56 благодійних, громадських організацій та фондів заявили про невдоволення словами кандидата в президенти Володимира Зеленського про медичну реформу під час дебатів на «Олімпійському». Та просять Зеленського публічно заявити про свою позицію щодо реформи.

Про це йдеться у колективній заяві, опублікованій на сторінці громадської організації «Пацієнти України».

«Ми були шоковані Вашою оцінкою трансформації системи охорони здоров’я під час дебатів кандидатів у президенти», — ідеться на початку заяви.

Підписанти зазначають, що впродовж 26 років українська медицина була «територією смерті та всеосяжної корупції».

Утім ухвалений у 2017 році закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» передбачає зміну принципів фінансування системи, ідеться у заяві. Серед змін принцип «гроші за пацієнтом» у лікарнях (розпочнеться з 2020 року), зниження цін на закупівлі ліків (деякі ліки до 67 разів нижче, ніж у 2014, ідеться у заяві), обрання сімейного лікаря (уже обрали понад 27 мільйонів громадян) тощо.

Також у заяві йдеться, що система охорони здоров'я нині отримує 3% ВВП, попри передбачені законом 5% — «реалізація цієї вимоги закону дозволить впровадити зміни в лікарнях набагато швидше і суттєво підняти зарплати лікарів».

Організації та фонди просять Зеленського публічно оголосити про свою позицію з трьох питань:

  • Чи підтримує він принципи трансформації системи фінансування охорони здоров’я, яка зараз відбувається, і чи готовий допомогти прискорити реформу охорони здоров’я в лікарнях?
  • Чи підтримує він команду реформаторів, яка зараз впроваджує медичну реформу?
  • Чи зробить він усе від нього залежне, щоб забезпечити реалізацію норми закону України про фінансування системи охорони на рівні 5% ВВП?

«За будь-яких спроб зупинки реформи фінансування системи охорони здоров’я будь-яким політиком, пацієнтські організації та благодійні фонди готові взяти на себе координаційну роль в організації всіх форм мирного спротиву», — ідеться наприкінці заяви.

Що ж сказав Зеленський на дебатах про медреформу?

Під час свого виступу на «Олімпійському» кандидат від «Слуги народу» оцінив реформу словами «яка це нафіг реформа»:

«Якщо ліків якісних немає, якщо цін доступних на ліки немає, якщо нормальних умов у лікарнях немає, якщо нормальних зарплат у лікарів немає — яка це нафіг реформа?»

А що Супрун?

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун прокоментувала слова кандидата, зазначивши, що навіть у випадку перемоги Зеленського йому не вдасться зупинити медреформу.

21 квітня в Україні відбудеться другий тур виборів президента. На посаду претендують шоумен та бізнесмен Володимир Зеленський і чинний президент Петро Порошенко. У першому турі кандидати отримали 30,24% і 15,95% відповідно. Офіційні результати другого туру оприлюднять до 4 травня. До 3 червня новообраний президент вступає на посаду.

Поділитись: