росії.

Міноборони Великобританії заявило, що «Дефендер» пройшов через територіальні води України відповідно до міжнародного права. Обстрілу він не піддався, бомбометання в його бік, як повідомили в міністерстві, теж не було.

«Усвідомлений хід»

Більше ясності в те, що трапилося, вніс кореспондент BBC Джонатан Біл, що перебував на борту «Дефендер». За його словами, судно, яке йшло з порту Одеси до Грузії, заплановано пройшло біля берегів Криму, який в Москві вважають територією Росії, а фактично в усьому іншому світі — України.

«Ми щойно закінчили перехід через територіальні води окупованого Росією Криму. Це був усвідомлений хід з боку корабля Королівського ВМФ "Дефендер", який йде у Грузію. Командування каже, що він йшов по міжнародно визнаному морському маршруту...

Іноді есмінець Королівського флоту супроводжували понад 20 російських літаків, були і попередження з боку кораблів російської берегової охорони. Ми чули і постріли, але, думається, вони були за межами дальності ураження.

"Дефендер" продовжив перехід в територіальних водах біля Криму, в 12-мильній зоні — ми бачили берег — і не змінили курс. Зараз ми вже у міжнародних водах, але над нами все ще літають російські літаки», — розповів журналіст.

За його словами, весь час, що тривав цей прохід, екіпаж «Дефендер» перебував у режимі підвищеної готовності, на постах, в якийсь момент вони надягнули захисні маски на випадок перестрілки.

Що кажуть експерти

«Британський Королівський ВМФ заслуговує похвали за те, що він підтримує принцип свободи мореплавання в міжнародних водах, — сказав Російській службі BBC колишній командувач силами НАТО в Європі генерал у відставці Бен Ходжес. — Російські зазіхання на Крим незаконні і їх не визнає ніхто інший».

У відповідь на запитання, чи не можуть подібні дії бути небезпечними для британських кораблів, Ходжес сказав: «Упевнений, що Королівський ВМФ і інші союзники по НАТО все продумали і розробили план на випадок виникнення різних обставин. Це частина адекватної відповіді на дії Росії».

«За міжнародним правом Крим, звичайно, не є російським, оскільки його анексія не визнана. Те, що кораблі продовжують проходити через його води, не надто провокуючи росіян, це важливий спосіб показати, що закон понад силове захоплення землі (і моря)», — нагадав один з найвідоміших європейських фахівців з Росії, експерт британського Королівського інституту оборонних досліджень Марк Галеотті.

Галеотті зазначає, що похід есмінця «Дефендер» у Чорне море був саме такою політичною демонстрацією підтримки України і проти анексії Криму.

Своєю чергою незалежний російський військовий оглядач Павло Фельгенгауер вважає, що російські військові, яким не подобаються регулярні міжнародні навчання Sea Breeze на Чорному морі і присутність у регіоні західних військових кораблів, здійснили сплановану провокацію проти британського судна.

«Є право вільного проходу, якому британський есмінець і слідував. Мис (Фіолент, — ред.) можна зрізати, щоб не обходити 12 миль, а йти прямим курсом через територіальні й міжнародні води. Це дозволено Конвенцією 1982 року, яку Радянський Союз, і, за визначенням Росія, ратифікували. Тому це була провокація з боку Москви. Хоча, можливо, і англійці тут теж не безгрішні»,сказав військовий оглядач« Голосу Америки».

Інцидент з «Дефендером» — не перший випадок близького контакту між військовими Росії та країн НАТО у Чорному морі. З 2014 року, коли Росія оголосила про приєднання Криму, практично жодні міжнародні навчання за участю військових судів США або країн НАТО поблизу півострова не обходяться без активного реагування російських військових.

Міжнародні українсько-американські навчання Sea Breeze проводяться з 1997 року. 21-ші навчання цього року пройдуть з 28 червня по 10 липня. У них візьмуть участь військові 32 країн.

За підтримки «Медіамережі»