Польський міністр: Хочемо допомогти Україні, але ембарго на зерно не скасуємо

Чеслав Секерський під час інтерв'ю для TVP Info
Чеслав Секерський під час інтерв'ю для TVP InfoX / Міністерство сільського господарства та сільського розвитку Польщі

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський заявив, що країна не скасує ембарго на українське зерно, поки на рівні Європейського Союзу не узгодять умови, які його замінять.

Про це він розповів в інтерв'ю для польського TVP Info.

За його словами, рішенням могло б бути запровадження ліцензій на перевезення з одночасним використанням транзитних маршрутів за межами Польщі.

Міністр запевнив, що його країна «хоче допомогти Україні», однак у питанні експорту українського зерна потребує правил щодо квот і перехідних періодів.

«Це переговори не лише між Польщею та Україною, а й за участі ЄС», — сказав Секерський.

Він розповів, що спілкувався з польськими фермерами, які протестують на пункті пропуску «Медика» на кордоні з Україною. За його словами, Польща чекає від ЄС рішення щодо субсидій на кукурудзу. Також для польських фермерів хочуть зберегти кредити під низькі відсотки й звільнити їх від підвищення податків.

«Зернова криза»

У вересні 2023 року Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику, — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.

А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна.

Тож Україна подала позови до Світової організації торгівлі (СОТ) з вимогою провести консультації зі Словаччиною, Польщею та Угорщиною. Речник польського уряду Пйотр Мюллер заявив, що попри ці позови його країна не змінить позиції щодо ембарго на українську агропродукцію.