Міжнародна команда вчених з Німеччини та Італії отримала гібридні ембріони з використанням яйцеклітин від самок південних білих носорогів та заморожених сперматозоїдів від північного підвиду.

Міжнародна команда вчених з Німеччини та Італії отримала гібридні ембріони з використанням яйцеклітин від самок південних білих носорогів та заморожених сперматозоїдів від північного підвиду.

Роботу опублікували в журналі Nature Communications.

У березні помер останній самець північних білих носорогів Судан. На планеті залишилося всього два представники підвиду: дочка Судану — Наджин — і його внучка Фату. Обидві самки вже старі та не здатні виробляти потомство, тому єдина надія на порятунок підвиду — штучне запліднення.

Дослідники взяли ооцити самок південних білих носорогів, популяція яких налічує близько двадцяти тисяч особин. Зараз вони є єдиною надією на порятунок геному північного підвиду.

Операцію з вилучення ооцитів проводили за допомоги аппарату для ультразвукового дослідження Фото: Nature Communications

Отримані яйцеклітини запліднили ін’єкцією сперматозоїдів і in vitro (в пробірці) довели до стадії бластоцист — ранньої фази розвитку зародка. Бластоцисти заморозили для подальшої трансплантації.

До того ж, вчені отримали з них клітинні лінії ембріональних стовбурових клітин. У майбутньому вони також планують забрати яйцеклітини у Наджин і Фату, щоб спробувати також запліднити їх поза організмом.

Розвиток ембріонів Фото: Nature Communications

Автор дослідження Томас Б. Гільдебрандт також зауважив, що зникнення північних білих носорогів — найбільших представників сімейства — викликано не еволюційною невдачею, а тим, що їх шкура не захищена від куль.

За його словами, поступове зникнення відбулося через те, що грам рогу цих носорогів коштував дорожче золота і мисливці винищили тварин.

Раніше ми розповідали, що вченим вдалося створили штучні ембріони без використання яйцеклітин та сперматозоїдів

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile