У віці 101 року помер український академік Борис Патон

Борис Патон
Борис ПатонОфіс президента

На 102 році життя помер український академік у галузі зварювальних процесів та президент Національної академії наук Борис Патон.

Про це повідомив Володимир Зеленський.

Як повідомили джерела «Суспільного», з 11 серпня Патон лікувався в Інституті кардіохірургії ім. Амосова через численні захворювання серця. Причиною смерті — стала зупинка серця.

Ким був та чим запам'ятався Борис Патон

Борис Патон був президентом Національної академії наук 58 років: з 1962 до 2020 року. У березні цього року він не подав свою кандидатуру на вибори президента НАНУ та залишив посаду.

Борис Патон народився у Києві у сім'ї академіка Євгена Патона, який заснував Інститут електрозварювання та на честь якого названо міст у Києві, та Наталії Патон.

Як вчений Борис Патон досягнув успіхів у сфері електрозварювання, металургії та технології металів. Він долучився до створення понад 400 винаходів.

Під його керівництвом створили новий спосіб зварювання — електрошлаковий. Його використовують у важкому машинобудуванні.

Сам Борис Патон очолив дослідження із впровадження зварювальних джерел теплоти для підвищення якості металу, що виплавляється, на основі чого заснована нова галузь металургії — спецелектрометалургія.

Він вперше почав дослідження в галузі використання зварювання та споріднених технологій у космосі, створення космічних конструкцій. Також Патон ініціатор зварювання живих тканин, що використовується в хірургії — за допомогою електроструму з'єднуються м'які тканини, наприклад, під час видалення гландів.

Крім наукової кар'єри, Патон займався і партійною. Він був депутатом Верховної Ради УРСР та членом ЦК КПРС.

Патон за часів незалежності

Уже за часів незалежної України Борис Патон першим отримав звання Герой України «За самовіддане служіння науці». А у 2011 році підтримав політику президента Віктора Януковича. Патон був одним із підписантів «Листа української інтелігенції» до Януковича.

Несхвально відгукувався академік і про декомунізацію. У 2019 році у біографічному фільмі він запевнив, що декомунізація неприпустима та «це дійсно Велика вітчизняна війна».

В останньому своєму інтерв'ю для «Урядового кур'єра» Патон оцінив свої 58 років роботи як «час і великих досягнень, і великих випробувань». Він розповів, що наука для нього найкращий інструмент для пізнання навколишнього світу.

«Вона (наука) дала змогу представникам одного з мільйонів видів живих істот максимально одомашнити середовище свого існування і розбудувати розумну цивілізацію. Принаймні почасти розумну (сумно усміхається). Чи ж це не доказ приголомшливої ефективності науки», — сказав академік.