Польща продовжила дію посвідчень про тимчасовий захист. Кого це стосується та чому рішення заплутало людей?
Польща оголосила про продовження терміну дії посвідчень про тимчасовий захист до березня 2025 року. Розбираємося, як це стосується українців.
18 січня Сейм Польщі оголосив: люди, які отримали довідку про тимчасовий захист від Управління у справах іноземців із терміном дії до 4 березня 2023 року, 4 вересня 2023 року або 4 березня 2024 року, не повинні подавати документи на отримання нових документів. Ці сертифікати автоматично будуть чинними до 4 березня 2025 року.
Посольство України у Польщі пояснило: ці довідки видавали громадянам третіх країн (тобто не України та не Польщі), які на момент початку повномасштабного вторгнення легально проживали на території України й прибули до Польщі, тікаючи від воєнних дій.
Зазначимо, на початку повномасштабної війни Польща ухвалила окремий спецзакон, який регулює надання допомоги виключно громадянам України або чоловіку/дружині громадянина України. За цим законом громадянам України видають PESEL UKR — документ, який гарантує основні права біженців (соцвиплати, державні медпослуги, офіційні робота та навчання).
Решта біженців з України — а через кордон Польщі тікали не тільки громадяни України — також можуть скористатися тимчасовим захистом на території Польщі. Підтвердженням такого захисту і є довідка, видана Управлінням у справах іноземців.
Тобто, нинішнє рішення про довідки не стосується українців, які перебувають у Польщі на підставі спецзакону та мають PESEL UKR. Продовження терміну дії довідок не означає продовження терміну дії тимчасового захисту з PESEL UKR, наголосили в посольстві.
То що робити українцям?
Наразі люди, які перебувають у Польщі на підставах тимчасового захисту PESEL UKR, легально перебувають на території Польщі до 4 березня 2024 року. А далі — очікують на зміни до спецзакону і ймовірне продовження терміну тимчасового захисту.
За даними польських ЗМІ, уряд Польщі вже працює над змінами до спецзакону, які повинні продовжити термін легального перебування українців із PESEL UKR у Польщі до 4 березня 2025 року. Найближчими тижнями проєкт змін до спецзакону повинен потрапити на затвердження до Сейму.
За даними Управління статистики Польщі, станом на 31 березня 2023 року під тимчасовим захистом у Польщі перебувало 997 737 жителів України. Понад 81% із них проживали в містах. Більш ніж половину (64,8%) становлять жінки.
- Поділитися: