Людмилу Алексєєву затримують на марші дисидентів у Москві, 31 січня 2010
Фото:

EPA/SERGEI CHIRIKOV

Одна із засновниць Московської Гельсінської групи, дисидентка й правозахисниця Людмила Алексєєва померла у 91 рік.

Про це повідомила Рада при президенті РФ з розвитку громадянського суспільства і прав людини, членом якої була Алексєєва.

Правозахисниця померла увечері 8 грудня у московській клінічній лікарні №15.  

«В останній час їй було складно боротися з хворобою. Ще вчора вона давала доручення своїй помічниці, і ці доручення стосувалися допомоги іншим людям. Вона залишалася правозахисником до останньої миті», — сказав глава Ради з прав людини в РФ Михайло Федотов.

Людмила Алексєєва народилася у 1927 році в Криму, у Євпаторії. Під час Другої світової закінчила курси медсестер та хотіла стати добровольцем на фронті, проте її не пустили за віком.

У 1950 році Алексєєва завершила історичний факультет МДУ, і в ті роки почала займатися самвидавом та правозахисною діяльністю.

У 1960-х Алексєєва виступала проти арешту письменників, які публікувалися закордоном в обхід цензури. Також вона стала одним з ініціаторів допомоги політичним в’язням та їхнім родинам. У 1968 році її виключили з КПРС та звільнили з роботи, того ж року її неодноразово допитували та обшукували. На початку 1970-х Алексєєву попередили про порушення закону через «розповсюдження антирадянських творів».

Через тиск Алексєєва виїхала до США та повернулася до Росії майже через 20 років. У 1996-му вона стала головою Московської Гельсінської групи.

За свою правозахисну діяльність вона написала понад 100 робіт з питань прав людини і була удостоєна багатьох міжнародних премій, зокрема, премію Сахарова у 2009-му.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile