ENRU

Полювання за «георгіївською стрічкою»: як Одеса відзначала 9 травня

Більше 30 тисяч осіб прийшли 9 травня на Алею слави в Одесі. Контингент різний: літні люди у радянській формі з нагородами на грудях, їхні родичі та друзі, люди з проросійськими і проєвропейськими поглядами. Не обійшлося і без представників  націоналістичних та праворадикальних угруповань.

Особливість акцій — масове затримання людей за носіння «георгіївських стрічок» та комуністичних символів.

Журналісти Громадського спостерігали з самого ранку за тим, як Одеса святкувала День перемоги.

О 7 годині ранку периметр навколо Алеї слави оточений поліцейськими спецпідрозділами та бійцями Нацгвардії. Комунальники завершують чистити пам’ятні дошки, на які за кілька годин люди кластимуть квіти.

На Алеї слави курсанти та музиканти військового оркестру репетирують виступ.

Фото: Сергій Бейко/ГромадськеФото: Сергій Бейко/ГромадськеФото: Сергій Бейко/Громадське

Ближче до 9 ранку сходяться люди. Учасники формуються в групи, які представляють різні райони Одеси, і чекають міського голову Генадія  Труханов і керівника Одеської області Максима Степанова.

Фото: Сергій Бейко/ГромадськеФото: Сергій Бейко/ГромадськеФото: Сергій Бейко/Громадське

Врешті чиновники очолили колону, яка рушила до Вічного вогню.

Фото: Сергій Бейко/Громадське

Представники одеської влади не виголошували урочистих промов. Поклавши квіти під гімн України, вони спішно покинули Алею слави.

Фото: Сергій Бейко/ГромадськеФото: Сергій Бейко/Громадське

«Ці «правосєки» становлять реальну загрозу. От бачите, скільки військових у бронежилетах і касках сюди стягнули? Ніколи такого в Одесі не було!», — емоційно каже нам чоловік похилого віку в зеленому мундирі з медалями на грудях.

Не минуло й 30 хвилин після офіційного покладання квітів, як частина люде, які називалися ветеранами, сіла по автобусах і поїхали. У цей час перед пропускними рамками збиралася вже інша акція – «Безсмертний полк». Близько 500 осіб тримали в руках чорно-білі портрети людей у формі. «Це наші близькі, які воювали на Великій вітчизняній війні, але їх вже нема з нами», — запевняє учасниця акції.

Фото: Сергій Бейко/Громадське

Під час перевірки особистих речей правоохоронці регулярно знаходять у мітингувальників «георгіївські стрічки»: як окремі клаптики, так і цілі мотки чорно-помаранчевого кольору. Учасники «Безсмертного полку» реагують на це емоційно і регулярно сперечаються з поліцією.

«Нам забороняють майже все, через цей закон про декомунізацію. Тому я роздрукував вам усім текст пісні «День победы». Давайте усі будемо її співати», — роздає вказівки організатор акції «Безсмертний полк» Моріс Ібрагім. Навесні 2014-го року він був одним з лідерів одеського «Антимадану». Сьогодні зранку правоохоронці провели у нього вдома «профілактичні» обшуки.

Фото: Сергій Бейко/Громадське

Учасники цієї акції формуються у колону і, скандуючи лозунги «Фашизм не пройдет» та «Одесса — город герой», рушають до вічного вогню в кінці Алеї слави. Їх супроводжують бійці спецпідрозділу МВС. Попри це, між учасниками «Безсмертного полку» та представниками праворадикальних організацій стаються перші сутички.

Причина — георгіївська стрічка, яку один з учасників акції повісив собі на сорочку. В натовпі вигулькує патрульна поліція й забирає «правопорушника» разом зі стрічкою до автозака. Напередодні керівництво силових органів офіційно заборонило приносити на масові заходи символи комуністичного режиму.

Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Протягом наступної години сутички між праворадикалами, поліцією та «Безсмертним полком» зчинятимуться ледь не щохвилини. Підстави одні й ті ж: «георгіївські стрічки», або ж політичні переконання.

«Спочатку Афганістан, потім Придністров’я. Далі Чечня, Грузія, тепер Україна. Хотіли «російського брата»? От і отримали», — каже сивий чоловік років шістдесяти на вигляд.

Діями правоохоронців під стелою керує особисто начальник поліції одеської області Дмитро Головін. Він повідомляє, що затримано більше 20 осіб. «Декого майже одразу відпустили, провівши бесіду. Але не всіх. Вже зареєстроване кримінальне провадження за статтею «хуліганство», — уточнює головний поліцейський Одеси.

Фото: Сергій Бейко/ГромадськеФото: Дмитро Реплянчук/Громадське

О третій годині людей на Алеї слави меншає. «Безсмертний полк» організовано розійшовся, правоохоронці пішли на ротацію.

Пізніше у поліції нам повідомлять, що Алею слави 9 травня відвідало більше 30 тисяч людей. А в міжнародній правозахисній організації Amnesty International засудять дії правоохоронців, які затримували мітингувальників через «георгіївські стрічки».