Понад 90% українців довіряють військовим ЗСУ та ветеранам — соцопитування

Понад 90% українців довіряють військовим ЗСУ, ветеранам нинішньої війни та ветеранам АТО (ООС) 2014—2021 років.

Про це свідчать результати соціологічної групи «Рейтинг».

Понад 40% опитаних зазначили, що серед їхніх близьких та рідних є ті, хто брав участь у воєнних діях на території України, починаючи з 2014 року. Зокрема 54% мають серед близьких тих, хто воював чи воює на фронті з 24 лютого 2022 року, 44% — тих, хто брав участь у війні впродовж 2014-2021 років.

Риси ветеранів

На думку опитаних, головними позитивними рисами ветеранів російсько-української війни є патріотизм (75%), незалежність в ухваленні рішень, дисциплінованість (майже 25%) працьовитість (13%) та законослухняність (9%).

Негативні риси респондентам було складніше визначати: 17% узагалі не змогли відповісти на це питання, 11% зазначили, що жодна з перелічених у шкалі якостей не притаманна ветеранам. Попри це, третина вважає, що їм властива емоційна нестабільність, чверть — закритість, відлюдькуватість. Стосовно інших якостей (жорстокість, нездатність адаптуватися, схильність до насильства) їх обирали рідше — від 11% до 17%.

Ставлення до ветеранів

Говорячи про ветеранів російсько-української війни, респонденти насамперед відчувають вдячність (64%) та гордість (50%). Чверть відчуває сум, коли зустрічає ветеранів, стільки ж — радість.

Про інші відчуття згадували менше: 3% відчувають провину, по 2% — сором і страх, по 1% — байдужість, гнів, неприязнь. Сум частіше відчувають жінки й ті, хто має близьких серед ветеранів АТО (ООС). Ті, хто мають знайомих, які воювали у 2014-2021 роках і продовжують далі, частіше за інших відчувають вдячність і гордість.

Підтримка

На думку опитаних, передусім від громадян ветерани очікують підтримки (46%) та вдячності (36%). Про дружнє ставлення, вшанування, розуміння зазначили 20-21%, виконання зобов’язань — 15%. Найменше опитані вважають, що ветерани очікують співчуття — лише 5%.

Абсолютна більшість (93%) вважає, що суспільство сьогодні поважає ветеранів. Майже 70% опитаних вважають, що держава виконує свої зобов’язання перед ветеранами російсько-української війни (20% — що не виконує). Понад 90% підтримують ідею надання пільг бізнесу, заснованому ветеранами російсько-української війни.

Найбільше пільг та гарантій від держави, на думку опитаних, повинні мати ветерани російсько-української війни (50%), люди з інвалідністю (34%) та багатодітні сім’ї (31%).

Про опитування

Його проводили 6-7 серпня серед 1000 громадян України віком від 18 років у всіх областях (крім тимчасово окупованих територій Криму, Донбасу та територій, де немає зв'язку) за допомогою методу телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (CATI). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше ніж 3,1%.

Опитування проведене з ініціативи «Українського ветеранського фонду» Міністерства у справах ветеранів України та профінансоване Соціологічною групою «Рейтинг».