Половина українців не хочуть робити щеплення проти коронавірусу. Чим мотивують?

51,5% українців не хочуть робити щеплення проти коронавірусу. Здебільшого люди відмовляються від щеплення через недовіру до вакцини Covishield, яку використовують в Україні. Що старші респонденти, то частіше вони не хочуть робити щеплення.

Про це йдеться в результатах соціологічного дослідження, проведеного «Центром Разумкова» з 5 до 9 березня.

Так, з-поміж українців, які не проти зробити щеплення, 12% уже вакцинувалися або мають намір зробити це найближчим часом, 16% планують отримати щеплення пізніше, 10% — лише тоді, коли це буде потрібно за формальними вимогами (наприклад, для поїздки за кордон). Крім того, 10% ще не визначилися з відповіддю.

Серед тих, хто планує вакцинуватися, 52% готові зробити це лише безкоштовно, 22,5% — готові платити, а ще 5% — готові платити за те, щоб вакцинуватися поза чергою. 21% — не визначилися. Дослідження показало: що старші респонденти, то частіше вони готові вакцинуватися лише безплатно.

А що кажуть ті, хто не хоче вакцинуватися?

Найчастіше українці відмовляються вакцинуватися через недовіру до препарату, який використовують в Україні. Так, 45% з-поміж тих, хто відмовляються, вважають препарат Covishield недостатньо ефективним або безпечним, але «якоюсь іншою» вакциною вони готові зробити щеплення.

Ще 27% відповіли, що ризики від вакцинації перевищують ризики від самої хвороби, 10% — що вже перехворіли на коронавірус, 7% — що мають медичні протипоказання, а 3% — що ймовірність захворіти на COVID-19 дуже низька.

Під час соціологічного дослідження опитали 2018 респондентів віком від 18 років. Метод опитування — інтерв’ю «обличчям до обличчя». Похибка не перевищує 2,3%.

Вакцинація в Україні

У нас вакцинують препаратом CoviShield. Він розроблений Oxford/AstraZeneca, виробляється на потужностях в Індії. Фактично, CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає Serum Institute India.

Більш як 10 країн оголосили про тимчасове призупинення щеплення вакциною AstraZeneca після повідомлень про можливі побічні ефекти. Однак у Всесвітній організації охорони здоров'я та Європейському агентстві лікарських засобів повідомили, що наразі не виявлено жодного зв'язку між щепленням препаратом проти коронавірусу від компанії AstraZeneca (зокрема і препаратом Covishield) і проблемами зі здоров'ям, які виникли після вакцинації.

Очільник Міністерства охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що Україна не планує зупиняти використання вакцини від AstraZeneca. Він зазначив, що в Україні після введення препарату не спостерігали жодних побічних ефектів, які б могли призвести до зупинки його використання.